Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

LexLege Pełny system informacji prawnej LexLege SPRAWDŹ

AKT ARCHIWALNY - Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 25 sierpnia 2003 r. w sprawie regulaminu organizacyjno-porządkowego wykonywania tymczasowego aresztowania


Akt uchylony z dniem 2017-01-01.
Dz.U.2003.152.1494 - AKT ARCHIWALNY - Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 25 sierpnia 2003 r. w sprawie regulaminu organizacyjno-porządkowego wykonywania tymczasowego aresztowania

Rozdział 8. Organizacja komisji penitencjarnej w areszcie śledczym

§ 41. Powołanie komisji penitencjarnej

1. Dyrektor powołuje w areszcie śledczym komisję penitencjarną, o której mowa w art. 75 komisja penitencjarna, Kodeksu. W zależności od potrzeb dyrektor może powołać kilka komisji penitencjarnych.
2. Dyrektor, powołując komisję penitencjarną, określa w szczególności imienny skład członków komisji, terminy posiedzeń oraz tryb rozpatrywania spraw.

§ 42. Skład komisji penitencjarnej

1. Komisja składa się co najmniej z trzech osób. W skład komisji wchodzą, w szczególności, funkcjonariusze działów penitencjarnego, ewidencji oraz ochrony.
2. Pracami komisji kieruje dyrektor lub inna wyznaczona przez niego osoba.
3. Przewodniczący wyznacza sekretarza spośród członków komisji.
4. W posiedzeniu komisji uczestniczy wychowawca tymczasowo aresztowanego, którego dotyczy wniosek o wydanie decyzji lub opinii.

§ 43. Tryb pracy, decyzje i opinie komisji penitencjarnej

1. Komisja penitencjarna ogłasza decyzje oraz wyraża opinie po wysłuchaniu tymczasowo aresztowanego i w jego obecności.
2. Decyzje i opinie sporządza się na piśmie wraz z uzasadnieniem i zamieszcza w aktach osobowych tymczasowo aresztowanego.

§ 44. Oznaczanie zakładów karnych z oddziałem aresztu śledczego

Dla celów przenoszenia tymczasowo aresztowanych, o których mowa w art. 223 przeniesienie tymczasowo aresztowanego do zakładu karnego, § 5 i 6 Kodeksu, rodzaje zakładów karnych z oddziałem aresztu śledczego oznacza się:
1) zakład karny dla młodocianych - TA/M;
2) zakład karny dla odbywających karę po raz pierwszy - TA/P;
3) zakład karny dla recydywistów penitencjarnych - TA/R;
4) zakład karny dla odbywających karę aresztu wojskowego - TA/W.

§ 45. Weryfikacja potrzeb związanych ze zwolnieniem tymczasowo aresztowanego

1. Z chwilą powzięcia informacji o mającym nastąpić zwolnieniu tymczasowo aresztowanego, dokonuje się weryfikacji uprzednio ustalonych potrzeb związanych z opuszczeniem aresztu śledczego oraz powrotem do miejsca zameldowania lub pobytu bez zameldowania.
2. Tymczasowo aresztowany jest obowiązany do udzielenia stosownych informacji niezbędnych dla prawidłowego przygotowania go do opuszczenia aresztu śledczego.
3. W trakcie weryfikowania potrzeb, o których mowa w ust. 1, uwzględnia się stan depozytów i informacje uzyskane od tymczasowo aresztowanego, a ponadto zobowiązanie się rodziny, osoby bliskiej lub wskazanej przez tymczasowo aresztowanego do zapewnienia mu pomocy w przypadku wymienionym w art. 167a zwolnienie skazanego z zakładu karnego, § 6 Kodeksu.
Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.