Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

ZUS czy OFE - wybór od 1 kwietnia 2014 roku.


21-05-2014

Już od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 roku każdy członek otwartego funduszu emerytalnego może złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych oświadczenie o przekazywaniu składki emerytalnej do otwartego funduszu emerytalnego.

REKLAMA

 

Jest to rezultat wejścia w życie 1 lutego 2013 roku ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasady wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych (Dz. U. 2013.1717). Zgodnie z ustawą 3 lutego 2014 roku otwarte fundusze emerytalne przekazały do ZUSu 51,5% jednostek rozrachunkowych każdego członka na dzień 31 stycznia 2014 roku. O tym, czy część składki emerytalnej (2,92% wynagrodzenia brutto) trafiać będzie do ZUSu czy OFE zdecydujemy w okresie od 1 kwietnia do 31 lipca 2014 roku. Jeśli chcemy, aby nasza składka pozostała w otwartym funduszu emerytalnym należy w tym okresie złożyć w ZUSie  oświadczenia członka otwartego funduszu emerytalnego o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego. Brak oświadczenia powoduje, że składki trafią do ZUSu – tak przyjęto w ustawie.

Jak złożyć prawidłowo oświadczenie?

Zgodnie z przepisami członek otwartego funduszu emerytalnego może złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych pisemnie lub w formie dokumentu elektronicznego  oświadczenie o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego, którego jest już członkiem.  W tym samym oświadczeniu można również zmienić otwarty fundusz emerytalny poprzez wpisanie nazwy nowego funduszu emerytalnego. W takiej sytuacji to ZUS poinformuje nowy fundusz o dokonanej zmianie.  

Pobierz: wzór oświadczenia członka otwartego funduszu emerytalnego o przekazywaniu składki do otwartego funduszu emerytalnego

Dokonanie wyboru pozostania w OFE lub w ZUSie nie będzie jednak ostateczne. W 2016 roku ponownie każdy członek będzie musiał dokonać wyboru w ciągu czterech miesięcy. Podobna procedura odbywać się będzie co cztery lata. Otwarte fundusze emerytalne będą przekazywać każdemu członkowi nie rzadziej niż raz w roku informację o jego zgromadzonych środkach, terminach wypłat składek oraz o działalności lokacyjnej OFE.

Decyzja o pozostaniu w otwartym funduszu emerytalnym nie wpłynie na zmianę w organie wypłacającym emeryturę. Zakład Ubezpieczeń Społecznych dalej będzie zajmował się wypłatą emerytur. Przez okres 10 lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego środki zgromadzone w OFE  będą częściowo przekazywane na fundusz emerytalny FUS i ewidencjonowane na subkoncie prowadzonym przez ZUS.


Promowane aktualności

Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.