• Decyzja o zakresie stosow...
  20.04.2024

1401/Fb/005-161/ET/05

Decyzja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 22 lipca 2005

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 280 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Decyzja

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacjapodatkowa (j .t . Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60) po rozpatrzeniu zażalenia z 03marca 2005 r.. Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, orzeka:

- zmienić postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa -Mokotów z dnia 18 lutego 2005 r.Nr 1433/NG/GF/III/art.l4a/zap.5/52/05wydane w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu isposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Pani Katarzyny K.

Uzasadnienie

W dniu 08.01.2005 r. wystąpiła Pani do Naczelnika Urzędu SkarbowegoWarszawa - Mokotów z wnioskiem o udzielenie interpretacji , co dostosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie sposobu dokumentowania darowizn przekazywanych kościelnym osobom prawnym na działalność charytatywne - opiekuńczą w celu jej odliczenia od podstawy opodatkowania na podstawie art.55 ustawy z dnia 17maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 29 , póz. 154) w związku z przekazaną darowizną w 2004roku na rzecz Kościoła Katolickiego w Łodzi.Postanowieniem z dnia 18 lutego 2005 r. organ podatkowy potwierdził stanowisko Podatnika dodając, że darowizna będzie podlegać w całości odliczeniu od dochodu za 2004 r. jednak pod warunkiem jej udokumentowania w sposób przewidziany w art.26 ust. 7 ustawy z 26 lipca 2001 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. Z 2000 r. Nr 14, póz. 176), tj. dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego ponieważ określony w tym przepisie sposóbdokumentowania odnosi się także do darowizn na cele charytatywne kościelnych osób prawnych.

Dyrektor Izby Skarbowej, po przeanalizowaniu przedstawionego stanufaktycznego, pytania Podatnika oraz postanowienia uznał, że postanowienieNaczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa - Mokotów w części odnoszącej się do sposobu dokumentowania "ustaw kościelnych" będących normami szczególnymi w stosunku do postanowień art.26 ust. l pkt 9 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych rażąco narusza prawo w ten sposób, że pozostaje w wyraźnej sprzeczności z treścią tych norm szczególnych.

Mając na uwadze powyższe Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie zmienia przedmiotowe postanowienie i zauważa co następuje.Zgodnie z art.26 ust. l pkt 9 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 póz. 176 z póz. zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2004r. od dochodu przed jego opodatkowanie mmożna odliczyć darowizny przekazane na cele :a/ określone w art.4 ustawy o działalności pożytku publicznego, organizacjom o których mowa w art.3 ust.2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w tej ustawie, realizującym te cele,b/ kultu religijnego w wysokości dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż 350 zł. Cele określone w art.4 ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96 poz.873) obejmują zadania wzakresie działalności charytatywnej. Działalność taka , zgodnie z art.3 ust.3 pkt l powołanej ustawy o działalności pożytku publicznego i wolontariacie może być także prowadzona przez osoby i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku Państwado Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku Państwa doinnych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego.Jednakże do darowizn poczynionych na działalność charytatywno-opiekuńczą prowadzoną przez kościelne osoby prawne, nie mają zastosowania ogólne przepisy dotyczące odliczania darowizn zawarte w powołanych wyżej przepisach. Stanowisko to potwierdziła uchwała pełnego składu sędziów Izby Finansowej Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 14 marca 2005 r.( sygn.FPS 504).

Stąd też do odliczania darowizn poczynionych przez osoby fizyczne nadziałalność charytatywne - opiekuńczą prowadzoną przez kościelne osoby prawne należy stosować wyłącznie przepisy "ustaw kościelnych", które przesądzając sposobie ich dokumentowania. Zgodnie z art.55 ust.7 ustawy z 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa doKościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. Nr 29 , póz. 154 zpóz. zm.) odliczenie darowizny na kościelną działalność charytatywne -opiekuńczą uwarunkowane jest dwiema przesłankami, tj. pokwitowaniem odbioru darowizny wystawionym przez obdarowanego oraz sprawozdaniem o przeznaczeniu darowizny na kościelną działalność charytatywo - opiekuńczą.Przy czym pierwszym z wymienionych wyżej dokumentów musi dysponowaćdarczyńca w chwili dokonania odliczenia od dochodu, natomiast sprawozdanie obdarowany musi przekazać darczyńcy w okresie dwóch lat od otrzymania darowizny.

Z tych względów Podatnik nie ma obowiązku dokumentowania darowizny na działalność charytatywne - opiekuńczą parafii Kościoła Rzymsko -Katolickiego dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego.

Mając na uwadze powyższe , Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie orzekł jak w sentencji.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...