• Interpretacja indywidualn...
  20.04.2024

IBPBI/2/423-1000/10/CzP

Interpretacja indywidualna
z dnia 28 października 2010

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 643 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni, przedstawione we wniosku z dnia 28 lipca 2010r. (data wpływu do tut. BKIP 03 sierpnia 2010r.), uzupełnionym w dniu 14 października 2010r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania dochodu z tytułu odszkodowania związanego z ubezpieczeniem w zakresie szkód zaistniałych w majątku Spółdzielni - jest nieprawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 03 sierpnia 2010r. wpłynął do tut. BKIP wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania dochodu z tytułu odszkodowania związanego z ubezpieczeniem w zakresie szkód zaistniałych w majątku Spółdzielni.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 28 września 2010r. znak: IBPBI/2/423-1000/10/CzP wezwano do ich uzupełnienia. Uzupełnienie wniosku wpłynęło do tut. BKIP 14 października 2010r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Spółdzielnia Mieszkaniowa posiada nieruchomość, w skład w której wchodzą: budynek biurowy, hale magazynowe, wiaty, garaże. Pomieszczenia są wynajmowane firmom na prowadzenie działalności gospodarczej w ramach umów najmu.

W styczniu roku 2010 na terenie tej nieruchomości nastąpił pożar pomieszczenia magazynowego, który uległ zniszczeniu i nie nadawał się do eksploatacji.

Rzeczoznawca dokonał ekspertyzy i wyceny strat oraz kosztów odtworzenia w wyniku pożaru na kwotę 526.371,18 zł. Spółdzielnia wystąpiła do firmy ubezpieczeniowej o wypłatę odszkodowania, gdyż obiekt ten był ubezpieczony. Firma ubezpieczeniowa pozytywnie rozpatrzyła wniosek i dokonała zapłaty odszkodowania w wysokości 110.849,00 zł.

Różnicę kwot Spółdzielnia będzie dochodziła w odrębnym postępowaniu od sprawcy pożaru.

Środki uzyskane z odszkodowania które już otrzymała jak również ewentualne odszkodowanie uzyskane w przyszłości Spółdzielnia przeznaczy w całości na odtworzenie obiektu.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

W związku z powyższym czy od otrzymanego odszkodowania należy odprowadzić podatek dochodowy od osób prawnych...

Zdaniem Spółdzielni, otrzymane odszkodowanie nie będzie stanowiło przychodów z działalności gospodarczej, od których należy odprowadzić podatek dochodowy od osób prawnych, ponieważ przychód ten wynika ze zdarzenia losowego jaki jest pożar. Spółdzielnia od tych zjawisk się ubezpiecza aby móc później odbudować dany obiekt. Jeżeli wartość odszkodowania jest znacznie mniejsza niż wartość wg ekspertyzy i odzyskanie od sprawcy dalszego odszkodowania jest wątpliwe i Spółdzielnia miałaby zapłacić 19% podatek co spowoduje znaczne uszczuplenie środków przeznaczonych na odtworzenie obiektu.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm. – dalej „updop”), przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym jest dochód bez względu na rodzaj źródeł przychodów, z jakich dochód ten został osiągnięty; w wypadkach, o których mowa w art. 21 i 22, przedmiotem opodatkowania jest przychód.

W myśl art. 7 ust. 2 updop, dochodem jest, z zastrzeżeniem art. 10 i 11, nadwyżka sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania, osiągnięta w roku podatkowym; jeżeli koszty uzyskania przychodów przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą.

W myśl art. 12 ust. 1 updop, przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze i wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Oznacza to, że wszystkie środki pieniężne jakie wpływają na rachunek Spółdzielni stanowią, w rozumieniu updop, przychód, bez względu na źródło ich pochodzenia.

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 44 updop, wolne od podatku są dochody spółdzielni mieszkaniowych, wspólnot mieszkaniowych, towarzystw budownictwa społecznego oraz samorządowych jednostek organizacyjnych prowadzących działalność w zakresie gospodarki mieszkaniowej uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi - w części przeznaczonej na cele związane z utrzymaniem tych zasobów, z wyłączeniem dochodów uzyskanych z innej działalności gospodarczej niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

W świetle powyższego opodatkowaniu podlegać będą:

dochody uzyskane z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, które nie zostały przeznaczone na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych,

dochody uzyskane z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Powołana updop nie zawiera definicji „zasobów mieszkaniowych” oraz „gospodarki zasobami mieszkaniowymi”. W języku potocznym, pojęcie „gospodarka” – w kontekście omawianego przypadku oznacza dysponowanie i zarządzanie czymś. „Zasób” zaś to m.in. pewna nagromadzona ilość czegoś. Natomiast pojecie „mieszkanie” jest równoznaczne w swojej treści z pomieszczeniem, w którym się mieszka (vide: Słownik Języka Polskiego, Wydawnictwo Naukowe PWN, http://sjp.pwn.pl). Tak więc przymiotnik „mieszkaniowy”, „mieszkaniowych” określa rzeczy związane z mieszkaniem. W konsekwencji, z interpretacji językowej pojęcia „gospodarka zasobami mieszkaniowymi” wynika, że gospodarka ta obejmuje dysponowanie i zarządzanie zgromadzonymi rzeczami związanymi z zamieszkiwaniem.

Przez „zasoby mieszkaniowe”, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 updop, należy rozumieć nie tylko lokale mieszkalne, ale również pozostałe pomieszczenia i urządzenia wchodzące w skład budynku mieszkalnego, lub znajdujące się poza nim, których istnienie jest niezbędne dla prawidłowego korzystania z mieszkań przez mieszkańców, a także ułatwiające im dostęp do budynku mieszkalnego oraz zapewniające sprawne jego funkcjonowanie oraz administrowanie.

W opisie stanu faktycznego Spółdzielnia wskazała, że ubezpieczyła nieruchomość, w skład w której wchodzą: budynek biurowy, hale magazynowe, wiaty, garaże. Pomieszczenia są wynajmowane firmom na prowadzenie działalności gospodarczej w ramach umów najmu.

W związku z wystąpieniem pożaru, tj. zdarzenia objętego ubezpieczeniem, otrzymała odszkodowanie.

Odnosząc przedstawiony wyżej stan prawny do stanu faktycznego ujętego w ww. wniosku stwierdzić należy, że odszkodowanie otrzymane w związku z ubezpieczeniem składników majątkowych, niestanowiących zasobów mieszkaniowych stanowi przychód z innej działalności niż gospodarka zasobami mieszkaniowymi.

Reasumując, dochód uzyskany przez Spółdzielnię z tytułu odszkodowania otrzymanego w związku z ubezpieczeniem ww. nieruchomości, niestanowiącej zasobu mieszkaniowego, nie podlega zwolnieniu z opodatkowania w myśl art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Należy także zwrócić uwagę na fakt, że norma wynikająca z art. 17 ust. 1 pkt 44 updop, stanowi formę ulg podatkowych, które naruszają zasadę równości oraz powszechności opodatkowania i tym samym powinna być interpretowana w sposób niezwykle precyzyjny i ścisły. Niedopuszczalne jest stosowanie wykładni rozszerzającej.

Stanowisko Spółdzielni jest zatem nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-101 Gliwice po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...