• Interpretacja indywidualn...
  23.04.2024

IPPB5/423-381/11-3/DG

Interpretacja indywidualna
z dnia 22 czerwca 2011

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 92 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 18.04.2011r. (data wpływu 20.04.2011r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych, w zakresie uznania aportowanego oddziału za zorganizowaną część przedsiębiorstwa i skutków podatkowych takiego wydzielenia – jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 20 kwietnia 2011r. wpłynął wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uznania aportowanej masy za zorganizowaną część przedsiębiorstwa.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Przedmiotem działalności Wnioskodawcy (dalej: Spółka) jest m.in. produkcja wyrobów piekarniczych i ciastkarskich świeżych. Spółka swoje wyroby sprzedaje do odbiorców detalicznych i instytucjonalnych w Polsce i za granicą. Jednym z istotnych aktywów w prowadzonej przez Spółkę działalności jest znak towarowy, pod którym Spółka sprzedaje swoje produkty i który wyróżnia te produkty spośród produktów rodzajowo podobnych wytwarzanych przez innych przedsiębiorców. Znak ten został wytworzony przez Spółkę we własnym zakresie i nie jest ujęty w ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych. Znak został przez Spółkę zarejestrowany w Urzędzie Patentowym.

Z uwagi na rosnące znaczenie gospodarcze znaku towarowego dla prowadzonej przez Spółkę działalności gospodarczej oraz kwestie prawne związane z jego ochroną (działalność gospodarcza związana ze znakiem jest odrębna od głównej działalności Spółki i cechuje się daleko posuniętą specyfiką), Spółka wyodrębniła w ramach swojego przedsiębiorstwa oddział z siedzibą w W. (dalej: Oddział). Oddział jest oddziałem w rozumieniu przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2007 r. nr 155 poz. 1095 ze zm.). Oddział jest wpisany w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Do zadań Oddziału należy m.in.:

administrowanie znakami towarowymi należącymi do Spółki,

ustalanie wysokości opłat licencyjnych z tytułu korzystania ze znaków towarowych przez podmioty trzecie,

bieżące rozliczanie tych opłat,

rejestrowanie nowych znaków towarowych i odnawianie ochrony dla istniejącego znaku towarowego,

podejmowanie wszelkich innych działań z obszaru znaków towarowych niezbędnych z perspektywy ich ochrony i efektywnego nimi zarządzania.

W ujęciu szczegółowym, Oddział realizuje powyższe zadania poprzez:

zapewnienie ciągłości ochrony praw do znaków towarowych, w tym — podejmowanie wszelkich kroków prawnych, które ochronę tę zapewniają,

zarządzanie rozliczeniami z tytułu korzystania ze znaków towarowych w zakresie wystawiania faktur, monitorowania i ściągania należności oraz regulowania zobowiązań związanych ze znakami towarowymi,

nadzór nad prawidłowym korzystaniem ze znaków towarowych przez uprawnione podmioty trzecie.

Oddział jest wyodrębniony organizacyjnie w strukturze Spółki: ma własną siedzibę, składniki majątkowe i środki finansowe służące realizacji powierzonych mu zadań gospodarczych. Oddział posiada swojego kierownika. Sprawy Oddziału prowadzi oddelegowany pracownik Spółki; Oddział może korzystać również ze wsparcia osób trzecich (rzeczników patentowych). Oddział jest również wyodrębniony w strukturze finansowej Spółki — ma swoje przychody i zobowiązania, prowadzony jest dla niego odrębny bilans oraz rachunek wyników i strat. Oddział posiada własny rachunek bankowy.

W dalszej kolejności, w związku z reorganizacją swojej działalności, Spółka rozważa przeniesienie Oddziału wraz ze znakiem towarowym do innej polskiej spółki kapitałowej (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością) w formie aportu niepieniężnego w zamian za udziały w tej spółce. Spółka ta, w rozważanym przez Spółkę modelu biznesowym, będzie udostępniała znak towarowy do odpłatnego korzystania Spółce lub innym podmiotom na podstawie umowy licencyjnej.

Pytania Spółki:

W związku z powyższym Spółka wnosi o potwierdzenie:

Oddział łącznie ze znakiem towarowym, w przypadku aportu do innej spółki kapitałowej, będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o PDOP;

wartość udziałów, które Spółka obejmie w zamian za wniesienie aportem Oddziału i znaku towarowego do innej spółki kapitałowej nie będzie stanowiła, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o PDOP, przychodu podatkowego Spółki;

Oddział łącznie ze znakiem towarowym, w przypadku aportu do innej spółki kapitałowej, będzie stanowił zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 2 pkt 27e ustawy o VAT i transakcja ta, zgodnie z art. 6 pkt 1 ustawy o VAT, nie będzie opodatkowana VAT.

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej są zagadnienia dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych, tj. pytania nr 1 oraz 2.

W części dotyczącej podatku od towarów i usług, tj. pytanie nr 3 wydana zostanie odrębna interpretacja indywidualna.

Pytanie 1 i 2

Zdaniem Spółki, Oddział wraz ze znakiem towarowym stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w znaczeniu wynikającym z brzmienia art. 4a pkt 4 ustawy o PDOP. Dlatego zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o PDOP, udziały które Spółka obejmie w spółce kapitałowej w zamian za aport Oddziału i znaku towarowego nie będą stanowiły jej przychodu podatkowego.

Zgodnie z art. 4a pkt 4 ustawy o PDOP, zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Zdaniem Spółki, Oddział spełnia wszelkie wymogi związane z wyodrębnieniem organizacyjnym, jak i finansowym, pozwalające uznać go za zorganizowaną część przedsiębiorstwa i już obecnie działa w strukturach Spółki jak niezależne przedsiębiorstwo realizujące powierzone mu zadania gospodarcze.

Poniżej Spółka wymienia najważniejsze powody za takim uznaniem.

Oddział został formalnie wyodrębniony w strukturze jej przedsiębiorstwa i zarejestrowany w KRS zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Przedmiotem działalności Oddziału jest zarządzanie znakiem towarowym. Oddział posiada swoją firmę, adres oraz składniki majątkowe niezbędne do prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Oddział w zakresie tej działalności jest organizacyjnie samodzielny i niezależny od Spółki.

Wynik finansowy Oddziału stanowi pozycję odrębną od wyniku finansowego Spółki związanego z działalnością produkcyjną i sprzedażową. Odrębnie ujęte są pozycje przychodów i kosztów Oddziału. W szczególności, Oddział uzyskuje własne przychody z tytułu opłaty licencyjnej pobieranej od podmiotów trzecich korzystających ze znaku towarowego na podstawie umowy licencyjnej. Samodzielnie również ponosi zobowiązania wynikające z prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. W celu prawidłowej oceny sytuacji finansowej prowadzonej działalności, Oddział sporządza odrębny bilans, a także odrębny rachunek zysków i strat.

Oddział odznacza się zatem odrębnością organizacyjną i finansową oraz posiada własne składniki majątkowe, w tym zobowiązania. Funkcjonuje jak samodzielne przedsiębiorstwo realizujące powierzone mu zadania, co wypełnia przesłanki z art. 4a pkt 4 ustawy o PDOP.

W dalszej kolejności, Spółka rozważa wniesienie Oddziału wraz ze znakiem towarowym do odrębnej spółki kapitałowej w formie aportu. Działalność gospodarcza, którą wykonuje Oddział jest bowiem na tyle odrębną od działalności produkcyjnej i sprzedażowej, że może być z powodzeniem, i w ocenie Spółki — bardziej efektywnie, realizowana w odrębnym podmiocie. Biorąc pod uwagę wyodrębnienie organizacyjne oraz funkcjonalne Oddziału oraz realizację przez Oddział własnej działalności gospodarczej z użyciem własnych zasobów, zdaniem Spółki, Oddział łącznie ze znakiem stanowi zorganizowaną część przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy o PDOP. Konsekwentnie, nominalna wartość udziałów, które Spółka uzyska w tej innej spółce kapitałowej w zamian za wniesiony do niej aportem Oddział łącznie ze znakiem towarowym nie będzie, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o PDOP, stanowiła przychodu podatkowego Spółki. Udziały te zostaną bowiem przez nią objęte w zamian za wkład niepieniężny w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa.

W świetle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam, co następuje:

Rozpatrując kwestię skutków podatkowych aportu oddziału i jego kwalifikacji jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa, należy rozpocząć od przywołania przepisu art. 4a pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992 roku o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397, ze zm.) – dalej: ustawa podatkowa, zgodnie z którym pod pojęciem zorganizowanej części przedsiębiorstwa należy rozumieć organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania, przeznaczonych do realizacji określonych zadań gospodarczych, który zarazem mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania.

Z powyższej definicji wynika, iż status zorganizowanej części przedsiębiorstwa można przypisać tylko takiej części mienia przedsiębiorstwa, która spełnia łącznie następujące warunki:

istnieje zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania,

zespół ten jest organizacyjnie i finansowo wyodrębniony w istniejącym przedsiębiorstwie,

składniki te przeznaczone są do realizacji określonych zadań gospodarczych,

zespół tych składników mógłby stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące te zadania gospodarcze.

Pierwszym (ale niewystarczającym) warunkiem jest by „zorganizowana część przedsiębiorstwa” stanowiła zespół składników materialnych i niematerialnych (w tym zobowiązań). Konieczne jest więc wystąpienie co najmniej po jednym składniku z tych grup składników majątkowych. Nie jest bowiem możliwe istnienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa bez jakichkolwiek ww. składników.

Kolejnym warunkiem jest wydzielenie tego zespołu składników w istniejącym przedsiębiorstwie. Wydzielenie to ma zachodzić na trzech płaszczyznach: organizacyjnej, finansowej oraz funkcyjnej (przeznaczenie do realizacji określonych zadań gospodarczych). Wyodrębnienie to powinno nastąpić na podstawie statutu, regulaminu, zarządzenia lub innego aktu o podobnym charakterze.

Wyodrębnienie organizacyjne oznacza, że zorganizowana część przedsiębiorstwa ma swoje miejsce w strukturze organizacyjnej podatnika jako dział, wydział, oddział, itd. Zatem wyodrębnienie jednostki organizacyjnej z istniejącego przedsiębiorstwa powinno tworzyć odrębną organizacyjnie całość, dającą się oddzielić od pozostałej działalności Spółki.

Wyodrębnienie finansowe najpełniej realizowane jest poprzez odpowiednią prowadzenie ewidencji rachunkowej danego przedsiębiorstwa pozwalające na przyporządkowanie majątku, przychodów i kosztów oraz należności i zobowiązań do zorganizowanej części przedsiębiorstwa, a ściślej do realizowanych przez nią zadań gospodarczych. Przy czym przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie wymagają, aby zorganizowana część przedsiębiorstwa przybrała postać prawną samodzielnie sporządzającą bilans.

Oznacza to, że zorganizowana część przedsiębiorstwa nie jest sumą poszczególnych składników, przy pomocy których w przyszłości będzie można prowadzić (zorganizować) odrębny zakład czy w tym przypadku oddział, lecz zorganizowanym zespołem tych składników, przy czym punktem odniesienia jest tutaj rola, jaką składniki majątkowe odgrywały w funkcjonowaniu dotychczasowego przedsiębiorstwa (na ile stanowiły w nim wyodrębnioną organizacyjnie i funkcjonalnie całość).

Ostatnią cechą definiującą zorganizowaną część przedsiębiorstwa jest zdolność do bycia niezależnym przedsiębiorstwem samodzielnie realizującym określone zadania gospodarcze, do wykonywania których służy w strukturze istniejącego przedsiębiorstwa. Co oznacza, że część mienia przedsiębiorstwa może być uznana za jego zorganizowaną część, gdy — obiektywnie oceniając — posiada potencjalną zdolność do funkcjonowania jako samodzielny podmiot gospodarczy. Składniki majątkowe: materialne i niematerialne wchodzące w skład zorganizowanej części przedsiębiorstwa powinny zatem umożliwić nabywcy podjęcie działalności gospodarczej w ramach odrębnego przedsiębiorstwa.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że ze Spółki wyodrębniony zostanie Odział (mający swoją siedzibę) wraz ze znakiem towarowym, stanowiący zespół składników materialnych i niematerialnych, w tym zobowiązania. Aportowana część przedsiębiorstwa wyodrębniona jest w opinii wnioskodawcy pod względem organizacyjnym i finansowym oraz posiada własne składniki majątkowe, w tym zobowiązania. Ponadto dla Oddziału prowadzony jest odrębny bilans oraz rachunek wyników i strat.

Reasumując, w niniejszym zdarzeniu przyszłym, w okolicznościach przejścia pracowników związanych z Oddziałem, zbycia wszystkich niezbędnych składników będących zespołem składników materialnych i niematerialnych, mogących stanowić niezależne przedsiębiorstwo samodzielnie realizujące zadania Oddziału można uznać opisaną transakcję jako aport zorganizowanej części przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 4a pkt 4 ustawy podatkowej.

W wyniku przyjęcia powyższej klasyfikacji, wartość udziałów, które Spółka obejmie w zamian za wniesienie aportem Oddziału i znaku towarowego do innej spółki kapitałowej nie będzie stanowiła, zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy podatkowej, przychodu podatkowego Spółki.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Należy jednocześnie dodać, że procedura wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego nie podlega regułom przewidzianym dla postępowania podatkowego, czy kontrolnego. Organ wydający interpretację opiera się wyłącznie na opisie stanu faktycznego lub zdarzenia przyszłego podanego we wniosku – nie prowadzi postępowania dowodowego, które w przedmiotowej sprawie umożliwiłoby pełną ocenę spełnienia przez Spółkę przesłanek zastosowania art. 4a pkt 4 do sprzedawanego działu handlowego. Ocena ta zostanie poddana badaniu w prowadzonych przez organy skarbowe postępowaniach kontrolnych.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...