• Interpretacja indywidualn...
  20.04.2024

ILPP2/443-20/07-2/IM

Interpretacja indywidualna
z dnia 27 listopada 2007

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 134 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 4 września 2007 r. (data wpływu 6 września 2007 r.), uzupełnionym pismem z dnia 19 września 2007 r. (data wpływu 24 września 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia usług montażu i demontażu stoisk targowych na rzecz podatnika włoskiego - jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 6 września 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia usług montażu i demontażu stoisk targowych na rzecz podatnika włoskiego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Przedmiotem działalności Wnioskodawcy jest montaż i demontaż stoisk targowych w halach znajdujących się na terytorium państw wskazanych przez zleceniodawcę, którym jest firma mająca siedzibę we Włoszech. Firma zlecająca zapewnia materiał, z którego ma być wykonane stoisko oraz jego projekt, natomiast Wnioskodawca wykonuje wszystkie czynności związane z powstaniem stoiska, takie jak: zrobienie podłóg, stoisk – półek, półeczek, lady, doprowadzenie prądu, oświetlenia, malowanie i wiele innych czynności potrzebnych, aby mogło ono spełnić swoją funkcję w czasie organizowanych targów. Po zakończeniu targów stoisko jest przez Wnioskodawcę demontowane, a wszelkie materiały po demontażu oddawane są zleceniodawcy.

Zleceniodawca zapewnia dojazd do miejsca, w którym ma nastąpić montaż i demontaż stoiska, jak i nocleg. Wnioskodawca otrzymuje zapłatę za montaż i demontaż stoiska oraz środki finansowe na wyżywienie – diety – na co wystawia fakturę VAT na zleceniodawcę, ze wskazaniem numeru, pod którym zleceniodawca jest zidentyfikowany na potrzeby podatku od wartości dodanej na terytorium Włoch.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy do świadczonych usług montażu i demontażu stoisk targowych oraz otrzymywanych środków finansowym na wyżywienie Wnioskodawca może stosować przepisy art. 27 ust. 2-6 ustawy o podatku od towarów i usług...

Zdaniem Wnioskodawcy usługi montażu i demontażu stoisk targowych w krajach Unii Europejskiej, za które otrzymuje zapłatę wraz z dietami, nie podlegają opodatkowaniu w Polsce.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zwanej dalej ustawą, podstawą opodatkowania jest obrót. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy.

W sytuacji gdy kilka świadczeń, z ekonomicznego punktu widzenia, wchodzi w skład jednej usługi, nie powinna być ona sztucznie dzielona dla celów podatkowych.

W związku z powyższym, kwota należna obejmuje wszystkie elementy kosztów związanych ze świadczeniem przez Wnioskodawcę danej usługi oraz inne elementy kształtujące w efekcie kwotę, którą żąda od nabywcy. Wyodrębnienie z usługi podstawowej poszczególnych jej elementów jako osobnych usług, nie jest prawidłowe, jeżeli wszystkie one zmierzają do bezpośredniego zaspokojenia określonej potrzeby nabywcy.

Zatem otrzymywane przez Wnioskodawcę diety zwiększają kwotę należną z tytułu świadczonej usługi montażu i demontażu stoisk targowych (usługi głównej) i podlegają opodatkowaniu w miejscu jej świadczenia.

Ogólna reguła dotycząca miejsca świadczenia usług, określona została w art. 27 ust. 1 ustawy który stanowi, iż w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługę – miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności – miejsce stałego zamieszkania, z zastrzeżeniem ust. 2-6 i art. 28.

Odstępstwo od tej zasady przewidziane zostało między innymi w art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d ustawy, zgodnie z którym w przypadku świadczenia usług na ruchomym majątku rzeczowym – miejscem świadczenia usług jest miejsce, gdzie usługi są faktycznie świadczone, z zastrzeżeniem art. 28.

W myśl art. 28 ust. 7 w przypadku, między innymi usług na ruchomym majątku rzeczowym, świadczonych dla nabywcy, który podał wykonującemu te usługi numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi są wykonane, miejscem świadczenia usług jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy usługi ten numer, pod warunkiem że towary po wykonaniu tych usług zostaną wywiezione z terytorium państwa członkowskiego, na którym usługi te zostały faktycznie wykonane.

W przypadku gdy usługodawcą jest podatnik, o którym mowa w art. 15, przepis ust. 7 stosuje się, jeżeli towary po wykonaniu usług zostaną niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 30 dni od wykonania na nich usług, wywiezione poza terytorium kraju – ust. 8 powołanego artykułu.

Z przedstawionego przez Wnioskodawcę stanu faktycznego wynika, iż świadczy usługi montażu i demontażu stoisk targowych, na rzecz kontrahenta mającego siedzibę we Włoszech. Należy zwrócić uwagę na fakt, iż Wnioskodawca wykonuje swoje usługi na materiale powierzonym i według projektu należącego do nabywcy usługi. W oparciu o powołane wyżej przepisy usługi świadczone przez Wnioskodawcę należy uznać za usługi na ruchomym majątku rzeczowym.

Reasumując, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na terytorium kraju usługi, świadczone przez Wnioskodawcę na ruchomym majątku rzeczowym poza terytorium kraju, których miejscem świadczenia, zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 3 lit. d ustawy jest miejsce, gdzie są faktycznie wykonywane.

W przypadku natomiast, gdy przedmiotowe usługi świadczone są na terytorium kraju, aby nie podlegały one opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, muszą zostać spełnione warunki wymienione w art. 28 ust. 7 i ust. 8 ustawy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...