• III SA/Łd 1254/13 - Posta...
  23.04.2024

III SA/Łd 1254/13

Postanowienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi
2013-12-18

Nietezowane

Artykuły przypisane do orzeczenia

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 13 orzeczeń.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się orzeczenie. Znajdź inne potrzebne orzeczenia.

Skład sądu

Teresa Rutkowska /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Dnia 18 grudnia 2013 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Teresa Rutkowska po rozpoznaniu w dniu 18 grudnia 2013 roku na posiedzeniu niejawnym wniosku K. S. o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji w sprawie ze skargi K. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] roku nr [...] w przedmiocie zatrzymania prawa jazdy p o s t a n a w i a: wstrzymać wykonanie zaskarżonej decyzji. k.p.

Uzasadnienie

W dniu 6 grudnia 2013 r. do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi wpłynęła skarga K. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie zatrzymania prawa jazdy. W skardze zawarto wniosek o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji. Skarżący wskazał, że natychmiastowe wykonanie decyzji skutkowałoby wyrządzeniem skarżącemu znacznej szkody oraz trudnymi do odwrócenia konsekwencjami w postaci pozbawienia go źródła dochodu, a w konsekwencji uniemożliwieniem spełnienia zobowiązania alimentacyjnego także względem drugiego dziecka. Skarżący wyjaśnił, że pracuje jako taksówkarz, w związku z czym uprawnienie do kierowania pojazdami jest mu niezbędne do wykonywania pracy. Zatrzymanie prawa jazdy skarżącego będzie skutkowało albo wypowiedzeniem umowy o pracę albo rozwiązaniem przez pracodawcę umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika na podstawie art. 52 § 1 pkt 3 k.p. Miesięcznie skarżący osiąga dochód w wysokości 800 zł, z czego połowę przeznacza na alimenty dla syna. Wyjaśnił, że z uwagi na zły stan zdrowia nie jest w stanie podjąć innej pracy. Zdaniem skarżącego za wstrzymaniem wykonania decyzji przemawiają również uzasadnione wątpliwości co do konstytucyjności przepisu będącego podstawą jej wydania.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje:

Wniosek zasługuje na uwzględnienie.

Zgodnie z treścią art. 61 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.) wniesienie skargi nie wstrzymuje wykonania aktu lub czynności. W myśl natomiast art. 61 § 3 p.p.s.a., po przekazaniu sądowi skargi sąd może na wniosek skarżącego wydać postanowienie o wstrzymaniu wykonania w całości lub w części aktu lub czynności, o których mowa w § 1, jeżeli zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków z wyjątkiem przepisów prawa miejscowego, które weszły w życie, chyba że ustawa wyłącza wstrzymanie ich wykonania.

Rozpatrując przedmiotowy wniosek w oparciu o przepis art. 61 § 3 p.p.s.a., Sąd może wstrzymać wykonanie zaskarżonej decyzji. Związany jest przy tym zamkniętym katalogiem dwóch alternatywnych przesłanek pozytywnych, są to: niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody oraz niebezpieczeństwo spowodowania trudnych do odwrócenia skutków. Przesłanki te mogą zaistnieć łącznie lub oddzielnie. Należy jednak zauważyć, iż przedmiotem wstrzymania mogą być jedynie takie akty lub czynności, które nadają się do wykonania i wymagają wykonania. W przedmiotowej sprawie, zaskarżona decyzja należy do zakresu aktów, które nadają się do wykonania.

Warunkiem wydania postanowienia o wstrzymaniu wykonania aktu lub czynności jest wykazanie przez stronę we wniosku konkretnych okoliczności świadczących o tym, iż w świetle powołanego przepisu wstrzymanie wykonania zaskarżonego aktu lub czynności jest uzasadnione.

Skarżący we wniosku o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji wskazał, iż wykonanie przedmiotowej decyzji, którą organ zatrzymał prawo jazdy, pozbawi skarżącego możliwości wykonywania pracy. Spowoduje nieodwracalne negatywne skutki dla skarżącego i jego rodziny. Pozbawienie uprawnień na mocy zaskarżonych decyzji, zdaniem skarżącego, doprowadzi do utraty jedynego źródła dochodu. Skarżący jest taksówkarzem, więc prawo jazdy jest mu potrzebne do wykonywania zawodu.

W ocenie Sądu, przesłanki wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji zostały w niniejszej sprawie spełnione. Okoliczności podniesione przez skarżącego we wniosku o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Ł., a wskazujące na niebezpieczeństwo pozbawienia skarżącego oraz jego rodziny jedynego źródła dochodu, wypełniają ustawowe przesłanki zastosowania ochrony tymczasowej. Skarżący uprawdopodobnił, że zatrzymanie prawa jazdy uniemożliwi mu dalsze wykonywanie pracy, a tym samym osiąganie jakichkolwiek dochodów. Spowoduje to pogorszenie sytuacji finansowej i brak wystarczających środków na zaspokojenie niezbędnych potrzeb rodziny. Skarżący nie będzie w stanie wywiązywać się z ciążącego na nim obowiązku alimentacyjnego.

W orzecznictwie sądów administracyjnych przyjmuje się, że przez znaczną szkodę lub trudne do odwrócenia skutki rozumie się taką szkodę, która nie będzie mogła zostać wynagrodzona przez późniejszy zwrot świadczenia lub nie będzie możliwe przywrócenie rzeczy do stanu pierwotnego.

Należy przy tym także podkreślić, iż rozstrzygnięcie w przedmiocie wstrzymania wykonania decyzji nie jest uzależnione od zasadności samej skargi. Rozpoznanie wniosku o wstrzymanie wykonania decyzji abstrahuje bowiem od ostatecznego rozstrzygnięcia sprawy sądowoadministracyjnej. Podejmowane jest na wstępnym etapie postępowania, gdy brak jest podstaw do wyrokowania o zasadności skargi. Jednocześnie wyjaśnić również należy, że wątpliwości co do konstytucyjności przepisu, na podstawie, którego wydana została zaskarżona decyzja nie stanowią przesłanki do wstrzymania jej wykonania. W tym postępowaniu Sąd bada jedynie okoliczności, o których stanowi przepis art. 61 § 3 p.p.s.a.

W tym stanie rzeczy Wojewódzki Sąd Administracyjny na podstawie na podstawie art. 61 § 3 i § 5 p.p.s.a. orzekł o wstrzymaniu wykonania zaskarżonej decyzji.

k.p.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...