• VII SAB/Wa 95/13 - Postan...
  19.04.2024

VII SAB/Wa 95/13

Postanowienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
2013-11-28

Nietezowane

Artykuły przypisane do orzeczenia

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 13 orzeczeń.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się orzeczenie. Znajdź inne potrzebne orzeczenia.

Skład sądu

Paweł Groński /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Paweł Groński po rozpoznaniu w dniu 28 listopada 2013 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi B. R. na bezczynność Wojewody [...] postanawia: odrzucić skargę

Uzasadnienie

Pismem z dnia 2 sierpnia 2013 r. B. R. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie za pośrednictwem organu skargę na bezczynność Wojewody [...] zarzucając organowi opieszałość w rozpoznaniu odwołania od postanowienia Prezydenta [...] z dnia [...] maja 2012 r. nr [...].

Zarządzeniem z dnia 23 września 2013 r. wezwano skarżącego do usunięcia braków formalnych skargi przez wykazanie, że przed wniesieniem skargi na bezczynność wzywał organ do usunięcia naruszenia prawa zgodnie z art. 37 § 1 k.p.a. Na wykonanie powyższego wezwania zakreślono termin 7 dni, pod rygorem odrzucenia skargi.

Pismo stanowiące wykonanie zarządzenia z dnia 23 września 2013 r. doręczono skarżącemu w dniu 14 października 2013 r., zatem termin do usunięcia stwierdzonych braków upływał z dniem 21 października 2013 r.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje:

W myśl art. 52 § 1 i § 2 p.p.s.a. skargę można wnieść po wyczerpaniu środków zaskarżenia, jeżeli służyły one skarżącemu w postępowaniu przed organem właściwym w sprawie. Przez wyczerpanie środków zaskarżenia należy rozumieć sytuację, w której stronie nie przysługuje żaden środek zaskarżenia, taki jak zażalenie, odwołanie, wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, przewidziany w ustawie.

W przypadku skargi na niezałatwienie sprawy w terminie, lub przewlekłe prowadzenie postępowania przez organ administracji, o wyczerpaniu środków zaskarżenia można mówić w sytuacji, gdy skarżący przed wniesieniem skargi skorzysta ze środka przewidzianego w art. 37 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (t.j. Dz.U. z 2013 r., poz. 267 – dalej jako "k.p.a.").

Przepis art. 37 k.p.a., stanowi, że na niezałatwienie sprawy w terminie określonym w art. 35, w przepisach szczególnych, ustalonym w myśl art. 36 lub na przewlekłe prowadzenie postępowania stronie służy zażalenie do organu wyższego stopnia, a jeżeli nie ma takiego organu - wezwanie do usunięcia naruszenia prawa.

Skarżący nie odpowiedział na wezwanie Sądu.

W związku z powyższym uznać należy, że skarżący przed wniesieniem skargi nie wyczerpał trybu postępowania określonego w art. 37 k.p.a., co skutkuje, że skarga na bezczynność organu administracji jest niedopuszczalna i z mocy art. 58 § 1 pkt 6 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, podlega odrzuceniu.

Z powyższych względów orzeczono jak w sentencji postanowienia.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...