• III SAB/Łd 36/13 - Postan...
  25.04.2024

III SAB/Łd 36/13

Postanowienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi
2013-11-27

Nietezowane

Artykuły przypisane do orzeczenia

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 13 orzeczeń.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się orzeczenie. Znajdź inne potrzebne orzeczenia.

Skład sądu

Krzysztof Szczygielski /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi – Wydział III w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Krzysztof Szczygielski po rozpoznaniu w dniu 27 listopada 2013 r. na posiedzeniu niejawnym skargi M. P. na bezczynność Wojewody [...] w przedmiocie utrudniania dostępu do dokumentów z Archiwum Zakładowego [...] Urzędu Wojewódzkiego postanawia: odrzucić skargę. k.p.

Uzasadnienie

M. P. wniósł do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi skargę na bezczynność Wojewody [...] w przedmiocie utrudniania dostępu do dokumentów z Archiwum Zakładowego [...] Urzędu Wojewódzkiego. Uzasadniając skarżący wskazał, iż złożył wniosek o wydanie dokumentów poświadczających jego uprawnienia emerytalne. W odpowiedzi na powyższe, zamiast teczki akt osobowych, przedstawiono mu , sporządzone przez organ, "nieużytki i dokumenty o utraconej wartości rzędowej" w postaci list płac, karty zarobkowej. Pomimo wielokrotnych próśb o spotkanie z Wojewodą [...], w celu wyjaśnienia sprawy, organ podejmował pozorne czynności mające świadczyć o jego aktywności w sprawie. Zdaniem skarżącego Wojewoda [...] utracił nadzór nad podległymi sobie pracownikami. Takie prowadzenie sprawy, w ocenie skarżącego narusza Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej. Wniósł o przywrócenie praworządności w urzędzie, która ochroni go i inne ofiary "patologii w urzędzie".

W odpowiedzi na skargę Wojewoda[...] wniósł o odrzucenie skargi z uwagi na jej niedopuszczalność. Ze zgromadzonych w sprawie dokumentów, jak również stanowiska skarżącego wynika bowiem, że strona wnosi skargę na nieprawidłowe wydanie dokumentów (o treści niezgodnej z jego oczekiwaniami). Zakres przedmiotowej skargi nie mieści się w art. 3 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Wskazał także, iż w przypadku uznania skargi za dopuszczalną, podlega ona odrzuceniu, bowiem skarżąca nie dopełniła obowiązku formalnego, tj. nie wezwała organu do usunięcia naruszenia prawa. Z ostrożności procesowej Wojewoda [...] wniósł nadto o oddalenie skargi. Wskazał, iż skarżącemu udostępniono wszystkie znajdujące się w Archiwum Zakładowym [...] Urzędu Wojewódzkiego akta osobowe oraz protokoły zdawczo odbiorcze z okresu jego zatrudnienia w Okręgowym Przedsiębiorstwie Komunikacji Samochodowej III Oddział w Ł. , obejmujące lata 1967- 1992. Skarżący został także poinformowany, że Archiwum jest tylko przechowawcą przekazanych mu akt i nigdy nie miało wpływu na sposób prowadzenia dokumentacji przez zakłady pracy, ani na ich treść.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył co następuje:

Skarga podlega odrzuceniu z przyczyn procesowych bez badania jej zarzutów merytorycznych.

Zgodnie z treścią przepisu art. 3 § 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tj. Dz.U. z 2012r. poz. 270 ze zm.) – dalej: p.p.s.a., kontrola działalności administracji publicznej przez sądy administracyjne obejmuje orzekanie w sprawach skarg na:

1) decyzje administracyjne;

2) postanowienia wydane w postępowaniu administracyjnym, na które służy zażalenie albo kończące postępowanie, a także na postanowienia rozstrzygające sprawę co do istoty;

3) postanowienia wydane w postępowaniu egzekucyjnym i zabezpieczającym, na które służy zażalenie;

4) inne niż określone w pkt 1-3 akty lub czynności z zakresu administracji publicznej dotyczące uprawnień lub obowiązków wynikających z przepisów prawa;

4a) pisemne interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane w indywidualnych sprawach;

5) akty prawa miejscowego organów jednostek samorządu terytorialnego i terenowych organów administracji rządowej;

6) akty organów jednostek samorządu terytorialnego i ich związków, inne niż określone w pkt 5, podejmowane w sprawach z zakresu administracji publicznej;

7) akty nadzoru nad działalnością organów jednostek samorządu terytorialnego;

8) bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania w przypadkach określonych w pkt 1-4a.

Katalog skarg na określone w art. 3 § 2 p.p.s.a. działania organów administracji publicznej lub ich bezczynność, rozszerzają przepisy ustaw szczególnych, które przewidują sądową kontrolę. Stosownie bowiem do treści art. 3 § 3 p.p.s.a. ustawy sądy administracyjne orzekają także w sprawach, w których przepisy ustaw szczególnych przewidują sądową kontrolę i stosują środki określone w tych przepisach.

W myśl art. 58 § 1 pkt 1 p.p.s.a. sąd odrzuca skargę, jeżeli sprawa nie należy do właściwości sądu administracyjnego.

W niniejszej sprawie z treści wniesionej przez skarżącą skargi wynika, że dotyczy ona bierności Wojewody[...] przejawiającej się w braku nadzoru nad podległymi mu pracownikami Urzędu Wojewódzkiego w Ł., którzy utrudniają obywatelom dostęp do dokumentów znajdujących się w Archiwum Zakładowym [...] Urzędu Wojewódzkiego. Utrudnienia te polegają na nieprawidłowym wydaniu dokumentów (o treści niezgodnej z jego oczekiwaniami). Sąd stwierdził, że kwestie dotyczące nadzoru Wojewody [...] nad podległymi mu pracownikami nie podlegają kognicji sądów administracyjnych. Tym samym skargę należało uznać za niedopuszczalną.

Z powyższych względów skargę na bezczynność Wojewody [...] w sprawie, która nie odpowiada wymogom określonym w art. 3 § 2 i § 3 p.p.s.a., na podstawie art. 58 § 1 pkt 1 w zw. z art. 58 § 3 p.p.s.a., należało odrzucić.

k.p.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...