• II SA/Gl 374/14 - Postano...
  24.04.2024

II SA/Gl 374/14

Postanowienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach
2014-07-28

Nietezowane

Artykuły przypisane do orzeczenia

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 13 orzeczeń.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się orzeczenie. Znajdź inne potrzebne orzeczenia.

Skład sądu

Ewa Krawczyk /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie : Przewodniczący Sędzia NSA Ewa Krawczyk po rozpoznaniu w dniu 28 lipca 2014 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi J. S. na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie rozbiórki obiektu budowlanego p o s t a n a w i a : wstrzymać wykonanie zaskarżonej decyzji oraz poprzedzającej ją decyzji pierwszej instancji.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 17 lutego 2014 r. J. S. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego Gliwicach skargę na decyzję [...] Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. z dnia [...] r. nr [...] utrzymującą w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w M. z dnia [...] r. nr [...] nakazującą J. S. rozbiórkę ogrodzenia jej działki Jednocześnie w skardze tej został zawarty wniosek o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji oraz poprzedzającej decyzji pierwszej instancji.

W uzasadnieniu wniosku skarżąca wskazała, że realizacja zaskarżonej decyzji spowoduje wymierne straty finansowe związane z rozebraniem ogrodzenia. Skarżąca wskazała, że ogrodzenie jest w dobrym stanie technicznym, wykonane jest z murowanych elementów obłożonych klinkierem oraz metalowych przęseł. Wartość ogrodzenia skarżąca oszacowała na 30 tys. zł. Rozbiórka ogrodzenia zdaniem skarżącej spowoduje uszkodzenie materiałów z których jest wykonane i uniemożliwi ponowne z nich skorzystanie.

Uczestnik postępowania Powiatowy Zarząd Dróg w M. nie ustosunkował się do zawartego w skardze wniosku o wstrzymanie wykonania decyzji.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje:

Zgodnie z treścią art. 61 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi ( Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm., zwanej dalej p.p.s.a.) Sąd może wstrzymać na wniosek strony skarżącej wykonanie aktu lub czynności, jeżeli zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków. Uwzględnienie wniosku o udzielenie tymczasowej ochrony w postaci wstrzymania wykonania zaskarżonego aktu lub czynności jest uwarunkowane uprzednim stwierdzeniem, że spełniona została któraś z przesłanek, określonych w powołanym powyżej przepisie ustawy. Akt, którego wykonanie ma być wstrzymane, powinien kwalifikować się do wykonania, a uprawdopodobnienie okoliczności przemawiających za wstrzymaniem wykonania zaskarżonej decyzji spoczywa na stronie skarżącej.

Przedmiotem skargi jest rozbiórka murowanego ogrodzenia obłożonego klinkierem składającego się również z metalowych przęseł.

Zdaniem Sądu określone w art. 61 § 3 ustawy przesłanki wstrzymania wykonania aktu zostały spełnione w niniejszej sprawie. Co do zasady bowiem wykonanie rozbiórki obiektu budowlanego, a taki nakaz wynika z zaskarżonej decyzji, pociąga za sobą trudne do odwrócenia skutki, gdyż niewątpliwie prowadzi do zniszczenia co najmniej części użytych do jego budowy materiałów budowlanych. Ponadto należy wskazać na nieodwracalność procesu rozbiórkowego oraz na konieczność poniesienia, związanych z rozbiórką, wysokich nakładów finansowych. Oznacza to, że wykonanie rozbiórki pociągnie za sobą niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody dla właściciela obiektu.

Na marginesie warto nadmienić, iż rozpoznając na podstawie art. 61 § 3 p.p.s.a. wniosek o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji, sąd nie dokonuje oceny zawartości skargi. Ta bowiem kwestia będzie przedmiotem rozważania dopiero w trakcie merytorycznego rozpoznania skargi.

Mając na uwadze powołaną wyżej argumentację i działając na zasadzie art. 61 § 3 p.p.s.a., Sąd orzekł jak w sentencji postanowienia.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...