• III SA/Wa 2151/13 - Posta...
  20.04.2024

III SA/Wa 2151/13

Postanowienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
2013-09-13

Nietezowane

Artykuły przypisane do orzeczenia

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 13 orzeczeń.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się orzeczenie. Znajdź inne potrzebne orzeczenia.

Skład sądu

Grażyna Nasierowska /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grażyna Nasierowska, , po rozpoznaniu w dniu 13 września 2013 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi R. J. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w C. z dnia [...] lipca 2013 r., Nr [...] w przedmiocie sprostowania oczywistej omyłki pisarskiej postanawia odrzucić skargę

Uzasadnienie

Postanowieniem z 16 lipca 2013 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w C. sprostowało oczywistą omyłkę pisarską zawartą w decyzji z dnia [...] maja 2013 r. W postanowieniu pouczono R. J. (dalej jako: "Skarżący), iż służy od niego zażalenie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w C., w terminie 7 dni od daty otrzymania postanowienia.

W dniu 22 lipca Skarżący złożył do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie za pośrednictwem SKO w C. pismo zawierające zażalenie na w/w postanowienie.

Pismem z 31 lipca 2013 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w C. zwróciło się do Skarżącego z zapytaniem, czy w/w zażalenie ma rozpatrzyć zgodnie ze swoimi ustawowymi kompetencjami, czy też ma przekazać je jako skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie. W związku z brakiem odpowiedzi ze strony Skarżącego, pismem z 23 sierpnia 2013 r. zażalenie przekazano do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie jako skargę.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.

Skarga podlega odrzuceniu.

Zgodnie z dyspozycją art. 52 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. 2012, poz. 270 ze zm.), - dalej jako: "P.p.s.a.", skargę do sądu administracyjnego można wnieść po wyczerpaniu środków zaskarżenia, jeżeli służyły one skarżącemu w postępowaniu przed organem właściwym w sprawie. Przez wyczerpanie środków zaskarżenia należy rozumieć sytuację, w której stronie nie przysługuje żaden środek zaskarżenia, taki jak zażalenie, odwołanie lub wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy, przewidziany w ustawie procesowej (art. 52 § 2 P.p.s.a.). Jeśli ustawodawca przewidział środek zaskarżenia w odniesieniu do sprawy załatwianej przez organ pierwszej instancji w drodze zażalenia, jednym z warunków dopuszczalności wniesienia skargi do sądu administracyjnego jest wcześniejsze skuteczne zaskarżenie takiego postanowienia w postępowaniu administracyjnym. Niedopuszczalna jest zaś skarga na rozstrzygnięcie organu pierwszej instancji. Ponieważ w sprawie niniejszej zaskarżone postanowienie wydano w pierwszej instancji, skargę należało uznać za niedopuszczalną.

W badanej sprawie Skarżący wniósł do tutejszego Sądu skargę na postanowienie wydane w pierwszej instancji przez Samorządowe Kolegium Odwoławcze w C.. Na podkreślenie zasługuje, iż postanowienie to zawierało prawidłowe pouczenie o prawie wniesienia zażalenia do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w C.. Z akt sprawy wynika, iż z prawa tego Skarżący nie skorzystał, zarówno mimo prawidłowego pouczenia, jak i późniejszego zapytania ze strony Samorządowego Kolegium Odwoławczego w C., w którym wskazano ponownie, iż do rozpatrzenia zażalenia właściwy jest ten właśnie organ.

W tym stanie rzeczy, mając na uwadze, że w sprawie nie wyczerpano toku instancji, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, działając na mocy art. 58 § 1 pkt 6 i § 3 P.p.s.a., orzekł jak w sentencji.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...