• I SA/Po 438/12 - Postanow...
  19.04.2024

I SA/Po 438/12

Postanowienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu
2012-12-11

Nietezowane

Artykuły przypisane do orzeczenia

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 13 orzeczeń.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się orzeczenie. Znajdź inne potrzebne orzeczenia.

Skład sądu

Katarzyna Wolna-Kubicka /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Katarzyna Wolna-Kubicka po rozpoznaniu w dniu 11 grudnia 2012 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy z wniosku K. M. o zawieszenie postępowania egzekucyjnego w sprawie ze skargi K. M. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia (...) lutego 2012 r., nr (...) w przedmiocie odmowy uznania za uzasadnione zarzutów na postępowanie egzekucyjne prowadzone na podstawie tytułu wykonawczego postanawia oddalić wniosek o zawieszenie postępowania egzekucyjnego

Uzasadnienie

Pismem z dnia (...) marca 2012 r. K. M. wniósł do tutejszego Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu skargę na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia (...) lutego 2012r., Nr (...) w przedmiocie odmowy uznania za uzasadnione zarzutów na postępowanie egzekucyjne prowadzone na podstawie tytułu wykonawczego. W petitum skargi strona wniosła o zawieszenie prowadzonej egzekucji.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje:

Wniosek strony nie zasługuje na uwzględnienie. Sąd nie jest organem egzekucyjnym i nie ma kompetencji do zawieszania postępowania egzekucyjnego. Kompetencja ta przysługuje wyłącznie organowi egzekucyjnemu (art. 34 § 3, art. 56, art. 110p § 3, art. 114d ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 1015.). Należy bowiem wyjaśnić, że w świetle art. 61 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270, w skrócie: P.p.s.a.) Sąd administracyjny może na wniosek strony skarżącej wstrzymać wykonanie w całości lub części zaskarżonego aktu lub czynności, jeżeli zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków (art. 61 § 3 P.p.s.a.). Tym samym udzielenie przez Sąd administracyjny ochrony tymczasowej może odnosić się wyłącznie do sfery prawnej wykonania aktu administracyjnego, a nie jego faktycznej realizacji w trybie postępowania egzekucyjnego w administracji.

W tym stanie rzeczy wniosek strony nie zasługiwał na uwzględnienie.

Z tego względu, na podstawie art. 61 § 3 i § 5 P.p.s.a, Sąd postanowił, jak w sentencji.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...