• III SAB/Wr 19/12 - Postan...
  19.04.2024

III SAB/Wr 19/12

Postanowienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu
2012-11-27

Nietezowane

Artykuły przypisane do orzeczenia

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 13 orzeczeń.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się orzeczenie. Znajdź inne potrzebne orzeczenia.

Skład sądu

Jerzy Strzebinczyk /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA – Jerzy Strzebinczyk po rozpoznaniu w dniu 27 listopada 2012 r., na posiedzeniu niejawnym, sprawy ze skargi T. N. na bezczynność Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w przedmiocie ustalenia uprawnień do renty z tytułu niezdolności do pracy, postanawia: odrzucić skargę.

Uzasadnienie

Pismem z dnia [...] r. skarżący wniósł skargę na bezczynność Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w przedmiocie ustalenia uprawnień do renty z tytułu niezdolności do pracy.

W odpowiedzi strona przeciwna wniosła o umorzenie postępowania, informując, iż w dniu [...] r. skarżący wycofał skargę w całości.

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu zważył, co następuje:

Skarga podlega odrzuceniu z następujących powodów:

Zgodnie z art. 3 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (jednolity tekst: Dz. U. z 2012 r., poz. 270), zwanej dalej "p.p.s.a.", sądy administracyjne sprawują kontrolę działalności administracji publicznej i stosują środki określone w ustawie.

Kontrola działalności administracji publicznej obejmuje orzekanie w sprawach skarg na akty i czynności wymienione w art. 3 § 2 pkt 1-7 p.p.s.a.

Natomiast zgodnie z art. 3 § 2 pkt 8 p.p.s.a. kontrola działalności administracji publicznej przez sądy administracyjne obejmuje również orzekanie w sprawach skarg na bezczynność lub przewlekłe prowadzenie postępowania w przypadkach określonych w pkt 1-4a, tj. w sprawach skarg na:

1) decyzje administracyjne;

2) postanowienia wydane w postępowaniu administracyjnym, na które służy zażalenie albo kończące postępowanie, a także na postanowienia rozstrzygające sprawę co do istoty;

3) postanowienia wydane w postępowaniu egzekucyjnym i zabezpieczającym, na które służy zażalenie;

4) inne niż określone w pkt 1-3 akty lub czynności z zakresu administracji publicznej dotyczące uprawnień lub obowiązków wynikających z przepisów prawa;

4a) pisemne interpretacje przepisów prawa podatkowego wydawane w indywidu-

alnych sprawach.

W świetle ostatniego z przytoczonych przepisów skarga na bezczynność lub przewlekłość postępowania przysługuje tylko w tych sprawach, w których przysługiwałaby skarga na decyzję, postanowienie, inne czynności z zakresu administracji publicznej lub interpretacje podatkowe. Sąd odrzuca skargę, jeżeli sprawa nie należy do właściwości sądu administracyjnego (art. 58 § 1 pkt 1 p.p.s.a.).

Należy zatem ustalić, czy w rozpoznawanej sprawie przysługiwałaby skarga do sądu administracyjnego.

W niniejszej sprawie, skarżący zarzuca organowi administracji bezczynność

w sprawie ustalenia uprawnień do renty z tytułu niezdolności do pracy.

Zgodnie z art. 83 ust. 1 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (jednolity tekst: Dz. U. z 2009 r., Nr 205, poz. 1585 ze zm.), Zakład Ubezpieczeń Społecznych wydaje decyzje w zakresie indywidualnych spraw dotyczących w szczególności:

1) zgłaszania do ubezpieczeń społecznych;

2) przebiegu ubezpieczeń;

3) ustalania wymiaru składek i ich poboru, a także umarzania należności z tytułu składek;

3a) ustalania wymiaru składek na Fundusz Emerytur Pomostowych i ich poboru,

a także umarzania należności z tytułu tych składek;

4) ustalania uprawnień do świadczeń z ubezpieczeń społecznych;

5) wymiaru świadczeń z ubezpieczeń społecznych.

Od decyzji Zakładu przysługuje odwołanie do właściwego sądu według zasad określonych w przepisach Kodeksu postępowania cywilnego (art. 83 ust. 2 ustawy systemowej). W przypadku niewydania decyzji w terminie 2 miesięcy, licząc od dnia zgłoszenia wniosku o świadczenie lub inne roszczenia wnioskodawca może wnieść odwołanie do sądu (art. 83 ust. 3 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).

Zgodnie natomiast z art. 476 § 2 ustawy z dnia z dnia 17 listopada 1964 r. –Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. Nr 43, poz. 296 ze zm.; dalej – "k.p.c."), przez sprawy z zakresu ubezpieczeń społecznych rozumie się sprawy, w których wniesiono odwołanie od decyzji organów rentowych, dotyczących między innymi renty. Sprawy z zakresu ubezpieczeń społecznych należą do spraw cywilnych podlegających rozpoznaniu w postępowaniu przed sądem powszechnym. W sprawach tych właściwy jest zatem – co do zasady – sąd powszechny, za wyjątkiem spraw o przyznanie świadczenia w drodze wyjątku oraz o umorzenie należności (art. 83 ust. 4 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych).

Z treści skargi wynika, iż skarżący złożył wniosek do ZUS o ustalenie uprawnień do renty z tytułu niezdolności do pracy, a zatem w sprawie świadczenia z zakresu ubezpieczeń społecznych. Zgodnie z dopiero co powołanymi przepisami, sprawy takie podlegają rozpoznaniu przez sąd powszechny.

Na decyzję ZUS w sprawie świadczenia rentowego skarga do sądu administracyjnego nie przysługuje. Zgodnie z art. 3 § 2 pkt 8 p.p.s.a. w sprawie takiej nie przysługuje więc również skarga na bezczynność lub przewlekłość.

Stosownie do art. 58 § 1 pkt 1 p.p.s.a., sąd odrzuca skargę, jeżeli sprawa

nie należy do właściwości sądu administracyjnego. Zatem skargę niniejszą jako nie mieszczącą się w zakresie kognicji sądu administracyjnego należy uznać za niedopuszczalną.

Z tych względów oraz na podstawie art. 58 § 1 pkt 1 p.p.s.a., należało orzec

o odrzuceniu skargi.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...