• I SA/Lu 794/12 - Postanow...
  19.04.2024

I SA/Lu 794/12

Postanowienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie
2012-11-26

Nietezowane

Artykuły przypisane do orzeczenia

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 13 orzeczeń.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się orzeczenie. Znajdź inne potrzebne orzeczenia.

Skład sądu

Wiesława Achrymowicz /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

I SA/Lu 794/12 POSTANOWIENIE Dnia 26 listopada 2012 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie Przewodniczący Sędzia WSA Wiesława Achrymowicz po rozpoznaniu w dniu 26 listopada 2012 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi A. D. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za kwiecień 2008 r. w zakresie wniosku o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji postanawia odmówić wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji.

Uzasadnienie

I SA/Lu 794/12

UZASADNIENIE

1. W skardze został zawarty wniosek o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji przede wszystkim z powodu jej niezgodności z prawem, uzasadnionych podstaw do uchylenia. W dalszej kolejności, zdaniem podatnika, wykonanie decyzji narazi Skarb Państwa na konieczność poniesienia kosztów postępowania egzekucyjnego, prowadzonego na podstawie uchylonej decyzji. Wykonanie decyzji niewątpliwie będzie skutkowało wyrządzeniem znacznej szkody podatnikowi, który jest rolnikiem, którego dochody ściśle są uzależnione od plonów. Egzekucja została skierowana do rachunku bankowego, co pozbawiło podatnika środków niezbędnych do utrzymania, do prowadzenia działalności rolniczej. Decyzje w sprawie podatku dochodowego, od towarów i usług obejmują razem kwotę 132.000 zł z odsetkami. Zapłata takiej kwoty znacząco ograniczy płynność finansową podatnika, wyłączy możliwość terminowego realizowania zobowiązań. Uwzględnienie skargi nie doprowadzi do usunięcia negatywnych dla podatnika skutków, jeśli uwzględnić całokształt sprawy.

2. Na etapie postępowania sądowego art. 61 § 3 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi / Dz.U.12.270 – ustawa p.p.s.a. / pozwala wstrzymać wykonanie zaskarżonej decyzji wyłącznie w sytuacji, w której zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków.

Okoliczności te zobowiązany jest wykazać wnioskodawca i podać konkretne okoliczności świadczące o tym, że wykonanie zaskarżonej decyzji niesie niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków. Nie wystarczy tylko przywołanie treści przesłanek z art. 61 § 3 ustawy p.p.s.a.

3. Uzasadnienie wniosku o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji nie pozwala zastosować instytucji wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji. Przedstawiona argumentacja nie wskazuje, by przymusowa zapłata określonych zobowiązań podatkowych wiązać się miała z niebezpieczeństwem wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków.

Twierdzenia podatnika o pozbawieniu środków niezbędnych do koniecznego utrzymania, do kontynuowania prowadzonej działalności rolniczej, o realnym niebezpieczeństwie utraty płynności finansowej, w całokształcie o skutkach opisanych w przesłankach wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji, nie zostały w żaden sposób poparte wykazaniem konkretnych okoliczności, dotyczących sytuacji życiowej, majątkowej podatnika, dotyczących warunków i skali prowadzonej działalności rolniczej.

Kwestia zasadności skargi pozostaje poza zakresem przesłanek wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji. Argumenty podatnika, zmierzające do uzasadnienia zarzutów skargi, nie mogą mieć wpływu na rozstrzygnięcie wniosku o wstrzymanie wykonania zaskarżonej. Także kwestia zgodności z prawem postępowania egzekucyjnego czy związana z tym kwestia ponoszenia kosztów tego postępowania, wykraczają poza ustawowe przesłanki wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji. Wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji nie zostało uwarunkowane przekonaniem podatnika o przyszłym stwierdzeniu niezgodności z prawem tej decyzji czy postępowania egzekucyjnego prowadzonego w wykonaniu tej decyzji.

4. Dla dopełnienia oceny prawnej wniosku o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji należy wskazać stanowisko prawne w sprawie II FSK 2563/11. Za tym stanowiskiem prawnym należy powtórzyć, że instytucja wstrzymania wykonania zaskarżonego aktu lub czynności przez sąd, będąca formą tymczasowej ochrony sądowej udzielanej stronie postępowania, stanowi wyjątek od zasady wyrażonej w art. 61 § 1 p.p.s.a., zgodnie z którą wniesienie skargi nie wstrzymuje wykonania zaskarżonego aktu.

Obowiązek wykazania okoliczności stanowiących podstawę wstrzymania wykonania decyzji spoczywa na wnioskodawcy / por. B. Dauter, B. Gruszczyński, A. Kabat, M. Niezgódka - Medek, Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Komentarz 2005, s. 168 /. Warunkiem wydania postanowienia o wstrzymaniu wykonania aktu lub czynności jest uprawdopodobnienie okoliczności uzasadniających możliwość wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków. Uzasadnienie wniosku winno odnosić się do konkretnych zdarzeń, okoliczności, świadczących o tym, że wstrzymywanie wykonania zaskarżonego aktu lub czynności jest uzasadnione / por. I GZ 316/10 /.

Należy bowiem zwrócić uwagę, że zgodnie z poglądem zarówno doktryny / zob. J. P. Tarno, Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, Komentarz, Warszawa 2006, s. 188 /, jak również orzecznictwa / por. postanowienie I FSK 1693/10 / nie jest wystarczający sam wywód skarżącego odnośnie jego przypuszczeń i obaw. Uzasadnienie takiego wniosku powinno odnosić się do konkretnych okoliczności pozwalających wykazać, że wstrzymanie zaskarżonego aktu jest w danej sprawie obiektywnie zasadne. Twierdzenia zaś wnioskodawcy powinny zostać poparte dokumentami źródłowymi, zwłaszcza dotyczącymi jego sytuacji finansowej oraz majątkowej.

5. Z tych względów należało postanowić jak w sentencji.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...