• II SA/Gd 794/11 - Postano...
  25.04.2024

II SA/Gd 794/11

Postanowienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku
2012-09-14

Nietezowane

Artykuły przypisane do orzeczenia

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 13 orzeczeń.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się orzeczenie. Znajdź inne potrzebne orzeczenia.

Skład sądu

Wanda Antończyk /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Dnia 14 września 2012 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Wanda Antończyk po rozpoznaniu w dniu 14 września 2012 roku na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi A. G. i D. G. na decyzję Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 31 sierpnia 2011 roku, nr WOP/EK/7144/50/11 w przedmiocie rozbiórki obiektu budowlanego postanawia: 1. odrzucić skargę kasacyjną D. G., 2. przywrócić skarżącej A. G. termin do wniesienia skargi kasacyjnej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 18 kwietnia 2012 roku, sygn. akt II SA/Gd 794/11.

Uzasadnienie

A. i D. G. wnieśli skargę na decyzję Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 31 sierpnia 2011 roku w przedmiocie rozbiórki obiektu budowlanego. W wyroku z dnia 18 kwietnia 2012 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny powyższą skargę oddalił. W dniu 18 kwietnia 2012 r. A. G. złożyła wniosek o sporządzenie uzasadnienia tego ż wyroku, następnie zaś – we wniosku z 17 maja 2012 r. A. G. i D. G. złożyli wniosek o przyznanie im prawa pomocy przez zwolnienie od kosztów sądowych i ustanowienie adwokata. Postanowieniem z dnia 3 lipca 2012 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny przyznał A. G. i D. G. prawo pomocy w zakresie częściowym przez ustanowienie adwokata. Wyrok wraz z uzasadnieniem sąd doręczył A. G. w dniu 14 maja 2012 r.

W dniu 16 sierpnia 2012 r. pełnomocnik skarżących złożył wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej od wydanego w niniejszej sprawie wyroku. Do tego wniosku załączono skargę kasacyjną, pismo z Okręgowej Rady Adwokackiej o wyznaczeniu adwokata, pismo pełnomocnika do skarżących oraz ich oświadczenie. W treści tego wniosku pełnomocnik wywodził, że termin do złożenia skargi kasacyjnej dla A. G. upływał w dniu 13 czerwca 2012 r. Tymczasem postanowienie o przyznaniu skarżącym prawa pomocy przez ustanowienie adwokata zapadło w dniu 3 lipca 2012 r., zaś wyznaczenie konkretnej osoby pełnomocnikiem – nastąpiło w piśmie z dnia 26 lipca 2012 r., a więc już po upływie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej. Jednocześnie wskazano, że pełnomocnik najwcześniej mógł zapoznać się z pismem zawierającym informację o ustanowieniu go adwokatem z urzędu w dniu 6 sierpnia 2012 r., po powrocie z urlopu. Z aktami sprawy zapoznał się w dniu 9 sierpnia 2012 r. i sporządził fotokopie, ze stronami zaś spotkał się w dniu 10 sierpnia 2012 r. W ocenie skarżących, biorąc pod uwagę powyższe okoliczności, uchybienie terminu do wniesienia tej skargi kasacyjnej nastąpiło bez ich winy

Rozpoznając niniejszą sprawę Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje:

Na wstępie wskazać należy, że zgodnie z treścią art. 177 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 tekst jednolity) skargę kasacyjną wnosi się do sądu, który wydał zaskarżony wyrok lub postanowienie, w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia stronie odpisu orzeczenia z uzasadnieniem. Stosownie zaś do art. 141 § 2 tej ustawy w sprawach, w których skargę oddalono, uzasadnienie wyroku sporządza się na wniosek strony zgłoszony w terminie siedmiu dni od dnia ogłoszenia wyroku albo doręczenia odpisu sentencji wyroku. Powyższe przepisy wskazują zatem, że skargę kasacyjna w przypadku, gdy wydany został wyrok oddalający skargę, złożyć może wyłącznie ta strona, która zwróciła się do sądu z wnioskiem o sporządzenie uzasadnienia wyroku we wskazanym w ustawie terminie. W niniejszym stanie faktycznym wniosek o sporządzenie uzasadnienia wyroku złożony został wyłącznie przez A. G. i jej też sąd to uzasadnienie wraz z sentencją wyroku doręczył w dniu 14 maja 2012 r. Skoro zaś D. G. takiego wniosku nie złożył, to tym samym nie otworzył się dla niego termin do wniesienia skargi kasacyjnej.

Zgodnie z art. 178 ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi wojewódzki sąd administracyjny odrzuci na posiedzeniu niejawnym skargę kasacyjną wniesioną po upływie terminu lub z innych przyczyn niedopuszczalną, jak również skargę kasacyjną, której braków strona nie uzupełniła w wyznaczonym terminie. Brak złożenia wniosku o uzasadnienie wyroku stanowi "inną przyczynę" niedopuszczalności skargi kasacyjnej, uzasadniającą jej odrzucenie na podstawie art. 178 cytowanej ustawy (por. postanowienie NSA z dnia 7 lipca 2004 r., GZ 25/04, ONSA WSA 2005, nr 1, poz. 12).

Mając zatem na uwadze powyższe, na mocy art. 178 cytowanej ustawy, odrzucono skargę kasacyjną w stosunku do skarżącego D. G., co też sąd uczynił w punkcie pierwszym sentencji postanowienia.

Rozpatrując natomiast wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia skargi kasacyjnej przez A. G. wskazać należy, że zgodnie z przepisem art. 86 § 1 ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, jeżeli strona nie dokonała w terminie czynności w postępowaniu sądowym bez swojej winy, sąd na jej wniosek postanowi przywrócenie terminu. Przepis art. 87 § 1 i 2 tej ustawy stanowi z kolei, że pismo z wnioskiem o przywrócenie terminu wnosi się do sądu, w którym czynność miała być dokonana, w ciągu siedmiu dni od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu. W piśmie tym należy uprawdopodobnić okoliczności wskazujące na brak winy w uchybieniu terminu. Zgodnie z § 4 w/w przepisu równocześnie z wnioskiem strona powinna dokonać czynności, której nie dokonała w terminie.

W przypadku ustanowienia pełnomocnika z urzędu dniem, w którym ustała przyczyna uchybienia terminu do wniesienia skargi kasacyjnej jest dzień, w którym pełnomocnik miał rzeczywistą możliwość wniesienia skargi kasacyjnej po zapoznaniu się z aktami sprawy, jak również po zapoznaniu się ze stanowiskiem skarżącego. W konsekwencji uznaje się, w wypadku ustanowienia pełnomocnika w trybie

art. 244 ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, iż dniem, w którym ustała przyczyna uchybienia terminu do wniesienia skargi kasacyjnej jest dzień, w którym pełnomocnik z urzędu miał rzeczywistą możliwość wniesienia skargi kasacyjnej po zapoznaniu się z aktami sprawy, jednak nie później niż dzień upływu trzydziestu dni od dnia zawiadomienia go o wyznaczeniu do występowania w sprawie (tak m.in. Naczelny Sąd Administracyjny w postanowieniu z dnia 14 maja 2009 roku, sygn. akt II FZ 125/09, Baza Orzeczeń LEX nr 564223).

W rozpoznawanej sprawie nie ulega wątpliwości, że rozstrzyganie w przedmiocie wniosku o ustanowienie pełnomocnika z urzędu stanowiło niezależną od strony i jej pełnomocnika przeszkodę do wniesienia skargi kasacyjnej w ustawowym terminie. Uznać zatem należy, że uchybienie terminu do złożenia skargi kasacyjnej nastąpiło bez winy strony, jak i jej pełnomocnika. Zaznaczyć również trzeba, że także pozostałe przesłanki przywrócenia terminu zostały w niniejszej sprawie spełnione. Pełnomocnik skarżącego wraz z wnioskiem przedłożył skargę kasacyjną, a więc dokonał czynności procesowej, która nie została dokonana w terminie.

Z uwagi na powyższe Wojewódzki Sąd Administracyjny, na podstawie

art. 86 § 1 ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, przywrócił termin do wniesienia skargi kasacyjnej na rzecz A. G.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...