• II SA/Kr 599/11 - Postano...
  23.04.2024

II SA/Kr 599/11

Postanowienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie
2012-06-26

Nietezowane

Artykuły przypisane do orzeczenia

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 13 orzeczeń.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się orzeczenie. Znajdź inne potrzebne orzeczenia.

Skład sądu

Wojciech Jakimowicz /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Wojciech Jakimowicz po rozpoznaniu w dniu 26 czerwca 2012 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi J. I. i T. I. na uchwałę Rady Miasta Rabka-Zdrój z dnia 31 maja 2010 r. Nr LVII/390/10 w przedmiocie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Miasta i Gminy Rabka-Zdrój postanawia umorzyć postępowanie sądowe.

Uzasadnienie

J. I. i T. I. wnieśli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie skargę na uchwałę Rady Miasta Rabka-Zdrój z dnia 31 maja 2010 r. Nr LVII/390/10 w przedmiocie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Miasta i Gminy Rabka-Zdrój. Po wniesieniu skargi w tej sprawie, a przed jej rozpoznaniem, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z dnia 13 lipca 2011 r., sygn. akt II SA/Kr 795/11 rozpoznając skargę Wojewody [...] na tę samą uchwałę stwierdził nieważność zaskarżonej uchwały w całości. Wyrok powyższy został zaskarżony skargą kasacyjną do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który wyrokiem z dnia 11 maja 2012 r., sygn. akt: II OSK 460/12 oddalił skargę kasacyjną. Tym samym wyrok Sądu I instancji stwierdzający nieważność zaskarżonej w tej sprawie uchwały stał się prawomocny.

Przedmiotem niniejszej sprawy jest rozstrzygniecie co do legalności miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, którego nieważność w całości stwierdzono wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 13 lipca 2011 r., sygn. akt II SA/Kr 795/11. Tym samym, skoro zaskarżony plan miejscowy został wyeliminowany z obrotu prawnego z mocą ex tunc (czyli ze skutkami począwszy od daty jego wejścia do obrotu prawnego), to bezprzedmiotowe jest merytoryczne rozpoznawanie skargi na uchwałę prawomocnie wyeliminowaną z obrotu prawnego z mocą wsteczną.

Zgodnie z art. 161 § 1 pkt 3 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi sąd umarza postępowanie, jeżeli stało się ono bezprzedmiotowe z innych przyczyn, niż wymienione w art. 161 § 1 pkt 1 i 2 tej ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.jedn.: Dz.U. z 2012 r., poz. 270). W związku z powyższym Sąd, na skutek wystąpienia przesłanki umorzenia postępowania, nie mógł odnieść się do merytorycznych zarzutów zawartych w skardze oraz dokonać kontroli zaskarżonej uchwały.

Mając powyższe na względzie oraz treść art. 161 § 1 pkt 3 Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, Sąd umorzył postępowanie sądowe w tej sprawie jako bezprzedmiotowe.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...