• I SA/Gl 466/14 - Postanow...
  20.04.2024

I SA/Gl 466/14

Postanowienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach
2014-06-16

Nietezowane

Artykuły przypisane do orzeczenia

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 13 orzeczeń.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się orzeczenie. Znajdź inne potrzebne orzeczenia.

Skład sądu

Wojciech Organiściak /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Wojciech Organiściak, , , po rozpoznaniu w dniu 16 czerwca 2014 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi N. P. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w K. z dnia [...], nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie zarzutów w postępowaniu egzekucyjnym p o s t a n a w i a odrzucić skargę. WSA/post.1 - sentencja postanowienia

Uzasadnienie

Postanowieniem oznaczonym w sentencji niniejszego postanowienia Dyrektor Izby Skarbowej w K. utrzymał w mocy postanowienie Dyrektora Izby Celnej w K., mocą którego odmówiono N. P. wszczęcia postępowania

w sprawie wniesionych w podaniu z dnia 20 grudnia 2013 r. zarzutów na postępowanie egzekucyjne prowadzone na podstawie tytułu wykonawczego o nr [...] z dnia [...], obejmującego zaległość z tytułu podatku akcyzowego za 07/2010 r. na małżeństwo, tj. R.P. i N. P..

W piśmie z dnia 28 marca 2014 r., skierowanym do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, N. P. zawarła skargę na wyżej wymienione postanowienie. Skarżąca wniosła o uchylenie zaskarżonego postanowienia i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania oraz o wstrzymanie jego wykonania. Ponadto w skardze zawarto wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych. Skarżąca nie podpisała się pod skargą.

W odpowiedzi na skargę organ wniósł o jej oddalenie. Jednocześnie zwrócił uwagę, że skarga nie została podpisana oraz że egzemplarz niepodpisanej skargi pozostawiono w siedzibie organu.

Na podstawie zarządzenia Przewodniczącego Wydziału z dnia 5 maja 2014 r. wezwano skarżącą do usunięcia braku formalnego skargi na postanowienie oznaczone w sentencji niniejszego postanowienia przez podpisanie skargi w terminie siedmiu dni pod rygorem odrzucenia skargi. Jednocześnie dodano, że brak ten może skarżąca uzupełnić poprzez własnoręczne podpisane skargi wniesionej, ewentualnie złożenie lub nadesłanie dodatkowego egzemplarza skargi własnoręcznie podpisanego.

Przesyłka polecona z dnia 9 maja 2014 r. skierowana do skarżącej

i zawierająca m.in. wezwanie do uzupełnienia braku formalnego skargi została doręczona dorosłemu domownikowi w dniu 14 maja 2014 r.

Do chwili obecnej nie został uzupełniony brak formalny skargi.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 57 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm., zwaną dalej "ppsa") skarga powinna czynić zadość wymaganiom pisma w postępowaniu sądowym, a zatem musi odpowiadać wymaganiom stawianym przez art. 46 ppsa wszystkim pismom w postępowaniu sądowym oraz zawierać dodatkowe elementy określone w art. 57 § 1 pkt 1-3 ppsa. W myśl więc art. 46 § 1 pkt 4 ppsa każde pismo strony powinno zawierać m.in. podpis strony albo jej przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika. Podpisem jest znak ręczny określonej osoby, noszący indywidualne

i powtarzalne cechy, pozwalające odróżnić go od innych i umożliwiające identyfikację osoby podpisującego oraz zbadanie autentyczności podpisu (H. Knysiak-Molczyk [w:] T. Woś, H. Knysiak-Molczyk, M. Romańska, Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Komentarz, Warszawa 2005, str. 204-205). Podpis na dokumencie jest formą złożenia oświadczenia woli lub wiedzy i służy identyfikacji osoby, która to oświadczenie złożyła. Musi być więc własnoręczny z wyjątkiem, gdy pismo podpisuje osoba upoważniona przez stronę, która nie może się podpisać

z wymienieniem przyczyny, dla której strona sama się nie podpisała. Z tej przyczyny za podpis nie może być uznane jego mechaniczne odbicie, chociażby stanowiło dokładne odtworzenie podpisu, gdyż nie czyni to zadość wymaganiom z art. 46 § 1 pkt 4 ppsa (zob. postanowienia: Naczelnego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 grudnia 2011 r., sygn. akt II OSK 2542/11, publ. LEX nr 1152171, Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 28 października 2008 r., sygn. akt III SA/Po 368/08, publ. LEX nr 504593, Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 26 marca 2012 r., sygn. akt I SA/Gl 163/12, publ. http://orzeczenia.nsa.gov.pl).

W omawianej sprawie skarżąca nie podpisała się pod skargą. Dlatego też została wezwana, w trybie art. 49 ppsa, do usunięcia braku formalnego skargi poprzez jej podpisanie w terminie siedmiu dni pod rygorem odrzucenia skargi. Na podstawie bowiem tego przepisu, jeżeli pismo strony nie może otrzymać prawidłowego biegu wskutek niezachowania warunków formalnych, przewodniczący wzywa stronę o jego uzupełnienie lub poprawienie w terminie siedmiu dni pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania, chyba że ustawa stanowi inaczej.

W przypadku, gdy pismem tym jest skarga, niewykonanie w terminie wezwania do uzupełnienia jej braków obliguje sąd, zgodnie z art. 58 § 1 pkt 3 ppsa, do jej odrzucenia.

Ponadto należy odnotować, że zgodnie z art. 72 § 1 ppsa, jeżeli doręczający nie zastanie adresata w mieszkaniu, może doręczyć pismo dorosłemu domownikowi, a gdyby go nie było - administracji domu lub dozorcy, jeżeli osoby te nie mają sprzecznych interesów w sprawie i podjęły się oddania mu pisma.

Taka sytuacja miała miejsce w niniejszej sprawie, gdyż przesyłkę poleconą

z dnia 9 maja 2014 r., zawierającą wezwanie do usunięcia braku formalnego skargi, doręczono skarżącej w dniu 14 maja 2014 r. za pośrednictwem dorosłego domownika. W świetle zaś wskazanego wyżej art. 72 § 1 ppsa korespondencję sądową należało uznać za skutecznie doręczoną. Wobec tego termin do uzupełnienia braku formalnego skargi upłynął bezskutecznie z dniem 21 maja 2014 r.

Zauważyć również trzeba, że z uwagi na fakt, że skarga nie została podpisana, to z tego powodu nie można nadać biegu również wszelkim innym wnioskom zawartym w tej skardze.

Wobec powyższego Sąd na podstawie art. 58 § 1 pkt 3 ppsa orzekł jak

w sentencji postanowienia.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...