• I FSK 659/14 - Postanowie...
  29.03.2024

I FSK 659/14

Postanowienie
Naczelny Sąd Administracyjny
2014-06-13

Nietezowane

Artykuły przypisane do orzeczenia

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 13 orzeczeń.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się orzeczenie. Znajdź inne potrzebne orzeczenia.

Skład sądu

Roman Wiatrowski /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: , Przewodniczący Sędzia NSA: Roman Wiatrowski (sprawozdawca), , po rozpoznaniu w dniu 13 czerwca 2014 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej wniosku R. R. o wstrzymanie wykonania decyzji w sprawie ze skargi kasacyjnej R. R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 22 stycznia 2014 r., sygn. akt I SA/Bk 459/13 w sprawie ze skargi R. R. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia 29 lipca 2013 r. nr [...] w przedmiocie orzeczenia o odpowiedzialności jako byłego członka zarządu A. Sp. z o.o. z/s w B. za zaległości podatkowe spółki z tytułu podatku od towarów i usług za niektóre miesiące 2008 r. i 2009 r. oraz z tytułu odsetek za zwłokę i kosztów postępowania egzekucyjnego postanawia: odmówić wstrzymania wykonania decyzji.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 1 października 2013 r., sygn. akt: I SA/Bk 459/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku, po rozpoznaniu wniosku R. R. (dalej: "strona", "skarżący"), wstrzymał wykonanie decyzji Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia 29 lipca 2013 r., nr [...] w przedmiocie orzeczenia o odpowiedzialności skarżącego jako byłego członka zarządu A. sp. z o.o. w B. za zaległości podatkowe spółki z tytułu podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2008 i 2009 r. oraz z tytułu odsetek za zwłokę i kosztów postępowania egzekucyjnego.

Wyrokiem z 22 stycznia 2014 r., sygn. akt: I SA/Bk 459/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku oddalił skargę R. R. na ww. decyzję Dyrektora Izby Skarbowej.

W skardze kasacyjnej od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 22 stycznia 2014 r., sygn. akt: I SA/Bk 459/13 strona zawarła wniosek o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji.

W uzasadnieniu wniosku skarżący podniósł, że decyzja Dyrektora Izby Skarbowej, o której wstrzymanie wykonania skarżący wnosi, utrzymująca w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w B. z dnia 31 stycznia 2013 r. w przedmiocie odpowiedzialności skarżącego za zobowiązanie osoby trzeciej, którego wysokość wraz z odsetkami i kosztami bezskutecznej egzekucji przekracza pół miliona złotych znacznie przekracza możliwości płatnicze przeciętnego człowieka w wieku i sytuacji życiowej skarżącego. Podkreślił, że nie dysponuje ani środkami pieniężnymi w tak znacznej kwocie ani rzeczami, które mógłby zbyć bez uszczerbku dla zaspokojenia codziennych, podstawowych potrzeb swoich i własnej rodziny. Nadto podniósł, że do czasu wstrzymania wykonania decyzji było w stosunku do niego prowadzone postępowanie egzekucyjne, w toku którego zostały zajęte jego rachunki bankowe, co utrudniło jemu kontynuowanie prowadzonej wcześniej działalności gospodarczej. Zaznaczył także, że nie liczył się z koniecznością zapłaty zobowiązań spółki, ponieważ jest jemu wiadome, iż spółka posiada majątek wystarczający do ich ściągnięcia.

Naczelny Sąd Administracyjny zważył, co następuje:

Wniosek nie zasługuje na uwzględnienie.

Na wstępie należy wskazać, że stosownie do treści art. 61 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm., dalej "P.p.s.a."), Sąd może, choć nie musi na wniosek skarżącego wydać postanowienie o wstrzymaniu wykonania w całości lub w części zaskarżonego aktu lub czynności. Zgodnie z treścią art. 61 § 3 P.p.s.a., przesłanką wstrzymania zaskarżonego aktu jest zajście niebezpieczeństwa wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków. Należy przy tym mieć na uwadze, że skoro ustawa przyznaje stronie prawo do wystąpienia do sądu z takim wnioskiem, ograniczając jednakże możliwość udzielenia tej stronie ochrony tymczasowej od wystąpienia choć jednej z dwóch ww. przesłanek, to obowiązkiem strony jest wskazanie we wniosku okoliczności na poparcie spełnienia przynajmniej jednej z tychże przesłanek (por. postanowienie NSA z dnia 26 listopada 2007 r., II FZ 338-339/07, niepubl.).

W orzecznictwie sądowoadministracyjnym przyjmuje się, że wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji jest dopuszczalne również na etapie postępowania kasacyjnego (J. P. Tarno, Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Komentarz, Lexis Nexis 2012, s. 231, uw. 18; postanowienie NSA z: 13.11.2013 r., I OSK 2546/13; 21.11.2011 r., I FSK 1264/11). Oznacza to, że nie jest wyłączone stosowanie art. 61 § 3 P.p.s.a. w przypadku, gdy skarżący wniósł skargę kasacyjną od wyroku oddalającego skargę i wystąpił z wnioskiem o wstrzymanie wykonania zaskarżonej decyzji. Na skutek wydania wyroku oddalającego skargę upada bowiem wstrzymanie wykonania decyzji, o którym orzekł Sąd pierwszej instancji uwzględniając wniosek skarżącego (art. 61 § 6 P.p.s.a.). Zatem możliwe jest wykonanie decyzji, mimo że wyrok oddalający skargę jest nieprawomocny i została wniesiona skarga kasacyjna (uchwała 7 Sędziów NSA z 16.4.2007 r., I GPS 1/07, ONSAiWSA 2007/4/77).

Odnosząc powyższe uwagi na grunt niniejszej sprawy Naczelny Sąd Administracyjny stwierdza, że skarżący nie uprawdopodobnił, aby wykonanie zaskarżonej decyzji groziło niebezpieczeństwem wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków. W szczególności nie wykazał on okoliczności uzasadniających możliwość poniesienia znacznej szkody w swoim majątku. Podkreślenia wymaga, że skarżący we wniosku wprawdzie ogólnie zaznaczył, że na skutek zajęcia rachunków bankowych możliwość kontynuowania prowadzonej wcześniej działalności gospodarczej została utrudniona, jednakże nie załączył żadnej dokumentacji, która wskazywałaby na to, że sytuacja finansowa faktycznie nie pozwala mu wywiązać się ze zobowiązań podatkowych. W tych okolicznościach podkreślić należy, że samo ogólne przedstawienie możliwych konsekwencji egzekucji należności podatkowych objętych kwestionowaną decyzją czy też twierdzeń, że strona "nie liczyła się" z koniecznością zapłaty zobowiązań spółki, bez wskazania chociażby na konkretne dane liczbowe, nie pozwala na zweryfikowanie twierdzeń skarżącego w kontekście przesłanek z art. 61 § 3 P.p.s.a. a zatem za zasadnością wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji.

Końcowo, Naczelny Sąd Administracyjny mając na uwadze, że WSA na poprzednim etapie wstrzymał wykonanie decyzji podkreśla, że nie podziela argumentacji i oceny wniosku, które zostały zawarte w uzasadnieniu tego postanowienia z uwagi na przedstawione powyżej rozumienie przesłanek ochrony tymczasowej.

Nie znajdując zatem podstaw do uwzględnienia wniosku skarżącego, Naczelny Sąd Administracyjny stosownie do art. 61 § 3 w związku z art. 193 P.p.s.a. orzekł jak w sentencji.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...