• III SA/Gd 310/14 - Postan...
  23.04.2024

III SA/Gd 310/14

Postanowienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku
2014-06-11

Nietezowane

Artykuły przypisane do orzeczenia

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 13 orzeczeń.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się orzeczenie. Znajdź inne potrzebne orzeczenia.

Skład sądu

Jolanta Sudoł /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Jolanta Sudoł po rozpoznaniu w dniu 11 czerwca 2014 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi H. T. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 17 lutego 2014 r., sygn. akt [[...]] w przedmiocie opłaty za zajęcie pasa drogowego postanawia przywrócić H. T. termin do wniesienia skargi.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia 17 lutego 2014 r., sygn. akt [[...]] Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta zezwalającą H. T. zajęcie pasa drogowego A. na wysokości posesji nr [[...] w S. tj. działki nr [[...]] w celu prowadzenia prac związanych z remontem elewacji budynku – ustawienie rusztowania.

Decyzja ta zawierała pouczenie o możliwości zaskarżenia decyzji organu drugiej instancji poprzez wniesienie w terminie 30 dni od dnia jej doręczenia skargi bezpośrednio do Naczelnego Sądu Administracyjnego – Ośrodek Zamiejscowy w Gdańsku.

Decyzja doręczona została H. T. w dniu 24 lutego 2014 r.

W dniu 25 marca 2014 r. (data nadania w urzędzie pocztowym), skarżący złożył skargę na ww. decyzję z 17 lutego 2014 r. zgodnie z doręczonym mu pouczeniem bezpośrednio do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku.

Pismem z dnia 1 kwietnia 2014 r., nadanym 2 kwietnia 2014 r., Sąd przekazał powyższą skargę wraz z kopertą - w której skarga wpłynęła do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Postanowieniem z dnia 19 maja 2014 r., sygn. akt III SA/Gd 310/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku odrzucił skargę H. T. z uwagi na fakt, iż skarga została złożona do Sądu z przekroczeniem terminu do jej wniesienia.

W uzasadnieniu Sąd wyjaśnił, że odrzucenie skargi w tej sprawie, stanowiło konsekwencję wniesienia skargi po terminie, jednakże na skutek błędnego pouczenia strony skarżącej o trybie wniesienia skargi. Wskazano również, iż stronie skarżącej przysługuje prawo do wystąpienia z wnioskiem o przywrócenie terminu do wniesienia skargi, w terminie 7 dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminu (od dnia doręczenia postanowienia informującego o odrzuceniu skargi) do tut. Sądu. Postanowienie wraz z uzasadnieniem doręczono skarżącemu w dniu 29 maja 2014 r.

W dniu 3 czerwca 2014 r. H. T. wniósł o przywrócenie terminu do wniesienia skargi na decyzję z dnia 17 lutego 2014 r. dotyczącą pobrania opłaty za zajęcie pasa drogowego przy A. wysokości posesji [[...]] w S.

W uzasadnieniu wskazał, iż skargę złożył zgodnie z pouczeniem organu -bezpośrednio do Sądu, zachowując przewidziany przepisami termin 30 - dniowy. Pouczenie to okazało się błędne, gdyż skarga powinna być wniesiona za pośrednictwem organu, którego decyzja była przedmiotem skargi. W związku z powyższym Sąd przesłał wniesioną skargę do organu w dniu 2 kwietnia 2014r., co stanowiło przekroczenie terminu. Skarżący podniósł, iż w związku z zaistniałą sytuacją nie ponosi on winy za uchybienie terminowi do wniesienia skargi.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 86 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r.- Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm., dalej jako p.p.s.a.), jeżeli strona nie dokonała w terminie czynności w postępowaniu sądowym bez swojej winy, sąd na jej wniosek postanowi przywrócenie terminu. Stosownie do art. 87 § 1 p.p.s.a., pismo z przedmiotowym wnioskiem wnosi się do sądu, w którym czynność miała być dokonana w ciągu siedmiu dni od czasu ustania przyczyny uchybienia terminu. Natomiast wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia skargi wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie są przedmiotem skargi (art. 87 § 3 p.p.s.a.). Jednocześnie należy uprawdopodobnić okoliczności wskazujące na brak winy w uchybieniu terminu (art. 87 § 2 p.p.s.a.) oraz dokonać czynności, której strona nie dokonała w terminie (art. 87 § 4 p.p.s.a.).

Przenosząc powyższą regulację na grunt rozpatrywanej sprawy przyjąć należy, że siedmiodniowy termin do złożenia przez skarżącego wniosku o przywrócenie terminu rozpoczął bieg w dniu 29 maja 2014 r., tj. w dacie w której otrzymał on postanowienie WSA w Gdańsku z dnia 19 maja 2014 r. o odrzuceniu skargi. W dniu 3 czerwca 2014 r. skarżący nadał na poczcie przedmiotowy wniosek.

Przechodząc natomiast do oceny okoliczności wskazujących na brak winy w uchybieniu terminu, Sąd uznał, że skarżący w wystarczający sposób uprawdopodobnił brak swojej winy w niedochowaniu terminu do wniesienia skargi. Wyjaśnił on, iż skargę złożył zgodnie z pouczeniem organu - bezpośrednio do Sądu, zachowując przewidziany przepisami termin 30 - dniowy. Pouczenie to jednak okazało się błędne, gdyż skarga powinna być wniesiona za pośrednictwem organu, którego decyzja była przedmiotem skargi, co w konsekwencji spowodowało jej wniesienie do Sądu z uchybieniem terminu.

W świetle przywołanych okoliczności należało przywrócić skarżącemu termin do wniesienia skargi, w oparciu o regulację art. 86 § 1 p.p.s.a.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...