• I SA/Bd 338/14 - Postanow...
  20.04.2024

I SA/Bd 338/14

Postanowienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy
2014-04-25

Nietezowane

Artykuły przypisane do orzeczenia

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 13 orzeczeń.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się orzeczenie. Znajdź inne potrzebne orzeczenia.

Skład sądu

Halina Adamczewska-Wasilewicz /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Sędzia WSA Halina Adamczewska-Wasilewicz po rozpoznaniu w dniu 25 kwietnia 2014r., na posiedzeniu niejawnym wniosku S. W. o przyznanie prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych w sprawie ze skargi S. W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. z dnia [...]r., nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji ostatecznej po wznowieniu postępowania postanawia: pozostawić wniosek bez rozpoznania

Uzasadnienie

W skardze na wymienioną w sentencji postanowienia decyzję S. W. (skarżący) zawarł wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych.

W wykonaniu zarządzenia referendarza sądowego z dnia 12 marca 2014r. skarżący został wezwany do złożenia wniosku o przyznanie prawa pomocy na urzędowym formularzu (PPF) w terminie 7 dni pod rygorem pozostawienia go bez rozpoznania. Powyższe wezwanie zostało skutecznie doręczone stronie skarżącej

w dniu 17 marca 2014r. Termin do złożenia wniosku o przyznanie prawa pomocy na urzędowym formularzu upłynął zatem z dniem 24 marca 2014r.

Wezwanie okazało się bezskuteczne, wobec czego zarządzeniem z dnia 4 kwietnia 2014r. referendarz sądowy pozostawił wniosek bez rozpoznania.

W dniu 14 kwietnia 2014r. skarżący wniósł sprzeciw od powyższego zarządzenia. W uzasadnieniu strona powołała się na art. 239 pkt 1 lit. e oraz art. 262 ustawy z dnia z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 270), dalej p.p.s.a. Ponadto, podniosła zarzuty skierowane wobec zaskarżonej decyzji.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje:

Na podstawie art. 260 p.p.s.a. w razie wniesienia sprzeciwu, który nie został odrzucony, zarządzenie lub postanowienie, przeciwko któremu został on wniesiony traci moc, a sprawa będąca przedmiotem sprzeciwu podlega rozpoznaniu przez Sąd na posiedzeniu niejawnym.

Zgodnie z art. 252 § 2 powołanej ustawy, wniosek o przyznanie prawa pomocy składa się na urzędowym formularzu, według ustalonego wzoru. Wniosek o przyznanie prawa pomocy, który nie został złożony na urzędowym formularzu lub którego braków strona nie uzupełniła w zakreślonym terminie, pozostawia się bez rozpoznania na podstawie art. 257 wskazanej ustawy.

Jak wynika z akt sprawy, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy, mając na uwadze zawarty w skardze wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych, przesłał stronie urzędowy formularz wniosku o przyznanie prawa pomocy oraz zakreślił 7-dniowy termin na jego wypełnienie i przedłożenie pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania (k. 24 akt sądowych). Przedmiotowy wniosek wraz z pouczeniem został doręczony stronie w dniu 17 marca 2014r. (k. 25 akt sądowych). Zarówno

w zakreślonym terminie jak i do dnia wydania niniejszego postanowienia formularz nie został złożony.

Mając na uwadze powyższe, Sąd obowiązany jest na mocy art. 257 p.p.s.a. pozostawić wniosek strony skarżącej bez rozpoznania. Pogląd ten jest ugruntowany w orzecznictwie sądów administracyjnych (por. postanowienie NSA z dnia 15 grudnia 2008r., sygn. akt II OZ 1307/08; postanowienie NSA z dnia 13 listopada 2008r., sygn. akt II OZ 1186/08; postanowienie NSA z dnia 06 listopada 2008r., sygn. akt II GZ 275/08).

Sąd zauważa, że na podstawie - powołanego przez stronę skarżącą - art. 239 pkt 1 lit. e) p.p.s.a. nie ma obowiązku uiszczenia kosztów sądowych strona skarżąca działanie, bezczynność organu lub przewlekłe prowadzenie postępowania w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych. W przedmiotowej natomiast sprawie skarżący wniósł skargę na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w B. w przedmiocie odmowy uchylenie decyzji ostatecznej określającej podatek dochodowy od osób fizycznych. W związku z tym, wezwanie do wypełnienia urzędowego formularza było uzasadnione.

Jednocześnie Sąd zauważa, że na podstawie art. 243 § 1 p.p.s.a., w toku postępowania, wniosek o przyznanie prawa pomocy może być złożony w każdym czasie, aż do jego zakończenia prawomocnym wyrokiem. Zatem strona, pomimo treści niniejszego postanowienia, nie traci uprawnienia do złożenia kolejnego urzędowego formularza wniosku o przyznanie prawa pomocy.

Wobec powyższego, w związku z nieprzedłożeniem przez stronę w zakreślonym terminie urzędowego formularza wniosku o przyznanie prawa pomocy, Sąd na podstawie art. 257 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi postanowił jak w sentencji.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...