• II SA/Rz 1394/13 - Postan...
  24.04.2024

II SA/Rz 1394/13

Postanowienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie
2014-04-15

Nietezowane

Artykuły przypisane do orzeczenia

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 13 orzeczeń.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się orzeczenie. Znajdź inne potrzebne orzeczenia.

Skład sądu

Joanna Zdrzałka /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w składzie następującym: Przewodniczący: SWSA Joanna Zdrzałka po rozpoznaniu w dniu 15 kwietnia 2014 r. na posiedzeniu niejawnym skargi W. D. i E. D. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] listopada 2013 r. Nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania dotyczącego usunięcia drzew - postanawia - odrzucić skargę E. D.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] listopada 2013 r., nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy [...] z dnia [...] stycznia 2013 r., znak: [...] o umorzeniu postępowania w sprawie usunięcia drzew na terenie działki o nr. ewid. 1787 w miejscowości N.

Powyższa decyzja została doręczona stronom tego postępowania, tj. W. D. (na adres jej pełnomocnika – Z. K.).

Skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie na wyżej wymienioną decyzję złożyła W. D. oraz E. D.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje:

Stosownie do treści art. 50 § 1 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. - Prawo

o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm., dalej P.p.s.a) uprawnionym do wniesienia skargi jest każdy, kto ma w tym interes prawny, prokurator, Rzecznik Praw Obywatelskich oraz organizacja społeczna

w zakresie jej statutowej działalności, w sprawach dotyczących interesów prawnych innych osób, jeżeli brała udział w postępowaniu administracyjnym. Nadto zgodnie

z art. 50 § 2 P.p.s.a. uprawnionym do wniesienia skargi jest również inny podmiot, któremu ustawy przyznają prawo do wniesienia skargi.

Z powyższego wynika zatem, że postępowanie sądowoadministracyjne może być prowadzone, jako postępowanie oparte na zasadzie skargowości, tylko na podstawie skargi wniesionej przez legitymowany do tego podmiot. Podmioty mają legitymację do złożenia skargi w zakresie określonym przepisami prawa. Ustalenie zatem zakresu tej legitymacji musi nastąpić w postępowaniu wstępnym. Nie wykazanie owego związku skutkuje tym, że podmiot wnoszący skargę nie jest legitymowany do jej wniesienia.

Jak już wyżej wskazano skargę może wnieść każdy, kto ma w tym interes prawny. Interes prawny przejawia się w tym, że określony podmiot ma roszczenie

o przyznanie mu uprawnienia lub zwolnienia z nałożonego obowiązku (wyrok NSA

z dnia 3 czerwca 1996 r. sygn. akt II SA 74/96, opubl. w: ONSA 1997 Nr 2, poz. 89). Aby stwierdzić, że dany podmiot (skarżący) ma legitymację skargową, musi on mieć interes prawny w przeprowadzeniu sądowej kontroli zgodności z prawem aktu lub czynności, oparty na normach prawa administracyjnego materialnego lub procesowego. W doktrynie prawa administracyjnego przyjmuje się, że pojęcie interesu prawnego ma charakter obiektywny. Istnieje on wówczas, gdy można wskazać przepis prawa materialnego, z którego można wywieść dla danego podmiotu określone prawa lub obowiązki (por. J. P. Tarno, Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, Komentarz, Warszawa 2004, s. 88).

W przedmiotowej sprawie skarżący E. D. nie był stroną postępowania administracyjnego, w którym wydane zostały zaskarżone decyzje w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie usunięcia drzew na działce o nr ewid. 1787 w miejscowości N. Stroną tego postępowania była wyłącznie W. D., jedyna właścicielka działki nr 1787 w miejscowości N. Z jej też inicjatywy wszczęte zostało postępowanie administracyjne. Powyższego nie może zmienić fakt, że E. D. (mąż W. D.) brał udział w przeprowadzonych w dniu [...] grudnia 2012 r. przez organ oględzinach ww. nieruchomości.

Z powyższego wynika zatem, że jedyną osobą, mającą interes prawny

w rozstrzygnięciu sprawy jest W. D. Z jej inicjatywy zostało przeprowadzone postępowanie, które dotyczyło nielegalnego usunięcia drzew na działce nr 1787 w miejscowości N., której to działki jest jedyną właścicielką.

Analiza przywołanych wyżej przepisów, w powiązaniu z ustalonym stanem faktycznym nie pozwala uznać skarżącego za osobę legitymowaną do wniesienia skargi na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Z tych wszystkich względów Sąd, na podstawie art. 58 § 1 pkt 6 i § 3 P.p.s.a. orzekł, jak w sentencji.

Końcowo należy zauważyć, że w przedmiotowej sprawie pozostała do rozpoznania skarga W. D.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...