• VI SA/Wa 1601/13 - Postan...
  24.04.2024

VI SA/Wa 1601/13

Postanowienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
2014-03-31

Nietezowane

Artykuły przypisane do orzeczenia

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 13 orzeczeń.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się orzeczenie. Znajdź inne potrzebne orzeczenia.

Skład sądu

Andrzej Siwek /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Referendarz sądowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie Andrzej Siwek po rozpoznaniu w dniu 31 marca 2014 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku W. Sp. z o.o. z siedzibą w W. w likwidacji o przyznanie prawa pomocy w zakresie częściowym obejmującym zwolnienie od kosztów sądowych w sprawie ze skargi W. Sp. z o.o. z siedzibą w W. w likwidacji na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] stycznia 2012 r. nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia p o s t a n a w i a: odmówić W. Sp. z o.o. z siedzibą w W. w likwidacji przyznania prawa pomocy w zakresie częściowym obejmującym zwolnienie od kosztów sądowych.

Uzasadnienie

W. Sp. z o. o. w likwidacji z siedzibą w W. (dalej jako skarżąca, spółka, strona) wniosła o przyznanie prawa pomocy w zakresie częściowym obejmującym zwolnienie od kosztów sądowych w sprawie ze skargi na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] stycznia 2012 r. nr [...] w przedmiocie wymierzenia kary pieniężnej za zajęcie pasa drogowego bez zezwolenia.

W uzasadnieniu wniosku spółka podniosła, iż znalazła się w trudnej sytuacji spowodowanej kryzysem na rynku usług reklamowych. Podkreśliła, że Sąd Rejonowy oddalił wniosek o ogłoszenie upadłości z uwagi na brak środków wystarczających na pokrycie kosztów postępowania upadłościowego, potwierdzając zarazem, że jedyne środki, jakimi dysponuje skarżąca spółka, to kwota 5 429 złotych. Ponadto ciążą na niej zobowiązania w wysokości 300 tysięcy złotych.

Do wniosku skarżąca załączyła:

- postanowienie Sądu Rejonowego [...] oddalające wniosek o ogłoszenie upadłości,

- postanowienie Sądu Rejonowego [....] w przedmiocie wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego informacji o likwidacji spółki,

- sporządzony w formie aktu notarialnego protokół nadzwyczajnego zgromadzenia wspólników spółki [...] zawierający uchwałę o rozwiązaniu spółki i ogłoszeniu jej likwidacji.

Ponadto w dniu [...] listopada 2013 r. do Sądu wpłynęły:

- bilans skarżącej za rok 2012,

- rachunek zysków i strat za rok 2012,

- wyciąg z rachunku bankowego za październik 2013 r.

Mając na uwadze, iż oświadczenia zawarte w formularzu wniosku o przyznanie prawa pomocy były niewystarczające dla oceny rzeczywistej sytuacji majątkowej skarżącej, na podstawie zarządzenia referendarza sądowego z dnia [...] stycznia 2014 r. wezwano spółkę do uzupełnienia wniosku w terminie 14 dni poprzez nadesłanie następujących dokumentów:

a/ wyciągów i wykazów z posiadanych rachunków bankowych z okresu ostatnich trzech miesięcy,

b/ odpisu ostatniej tegorocznej deklaracji o wysokości dochodu (straty) osiągniętego od początku roku podatkowego,

c/ dokumentów potwierdzających brak środków trwałych, który został wykazany w rubryce 7 formularza wniosku o przyznanie prawa pomocy, ewentualnie innych dokumentów wskazujących środki finansowe będące w posiadaniu strony skarżącej,

d/ dokumentów potwierdzających informacje dotyczące zobowiązań wobec wierzycieli.

Wezwanie Sądu, po uprzednim dwukrotnym awizowaniu w dniu 20 stycznia i 28 stycznia 2014 r. z uwagi na fakt, iż nie zostało podjęte w terminie, urząd pocztowy zwrócił w dniu 5 lutego 2014 r.

Strona skarżąca żądanych dokumentów nie przedstawiła, nie udzielając również żadnych wyjaśnień dotyczących jej sytuacji majątkowej.

Zgodnie z art. 246 § 2 pkt 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.) przyznanie prawa pomocy osobie prawnej w zakresie częściowym następuje, gdy osoba ta wykaże, że nie ma dostatecznych środków na poniesienie pełnych kosztów postępowania.

Z treści powyższego przepisu wynika, iż ciężar udowodnienia braku możliwości pokrycia kosztów postępowania spoczywa na wnioskującym o przyznanie prawa pomocy. W związku z tym musi on przedstawić sądowi argumentację, która potwierdzałaby jego niezdolność do wygospodarowania środków na pokrycie tych kosztów. Jeżeli zatem strona nie dopełniła w całości lub w części obowiązku złożenia dodatkowego oświadczenia lub przedłożenia dokumentów źródłowych dotyczących jej stanu majątkowego i dochodów, to fakt ten uzasadnia odmowę przyznania prawa pomocy (patrz: J. P. Tarno – "Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Komentarz" Wydawnictwo LexisNexis, Wyd. II, Warszawa 2006 s. 527).

W niniejszej sprawie nienadesłanie przez stronę skarżącą na wezwanie Sądu dodatkowych dokumentów źródłowych dotyczących stanu majątkowego oraz dochodów skarżącej uniemożliwia dokonanie oceny spełnienia ustawowych przesłanek przyznania prawa pomocy.

Podkreślić bowiem należy, iż jedyną kwestią braną pod uwagę przy rozpoznawaniu wniosku o przyznanie prawa pomocy osobie prawnej jest jej stan majątkowy. Wydanie postanowienia o przyznaniu prawa pomocy umotywowane innymi przyczynami niż sytuacja materialna wnioskodawcy jest niedopuszczalne, ponieważ nie znajduje uzasadnienia w art. 246 § 2 pkt 2 ww. ustawy (patrz; postanowienie NSA z dnia 31 marca 2005 r. sygn. akt II OZ 118/05 – niepubl.). W związku z powyższym Sąd musi ustalić, czy ubiegająca się o przyznanie prawa pomocy osoba prawna wypełnia ustawowe przesłanki przyznania tejże pomocy, co nie jest możliwe w przypadku niewykazania stanu majątkowego strony skarżącej.

W związku z powyższym, na podstawie art. 246 § 2 pkt 2 w związku z art. 258 § 2 pkt 7 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, orzeczono jak w sentencji.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...