• I SA/Łd 1398/13 - Postano...
  24.04.2024

I SA/Łd 1398/13

Postanowienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi
2014-02-19

Nietezowane

Artykuły przypisane do orzeczenia

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 13 orzeczeń.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się orzeczenie. Znajdź inne potrzebne orzeczenia.

Skład sądu

Teresa Porczyńska /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Sędzia NSA Teresa Porczyńska po rozpoznaniu w dniu 19 lutego 2014 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi J. D. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia [...] r. Nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia ostatecznej decyzji określającej zobowiązanie w podatku od towarów i usług za I-III kwartał 2005 r. p o s t a n a w i a: 1) umorzyć postępowanie sądowoadministracyjne; 2) zwrócić stronie skarżącej kwotę 200 zł (dwieście) uiszczoną tytułem wpisu od skargi, zaksięgowaną w dniu [...] r. pod pozycją [...].

Uzasadnienie

W dniu 7 listopada 2013 r. podatnik złożył skargę na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Ł. z dnia [...] r. w sprawie odmowy uchylenia ostatecznej decyzji określającej zobowiązanie w podatku od towarów i usług.

W odpowiedzi na skargę organ podatkowy wniósł o oddalenie skargi.

Następnie pismem z dnia 29 stycznia 2014 r. strona skarżąca cofnęła skargę i wniosła o zwrot uiszczonego wpisu sądowego od skargi.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi zważył, co następuje:

Stosownie do art. 60 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jednolity Dz. U. z 13 marca 2012 r., poz. 270 ze zm.), skarżący może cofnąć skargę. Cofnięcie skargi wiąże Sąd. Jednakże Sąd uzna cofnięcie skargi za niedopuszczalne, jeżeli zmierza ono do obejścia prawa lub spowodowałoby utrzymanie w mocy aktu lub czynności dotkniętych wadą nieważności.

Z treści cytowanego przepisu wynika, że sąd jest związany cofnięciem skargi, a odmowa uwzględnienia żądania strony ma miejsce jedynie w razie zaistnienia opisanych w tym przepisie przesłanek. Cofnięcie skargi oznacza rezygnację strony z kontynuowania postępowania. Jeżeli skarżący skutecznie cofnął skargę sąd, stosownie do art. 161 § 1 pkt 1 P.p.s.a., wydaje postanowienie o umorzeniu postępowania.

W ocenie sądu, w przedmiotowej sprawie nie zachodzą przesłanki wyłączające dopuszczalność cofnięcia skargi, o których stanowi art. 60 P.p.s.a. Cofnięcie skargi nie prowadzi bowiem do obejścia prawa, jak również nie skutkuje utrzymaniem w mocy aktu obarczonego wadą nieważności. Wobec powyższego cofnięcie skargi należy uznać za skuteczne i wiążące.

Mając powyższe na uwadze, sąd na podstawie art. 60 i art. 161 § 1 pkt 1 P.p.s.a., postanowił umorzyć postępowania, natomiast w oparciu o art. 232 § 1 pkt 1 P.p.s.a. postanowił o zwrocie wpisu od skargi.

AK.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...