• I SA/Ol 570/13 - Postanow...
  29.03.2024

I SA/Ol 570/13

Postanowienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie
2014-01-21

Nietezowane

Artykuły przypisane do orzeczenia

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 13 orzeczeń.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się orzeczenie. Znajdź inne potrzebne orzeczenia.

Skład sądu

Ryszard Maliszewski /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Dnia 21 stycznia 2014 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ryszard Maliszewski po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 21 stycznia 2014 roku wniosku M.B. o zwolnienie od kosztów sądowych oraz ustanowienie adwokata w sprawie ze skargi M.B. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie: zarzutów w postępowaniu egzekucyjnym postanawia: przyznać prawo pomocy w zakresie całkowitym obejmujące zwolnienie od kosztów sądowych i ustanowienie adwokata.

Uzasadnienie

Referendarz sądowy w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym w Olsztynie postanowieniem z 23 grudnia 2013r. odmówił skarżącemu przyznania prawa pomocy w zakresie zwolnienia od kosztów sądowych oraz ustanowienia adwokata.

W wyniku wniesienia przez stronę skarżącą sprzeciwu przeciwko wskazanemu postanowieniu straciło ono moc, a sprawa będąca przedmiotem sprzeciwu podlega rozpoznaniu przez Sąd na posiedzeniu niejawnym (art. 260 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, (t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 270 dalej cyt. jako p.p.s.a.).

Zgodnie z oświadczeniem o stanie rodzinnym, majątku i dochodach, skarżący prowadzi sam gospodarstwo domowe. W rubryce nr 7.1. wykazał dom o pow. ok. 190 m2 i działkę o pow. 950 m2 ("współwłasność w ½ zajęte przez komornika"). Skarżący nie wykazał natomiast jakichkolwiek zasobów pieniężnych, przedmiotów wartościowych i dochodów. Do wniosku załączył kopie dokumentów dotyczących prowadzonych przez niego spraw, w tym zarządzenie sądowe o wyznaczeniu dla niego pełnomocnika z urzędu, kopię decyzji z dnia 17 maja 2013 r. oraz 22 października 2013r. w przedmiocie przyznania mu zasiłku celowego na zakup żywności oraz kopię decyzji z dnia 22 października 2013r. w przedmiocie przyznania zasiłku okresowego z powodu bezrobocia. W odpowiedzi na wezwanie skarżący wyjaśnił, iż prowadzi działalność gospodarczą. Odnośnie źródeł utrzymania wskazał, iż utrzymuje się z zasiłków z MOPS, zbiera na śmietnikach, korzysta z naturalnych źródeł, jak np. zbieranie jabłek, wykorzystuje także wszelkiego rodzaju prezentacje, festyny w celu pozyskania wyżywienia. Wskazał, ze żyje bardzo skromnie, raz lub dwa na tydzień kupuje zupę (3,50 zł), lub drugie danie (11-12 zł), litr mleka, trochę bułek, pół chleba na tydzień, woda mineralna. Poza tym kupuje także butle gazową do ogrzewania w cenie 55 zł, oraz kartę do telefonu 50 zł. Oświadczył, iż nie posiada środków na kontach bankowych. Do złożonego oświadczenia wnioskodawca załączył kopię postanowienia sądu rejonowego o zwolnieniu skarżącego od opłaty sądowej, zestawienie dokumentów niezapłaconych w okresie 01.01.2013 – 30-11.2013r., tabelę środków trwałych, dokumenty dotyczące uzyskanego dochodu w roku 2012 i 2013, zeznanie podatkowe PIT -36 oraz PIT/B za 2012r.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie zważył, co następuje:

Zgodnie z treścią przepisu art. 246 §1 pkt 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tj. Dz. U. z 2012r., poz. 270 ze zm., dalej cyt. jako p.p.s.a.) Sąd przyznaje prawo pomocy w zakresie całkowitym, w przypadku gdy osoba fizyczna wykaże, że nie jest w stanie ponieść jakichkolwiek kosztów postępowania. Celem występującej w postępowaniu sądowoadministracyjnym instytucji "prawa pomocy" jest zapewnienie realizacji prawa do sądu stronie, która ze względu na dochody, stan majątkowy i rodzinny nie może ponieść kosztów związanych ze swym udziałem w sprawie.

Zawarte w art. 246 § 1 p.p.s.a. sformułowanie "gdy osoba ta wykaże" oznacza, że to na wnoszącym wniosek o przyznanie prawa pomocy spoczywa obowiązek udowodnienia, iż znajduje się on w tej szczególnej sytuacji uprawniającej do skorzystania z prawa pomocy.

Mając na uwadze przedstawioną wyżej sytuację materialną skarżącego stwierdzić należy, że w niniejszej sprawie spełniona została przesłanka uzasadniająca przyznanie prawa pomocy we wnioskowanym przez skarżącego zakresie. Wskazać należy, iż z przedstawionych przez skarżącego dokumentów w postaci decyzji MOPS w O. wynika, że utrzymuje się on z bardzo ograniczonych środków finansowych, w postaci świadczeń z pomocy społecznej. Otrzymywanie zasiłków celowych na zakup żywności potwierdza, że skarżący nie jest w stanie samodzielnie zgromadzić środków pieniężnych na pokrycie przedmiotowych kosztów postępowania sądowego. W tych okolicznościach, za zasadne uznano przyznanie skarżącemu prawa pomocy we wnioskowanym przez niego zakresie i na podstawie art.. 246 § 1 pkt 1 p.p.s.a., orzeczono jak w sentencji postanowienia.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...