• II SA/Łd 1124/13 - Postan...
  24.04.2024

II SA/Łd 1124/13

Postanowienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi
2014-01-16

Nietezowane

Artykuły przypisane do orzeczenia

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 13 orzeczeń.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się orzeczenie. Znajdź inne potrzebne orzeczenia.

Skład sądu

Renata Kubot-Szustowska /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Dnia 16 stycznia 2014 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Renata Kubot - Szustowska po rozpoznaniu w dniu 16 stycznia 2014 roku na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi H. P. i G. P. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] nr [...] w przedmiocie stwierdzenia wydania z naruszeniem prawa ostatecznej decyzji udzielającej pozwolenia na budowę p o s t a n a w i a: umorzyć postępowanie sądowoadministracyjne. a.bł.

Uzasadnienie

Wojewoda [...], decyzją z dnia [...], nr [...], na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960r. - Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity Dz. U. z 2012r., poz. 267) utrzymał w mocy decyzję Starosty [...] [...], nr [...], stwierdzającej wydanie z naruszeniem prawa ostatecznej decyzji tegoż organu z dnia [...], nr [...], zatwierdzającej projekt budowlany i udzielającej J. C. i G. A. pozwolenia na odbudowę i rozbudowę budynku oficyny, rozbiórkę budynków gospodarczych ma działce nr 694/1, położonej w Ł., przy placu A 9 oraz rozbiórkę trzech budynków gospodarczych (komórki) na działce nr 696/19, położonej w Ł., przy ul. B.

Powyższą decyzję H. P. i G. P. zaskarżyli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi, w treści skargi zarzucając:

- naruszenie art. 21 Konstytucji RP, poprzez jego niezastosowanie i nieprawidłowe procesowanie na każdym etapie postępowania administracyjnego;

- naruszenie art. 7, art. 8 i art. 77 § 1 k.p.a., art. 146 § 1 k.p.a., poprzez odmowę uchylenia decyzji w sytuacji, w której wznowienie postępowania na podstawie art. 149§ 1 k.p.a. następuje w związku z uznaniem, że skarżącym przysługuje przymiot strony.

W piśmie z dnia 14 października 2013r. pełnomocnik skarżących cofnął skargę.

W odpowiedzi na skargę Wojewoda [...] wniósł o umorzenie postępowania, ze względu na cofnięcie przedmiotowej skargi.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi zważył co następuje:

Zgodnie z art. 60 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 roku - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jednolity Dz. U. z 2012r., poz. 270 ze zm.), powoływanej dalej jako p.p.s.a., skarżący może cofnąć skargę, a cofnięcie skargi wiąże sąd. Z treści wskazanego przepisu wynika, iż sąd zobowiązany jest uznać cofnięcie skargi za niedopuszczalne, tylko wówczas jeżeli zmierza ono do obejścia prawa lub spowodowałoby utrzymanie w mocy aktu lub czynności dotkniętych wadą nieważności.

Z kolei stosownie do treści art. 161 § 1 pkt 1 p.p.s.a. sąd wydaje postanowienie o umorzeniu postępowania, jeżeli skarżący skutecznie cofnął skargę.

W ocenie Sądu, w niniejszej sprawie nie zachodzą okoliczności powodujące konieczność uznania cofnięcia skargi za niedopuszczalne. W tej sytuacji uznać należało cofnięcie skargi przez skarżących za skuteczne.

Mając powyższe na uwadze, na podstawie art. 60, w związku z art. 161 § 1 pkt 1 p.p.s.a. Sąd orzekł o umorzeniu postępowaniu sądowoadministracyjnego.

a.bł.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...