Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

LexLege Pełny system informacji prawnej LexLege SPRAWDŹ

Ustawa o pracownikach urzędów państwowych


Dz.U.2023.0.1917 t.j. - Ustawa z dnia 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych

Rozdział 8. Przepisy szczególne

Art. 43. Stosowanie przepisów ustawy do pracowników jednostek Żandarmerii Wojskowej i jednostek wojskowych

1. Przepisy ustawy, z zastrzeżeniem przepisów ust. 2 i 3, stosuje się do pracowników zatrudnionych w jednostkach wojskowych.
1a. Przepisy ustawy stosuje się do pracowników zatrudnionych w Komendzie Głównej Żandarmerii Wojskowej i innych jednostkach organizacyjnych Żandarmerii Wojskowej.
2. Minister Obrony Narodowej określi, w drodze rozporządzenia, jednostki wojskowe oraz stanowiska, na których stosunek pracy z pracownikami określonymi w ust. 1 nawiązuje się w drodze mianowania lub umowy o pracę, a także dostosuje organizację komisji dyscyplinarnych do struktury organizacyjnej jednostek wojskowych.
3. Uprawnienia wynikające z ust. 2 przysługują ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych w odniesieniu do pracowników zatrudnionych w podległych mu jednostkach wojskowych.
4. Rada Ministrów, w drodze rozporządzenia, może określać w sposób szczególny niektóre obowiązki i prawa pracowników, o których mowa w ust. 1, uwzględniając charakter i warunki pracy w jednostkach wojskowych.

Art. 45. Wyłączenie stosowania niektórych przepisów ustawy

1. Przepisów ustawy dotyczących nawiązywania i rozwiązywania stosunku pracy nie stosuje się do osób powoływanych do pełnienia funkcji organów administracji państwowej oraz na inne stanowiska kierownicze w administracji państwowej, w trybie określonym w przepisach szczególnych.
2. Osobie odwołanej z funkcji lub stanowiska, określonych w ust. 1, która przed powołaniem na tę funkcję lub stanowisko była urzędnikiem państwowym mianowanym, przysługuje prawo do mianowania na stanowisko równorzędne z zajmowanym przed powołaniem, jeżeli osoba ta spełnia wymogi, o których mowa w art. 3 wymogi urzędnika państwowego, pkt 4.

Art. 451. Zakaz publicznego manifestowania przekonań politycznych

1. Urzędnikom państwowym zatrudnionym w Kancelarii Sejmu, Kancelarii Senatu, Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz w Biurze Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji nie wolno publicznie manifestować swoich przekonań politycznych.
2. Zakaz, o którym mowa w ust. 1, nie dotyczy pracowników zatrudnionych na podstawie art. 471 zatrudnienie na podstawie umowy o pracę na czas pełnienia funkcji ust. 1, a także osób zajmujących kierownicze stanowiska w Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, wymienione w art. 2 zakres podmiotowy ustawy ustawy z dnia 31 lipca 1981 r. o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe (Dz. U.z 2023 r. poz. 624).

Art. 471. Zatrudnienie na podstawie umowy o pracę na czas pełnienia funkcji

1. Zatrudnienie:
1) pracownika w gabinecie politycznym Prezesa Rady Ministrów, wiceprezesa Rady Ministrów, ministra oraz innego członka Rady Ministrów,
2) doradców lub pełniących funkcje doradców osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe inne niż wymienione w pkt 1
– następuje na podstawie umowy o pracę zawartej na czas pełnienia funkcji przez osobę zajmującą kierownicze stanowisko państwowe. Do umów o pracę zawartych z tymi osobami nie stosuje się art. 251 umowy o pracę na czas określony Kodeksu pracy. Wcześniejsze rozwiązanie umowy o pracę może być dokonane za wypowiedzeniem.
2. Przepisu art. 421 wykonywanie zadań kierownika urzędu przez dyrektora generalnego urzędu nie stosuje się do stosunku pracy pracowników, o których mowa w ust. 1.
3. Rada Ministrów określa, w drodze rozporządzenia, zasady wynagradzania oraz inne świadczenia, w tym odprawy z tytułu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy, przysługujące z tytułu zatrudnienia określonego w ust. 1.

Art. 48. Kompetencje organów do wydawania przepisów dotyczących pracowników urzędów państwowych

1. Przepisy określone w art. 2 rozporządzenie w sprawie określenia stanowisk urzędników państwowych pkt 1, art. 7 aplikacja administracyjna ust. 6, art. 20 okresowe oceny kwalifikacyjne ust. 4, art. 21 zasady wynagradzania i awansowania ust. 3, art. 22 dodatek za wieloletnią pracę ust. 2, art. 23 nagrody jubileuszowe ust. 2, art. 24 zakładowy fundusz nagród ust. 2, art. 30 rozkład czasu pracy ust. 1, art. 31 nagrody i wyróżnienia, odznaka honorowa ust. 4, art. 36 komisje dyscyplinarne ust. 7 i art. 471 zatrudnienie na podstawie umowy o pracę na czas pełnienia funkcji ust. 3 wydaje Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, w drodze:
1) (uchylony)
2) (uchylony)
3) zarządzenia - w odniesieniu do pracowników Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej;
4) rozporządzenia - w odniesieniu do pracowników Biura Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, uwzględniając:
a) charakter wykonywanych zadań, w przypadku wydania przepisów, o których mowa w art. 2 rozporządzenie w sprawie określenia stanowisk urzędników państwowych pkt 1,
b) charakter i efektywność wykonywania zadań oraz potrzebę sprawnego wypłacania świadczeń przysługujących pracownikom, w przypadku wydania przepisów, o których mowa w art. 21 zasady wynagradzania i awansowania ust. 3, art. 22 dodatek za wieloletnią pracę ust. 2, art. 23 nagrody jubileuszowe ust. 2, art. 24 zakładowy fundusz nagród ust. 2 oraz art. 471 zatrudnienie na podstawie umowy o pracę na czas pełnienia funkcji ust. 3,
c) potrzebę sprawnego przeprowadzenia aplikacji administracyjnej oraz konieczność nabycia w jej toku odpowiedniej wiedzy i umiejętności wymaganych na stanowisku objętym aplikacją, w przypadku wydania przepisów, o których mowa w art. 7 aplikacja administracyjna ust. 6,
d) potrzebę stałego doskonalenia jakości wykonywania zadań, odpowiedniego doboru pracowników na poszczególne stanowiska oraz obiektywizmu dokonywanych ocen kwalifikacyjnych, w przypadku wydania przepisów, o których mowa w art. 20 okresowe oceny kwalifikacyjne ust. 4,
e) potrzebę zapewnienia sprawnej pracy urzędu oraz charakter zadań wykonywanych przez pracowników, w przypadku wydania przepisów, o których mowa w art. 30 rozkład czasu pracy ust. 1,
f) potrzebę ujednolicenia wniosków o nadanie odznaki honorowej "Zasłużony Pracownik Państwowy" oraz przedstawienia przez wnioskodawcę uzasadnienia nadania odznaki - w przypadku wydania przepisów, o których mowa w art. 31 nagrody i wyróżnienia, odznaka honorowa ust. 4,
g) w szczególności przebieg postępowania wyjaśniającego i dyscyplinarnego, a także zapewnienie należytego działania komisji i rzeczników dyscyplinarnych, w przypadku wydania przepisów, o których mowa w art. 36 komisje dyscyplinarne ust. 7.
1a. Przepisów art. 2 rozporządzenie w sprawie określenia stanowisk urzędników państwowych pkt 1, art. 7 aplikacja administracyjna ust. 6 i art. 30 rozkład czasu pracy ust. 1 nie stosuje się w odniesieniu do pracowników urzędów wymienionych w art. 1 zakres regulacji ustawy ust. 1 pkt 1, 2, 3b, 6-7a, 9 i 13. Kierownicy tych urzędów są uprawnieni do określania:
1) stanowisk, na których zatrudnieni pracownicy są urzędnikami państwowymi;
2) wykazu stanowisk objętych aplikacją administracyjną oraz zasad i trybu odbywania tej aplikacji;
3) rozkładu czasu pracy w tygodniu i jego wymiaru w poszczególnych dniach tygodnia.
1b. W ramach posiadanych środków na wynagrodzenia określonych w ustawie budżetowej kierownicy urzędów, o których mowa w ust. 1a, ustalają regulamin wynagradzania w urzędzie. Regulamin ten w odniesieniu do Kancelarii Sejmu zatwierdza Marszałek Sejmu, a w odniesieniu do Kancelarii Senatu - Marszałek Senatu. Przepisów art. 21 zasady wynagradzania i awansowania ust. 3, art. 22 dodatek za wieloletnią pracę ust. 2, art. 23 nagrody jubileuszowe ust. 2 i art. 471 zatrudnienie na podstawie umowy o pracę na czas pełnienia funkcji ust. 3 nie stosuje się.
1c. Dodatkowy fundusz nagród dla urzędników państwowych za szczególne osiągnięcia w pracy zawodowej utworzony na podstawie art. 24 zakładowy fundusz nagród ust. 2 w urzędach, o których mowa w ust. 1a, pozostaje w dyspozycji kierowników tych urzędów i może być przez nich podwyższany w ramach posiadanych środków na wynagrodzenia.
2. Uprawnienie wynikające z art. 31 nagrody i wyróżnienia, odznaka honorowa ust. 3 przysługuje odpowiednio organowi wymienionemu w ust. 1 oraz Marszałkowi Sejmu w odniesieniu do pracowników Kancelarii Sejmu, Krajowego Biura Wyborczego i Urzędu Ochrony Danych Osobowych, a także Marszałkowi Senatu w odniesieniu do pracowników Kancelarii Senatu oraz kierownikom urzędów wymienionym w art. 1 zakres regulacji ustawy ust. 1 pkt 3b i 6-7a w odniesieniu do pracowników tych urzędów.
3. Przewidziane w ustawie uprawnienia ministrów przysługują odpowiednio kierownikom urzędów wymienionych w ust. 1 oraz w art. 1 zakres regulacji ustawy ust. 1 pkt 1, 2, 3b, 6-7a, 9 i 13.
4. (uchylony)
Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.