Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

LexLege Pełny system informacji prawnej LexLege SPRAWDŹ

Regulamin Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej


Dz.U.2022.0.503 t.j. - Uchwała Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 30 lipca 1992 r. - Regulamin Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej

DZIAŁ IIIA. Posiedzenia Sejmu, komisji i podkomisji z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej umożliwiających porozumiewanie się na odległość

Art. 198a. Posiedzenie Sejmu z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej do porozumiewania się na odległość

1. W przypadku:
1) wprowadzenia stanu wyjątkowego, stanu klęski żywiołowej albo stanu wojennego lub
2) stanu epidemii w rozumieniu ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2019 r. poz. 1239 i 1495 oraz z 2020 r. poz. 284, 322 i 374)
– posiedzenie Sejmu może być prowadzone z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej umożliwiających porozumiewanie się na odległość.
2. Marszałek Sejmu podejmuje decyzję o przeprowadzeniu posiedzenia Sejmu z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej umożliwiających porozumiewanie się na odległość po zasięgnięciu opinii Konwentu Seniorów.
3. Po podjęciu decyzji o przeprowadzeniu posiedzenia Sejmu z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej umożliwiających porozumiewanie się na odległość Kancelaria Sejmu zapewnia wszystkim posłom, którzy zgłoszą wniosek, dostęp do środków technicznych umożliwiających tego rodzaju udział w posiedzeniu.
4. Wzór, tryb i sposób składania wniosku, o którym mowa w ust. 3, określa Marszałek Sejmu w drodze zarządzenia.
5. Przepis ust. 3 stosuje się odpowiednio do podmiotów, o których mowa w art. 170 osoby uczestniczące w posiedzeniach Sejmu ust. 1–3.
6. Do posiedzenia Sejmu w trybie, o którym mowa w ust. 1, i posiedzeń organów Sejmu w trybie, o którym mowa w art. 198i posiedzenia Prezydium Sejmu lub Konwentu Seniorów z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej do porozumiewania się na odległość ust. 1 i art. 198j posiedzenie komisji lub podkomisji z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej do porozumiewania się na odległość ust. 1, stosuje się odpowiednio przepisy działu I–III oraz IV–V, chyba że przepisy niniejszego działu stanowią inaczej.

Art. 198b. Wymogi wobec środków komunikacji elektronicznej do porozumiewania się na odległość

Wymogi dotyczące środków komunikacji elektronicznej umożliwiających porozumiewanie się na odległość, tryb składania wniosku o ich udostępnienie oraz sposób ich dostarczenia posłom oraz innym uprawnionym określa, w drodze zarządzenia, Marszałek Sejmu, w taki sposób, aby środki te gwarantowały możliwość identyfikacji osoby, która z nich korzysta, komunikację w czasie rzeczywistym, w szczególności zabieranie głosu, udział w głosowaniu, składanie wniosków formalnych, a zarazem zapewniały gwarancję bezpieczeństwa systemu teleinformatycznego.

Art. 198c. Udział posła w posiedzeniu Sejmu z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej do porozumiewania się na odległość

1. Udział posła w posiedzeniu Sejmu z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej umożliwiających porozumiewanie się na odległość jest równoprawny z innymi formami udziału w posiedzeniu Sejmu i nie może powodować wyłączenia bądź ograniczenia praw posła określonych w przepisach prawa.
2. Do posiedzenia Sejmu odbywającego się z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej umożliwiających porozumiewanie się na odległość, w trybie, o którym mowa w art. 198a posiedzenie Sejmu z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej do porozumiewania się na odległość ust. 1, nie stosuje się przepisu art. 7 obowiązek udziału w posiedzeniach Sejmu, skutek nie wzięcia udziału w posiedzeniu ust. 1 zdanie drugie.
3. Poseł korzystający ze środków komunikacji elektronicznej umożliwiających porozumiewanie się na odległość potwierdza swoją obecność na posiedzeniu Sejmu poprzez zalogowanie się w systemie do głosowania oraz wy-drukami udziału w głosowaniach.

Art. 198d. Składanie dokumentów na posiedzeniu Sejmu z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej do porozumiewania się na odległość

Na posiedzeniu Sejmu prowadzonym z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej umożliwiających porozumiewanie się na odległość, w trybie art. 198a posiedzenie Sejmu z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej do porozumiewania się na odległość ust. 1, w sytuacjach gdy przepisy Regulaminu Sejmu przewidują składanie dokumentów w formie pisemnej, dokumenty te można składać w formie elektronicznej.

Art. 198e. Jawność posiedzenia Sejmu z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej do porozumiewania się na odległość

W razie przeprowadzenia posiedzenia Sejmu z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej umożliwiających porozumiewanie się na odległość, w trybie art. 198a posiedzenie Sejmu z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej do porozumiewania się na odległość ust. 1, jawność posiedzenia Sejmu zapewnia się w szczególności przez transmisję posiedzenia przy zastosowaniu sieci teleinformatycznej.

Art. 198f. Wystąpienia posłów na posiedzeniu Sejmu z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej do porozumiewania się na odległość

1. Wystąpienia w trakcie rozpatrywania punktu porządku dziennego posiedzenia Sejmu w trybie, o którym mowa w art. 198a posiedzenie Sejmu z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej do porozumiewania się na odległość ust. 1, nie mogą trwać dłużej niż 5 minut. Marszałek Sejmu może wyrazić zgodę na wydłużenie wystąpienia.
2. Przemówienia posłów w dyskusji nie mogą trwać dłużej niż 3 minuty, z wyjątkiem wystąpień klubowych, które nie mogą przekraczać 15 minut.
3. W debacie nad daną sprawą poseł może zabierać głos tylko jeden raz.

Art. 198g. Głosowanie na posiedzeniu Sejmu z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej do porozumiewania się na odległość

1. Na posiedzeniu Sejmu prowadzonym w trybie art. 198a posiedzenie Sejmu z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej do porozumiewania się na odległość ust. 1 głosowanie może odbywać się z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej umożliwiających porozumiewanie się na odległość.
2. Oddanie głosu z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej umożliwiających porozumiewanie się na odległość spełniających wymagania określone w przepisach wydanych na podstawie art. 198b wymogi wobec środków komunikacji elektronicznej do porozumiewania się na odległość jest równoznaczne z oddaniem głosu w trybie art. 188 zasady głosowania ust. 2.

Art. 198i. Posiedzenia Prezydium Sejmu lub Konwentu Seniorów z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej do porozumiewania się na odległość

1. Marszałek Sejmu może zdecydować o odbyciu posiedzenia Prezydium Sejmu lub Konwentu Seniorów z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej umożliwiających porozumiewanie się na odległość.
2. Do posiedzenia Prezydium Sejmu lub Konwentu Seniorów prowadzonych z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej umożliwiających porozumiewanie się na odległość przepisy niniejszego działu stosuje się odpowiednio.

Art. 198j. Posiedzenie komisji lub podkomisji z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej do porozumiewania się na odległość

1. W przypadku:
1) wprowadzenia stanu wyjątkowego, stanu klęski żywiołowej albo stanu wojennego lub
2) stanu epidemii w rozumieniu ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi
– posiedzenie komisji lub podkomisji może być prowadzone z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej umożliwiających porozumiewanie się na odległość.
2. Posiedzenie komisji lub podkomisji w trybie, o którym mowa w ust. 1, zwołuje Marszałek Sejmu po zasięgnięciu opinii przewodniczącego komisji.
3. Przepis art. 152 terminy posiedzeń komisji sejmowych ust. 2 stosuje się odpowiednio. Wniosek, o którym mowa w tym przepisie, składany jest do Marszałka Sejmu i może być złożony w formie elektronicznej. Marszałek Sejmu może zdecydować o zwołaniu posiedzenia komisji z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej umożliwiających porozumiewanie się na odległość.
4. W przypadku zwołania posiedzenia komisji lub podkomisji z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej umożliwiających porozumiewanie się na odległość prezydium komisji może realizować uprawnienia, o których mowa w art. 153 sprawozdania, informacje, uczestniczenie na żądanie prezydium komisji ust. 1 i 2.
5. W przypadku zwołania posiedzenia komisji w trybie, o którym mowa w ust. 1, Kancelaria Sejmu zapewnia wszystkim posłom, posłom do Parlamentu Europejskiego, o których mowa w art. 154 uczestniczenie posłów w posiedzeniach komisji ust. la, oraz innym uprawnionym, którzy zgłoszą wniosek, dostęp do środków technicznych, spełniających wymagania określone w art. 198b wymogi wobec środków komunikacji elektronicznej do porozumiewania się na odległość, umożliwiających tego rodzaju udział w posiedzeniu.
6. Do posiedzenia komisji w trybie, o którym mowa w ust. 1, przepisu art. 154 uczestniczenie posłów w posiedzeniach komisji ust. 3 nie stosuje się.

Art. 198k. Zapis posiedzenia komisji lub podkomisji z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej do porozumiewania się na odległość

1. Poseł potwierdza swoją obecność na posiedzeniu komisji lub podkomisji prowadzonych z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej umożliwiających porozumiewanie się na odległość poprzez zalogowanie się w systemie do głosowania oraz wydrukami udziału w głosowaniach.
2. Urzędowym stwierdzeniem przebiegu obrad z posiedzenia komisji lub podkomisji odbywanego z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej umożliwiających porozumiewanie się na odległość jest zapis audiowizualny.

Art. 198m. Odpowiednie stosowanie przepisów uchwały do posiedzenia komisji lub podkomisji z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej do porozumiewania się na odległość

Do posiedzenia komisji lub podkomisji prowadzonego w trybie, o którym mowa w art. 198j posiedzenie komisji lub podkomisji z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej do porozumiewania się na odległość ust. 1, przepisy art. 198a posiedzenie Sejmu z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej do porozumiewania się na odległość ust. 3, art. 198b wymogi wobec środków komunikacji elektronicznej do porozumiewania się na odległość, art. 198c udział posła w posiedzeniu Sejmu z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej do porozumiewania się na odległość ust. 1 i 3, art. 198d składanie dokumentów na posiedzeniu Sejmu z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej do porozumiewania się na odległość oraz art. 198g głosowanie na posiedzeniu Sejmu z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej do porozumiewania się na odległość stosuje się odpowiednio.
Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.