Na potrzeby naszej witryny używamy plików cookie w celu personalizacji treści i reklam, analizowania ruchu na stronie oraz udostępniania funkcji mediów społecznościowych.Korzystanie z portalu oznacza akceptację regulaminu.
Sprawdź też: politykę cookiespolitykę prywatności.

Akceptuję
ArsLege - testy z prawa

LexLege Pełny system informacji prawnej LexLege SPRAWDŹ

AKT ARCHIWALNY - Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej


Akt uchylony z dniem 2016-01-01.
Dz.U.2015.0.1206 t.j. - AKT ARCHIWALNY - Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej

Rozdział 1. Zasady wykonywania działalności reasekuracyjnej

Art. 223a. Odpowiednie stosowanie przepisów ustawy do zakładów reasekuracji

Do zakładów reasekuracji stosuje się odpowiednio przepisy art. 6 wykonywanie działalności ubezpieczeniowej ust. 1, art. 7 organ nadzoru jako uczestnik postępowania rejestrowego, art. 11 nadzór nad zakładem ubezpieczeń z siedzibą w państwie trzecim, art. 27 zarząd krajowego zakładu ubezpieczeń
ust. 1-2 i ust. 3b-10, art. 28 wymogi wobec członka rady nadzorczej oraz art. 30 zadania zarządu krajowego zakładu ubezpieczeń, z tym że użyte w art. 27 zarząd krajowego zakładu ubezpieczeń
ust. 1 określenie "towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych" oznacza "towarzystwo reasekuracji wzajemnej".

Art. 223b. Wykonywanie działalności reasekuracyjnej przez zakład reasekuracji

1. Zakład reasekuracji może wykonywać działalność reasekuracyjną wyłącznie w formie spółki akcyjnej albo towarzystwa reasekuracji wzajemnej, z zastrzeżeniem ust. 2.
2. Zakład reasekuracji może wykonywać działalność reasekuracyjną również w formie spółki europejskiej określonej w rozporządzeniu Rady nr 2157/2001/WE z dnia 8 października 2001 r. w sprawie statutu spółki europejskiej (SE) (Dz. Urz. WE L 294 z 10.11.2001).

Art. 223c. Oznaczenia w nazwie zakładu reasekuracji

1. Zakład reasekuracji wykonujący działalność w formie spółki akcyjnej ma obowiązek i wyłączne prawo używania w nazwie lub firmie wyrazów "towarzystwo reasekuracji", "towarzystwo reasekuracyjne" lub "zakład reasekuracji". Dopuszczalne jest używanie w obrocie odpowiednio skrótów "TR" lub "ZR".
2. Zakład reasekuracji wykonujący działalność w formie towarzystwa reasekuracji wzajemnej ma obowiązek i wyłączne prawo używania w nazwie wyrazów "towarzystwo reasekuracji wzajemnej". Dopuszczalne jest używanie w obrocie skrótu "TRW".

Art. 223d. Wysokość składki reasekuracyjnej

1. Składkę reasekuracyjną ustala się w wysokości, która powinna co najmniej zapewnić wykonanie wszystkich zobowiązań z tytułu zawartych umów reasekuracji i pokrycie kosztów wykonywania działalności reasekuracyjnej przez zakład reasekuracji.
2. Zakład reasekuracji jest zobowiązany gromadzić odpowiednie dane statystyczne w celu ustalania na ich podstawie składek reasekuracyjnych i rezerw techniczno-ubezpieczeniowych.

Art. 223e. Członek organu zarządzającego

Członkiem organu zarządzającego zakładu reasekuracji nie może być osoba będąca jednocześnie członkiem organu zarządzającego:
1) (uchylony);
2) towarzystwa funduszy inwestycyjnych;
3) podmiotu prowadzącego działalność maklerską w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi lub inną działalność w zakresie obrotu maklerskimi instrumentami finansowymi w rozumieniu tej ustawy;
4) powszechnego towarzystwa emerytalnego;
5) banku;
6) zakładu ubezpieczeń.
Wykrzyknik

Kliknij "Lubię to!", aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.