• Wyjaśnienie Ministra Fina...
  26.04.2024

PL-835-172/LM/BP/BG/07/351

Wyjaśnienie Ministra Finansów
z dnia 23 maja 2007

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 10 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

W odpowiedzi na pismo nr (...), dotyczące opłaty skarbowej, Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje: Zgodnie z art. 63 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) podstawy opodatkowania, kwoty podatków, z zastrzeżeniem § 2, odsetki za zwłokę, opłaty prolongacyjne, oprocentowanie nadpłat oraz wynagrodzenia przysługujące płatnikom i inkasentom zaokrągla się do pełnych złotych w ten sposób, że końcówki kwot wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a końcówki kwot wynoszące 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych.

W myśl § 2 wyżej cytowanego przepisu zaokrąglania podstaw opodatkowania i kwot podatków nie stosuje się do opłat, o których mowa w przepisach o podatkach i opłatach lokalnych.

W świetle powyższego, z uwagi na brak odrębnych przepisów dotyczących zasad zaokrąglania opłaty skarbowej, należy stwierdzić, iż zasady zaokrągleń określone wart. 63 § 1 Ordynacji podatkowej należy stosować przy obliczaniu należnej opłaty skarbowej.

Ministerstwo Finansów informuje, że powyższe stanowisko nie stanowi interpretacji w rozumieniu art. 14 ustawy - Ordynacja podatkowa, a jedynie opinię Ministerstwa Finansów w przedmiotowej sprawie i ma charakter kierunkowy. Organem podatkowym, który jest uprawniony do dokonywania wykładni przepisów ustawy o opłacie skarbowej, jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...