• Interpretacja indywidualn...
  03.06.2024

ITPP1/443-478B/07/MN

Interpretacja indywidualna
z dnia 6 grudnia 2007

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 733 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 21 września 2007 roku (data wpływu 1 października 2007 roku), uzupełnionym pismem z dnia 12 listopada 2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży gruntu zabudowanego budynkiem gospodarczym, przy nabyciu którego nie przysługiwało prawo odliczenia VAT - jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 1 października 2007 roku został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży gruntu zabudowanego budynkiem gospodarczym, przy nabyciu którego nie przysługiwało prawo odliczenia VAT.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka jest właścicielem gospodarstwa rolnego o powierzchni około 100 ha, które obejmuje swoim zasięgiem kilka miejscowości. Część gruntów jest Spółce nieprzydatna ze względu na jego niekorzystne położenie bądź brak możliwości efektywnego wykorzystania przy obecnie prowadzonym profilu produkcji. Z tego względu Spółka podjęła decyzję o stopniowej wyprzedaży niewykorzystywanych gruntów. Obecnie trwa procedura przygotowawcza do sprzedaży dwóch działek. W 2007 roku przeprowadzono podział geodezyjny działki o pow. 1,5236 ha na dwie działki. W trakcie podziału na działce ujawniono istnienie budynku gospodarczego, w związku z czym przeprowadzono stosowne zmiany w ewidencji gruntów i księgach wieczystych. Działka łącznie z budynkiem oraz niezabudowana działka objęte są jedną księgą wieczystą. Spółka nie ponosiła żadnych nakładów na ulepszenie budynku, gdyż nieruchomość ta użytkowana była przez Urząd Miasta i Gminy jako lokalne wysypisko śmieci. Ujawniony budynek nie znajdował się w ewidencji środków trwałych i był zakupiony przez Spółkę wraz z całym gospodarstwem rolnym w 1990 roku, a więc przed wprowadzeniem ustawy o VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Spółka winna zastosować zwolnienie z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 przy sprzedaży działki zabudowanej opisanym budynkiem gospodarczym, czy osobno opodatkować należy tę część działki, na której znajduje się budynek i pozostała część działki jako niezabudowaną (kilkukrotnie większa)...

Zdaniem wnioskodawcy mając na uwadze art. 29 ust. 5 w powiązaniu z art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT dostawa nieruchomości zabudowanej używanym budynkiem gospodarczym, przy zakupie którego nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego korzysta ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zakres przedmiotowy opodatkowania podatkiem od towarów i usług określa m.in. przepis art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.), zgodnie z którym opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju; eksport towarów; import towarów; wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

W myśl unormowania zawartego w art. 7 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, przy czym zgodnie z art. 2 pkt 6 ww. ustawy o podatku od towarów i usług przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Z kolei budynki przeznaczone na cele inne niż mieszkaniowe mogą korzystać ze zwolnienia zawartego w art. 43 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy, jednak pod pewnymi warunkami. Mianowicie zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem powołanego powyżej pkt 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Zgodnie z art. 43 ust. 2 ww. ustawy przez towary używane rozumie się: 1) budynki i budowle lub ich części - jeżeli od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów, minęło co najmniej 5 lat, 2) pozostałe towary, z wyjątkiem gruntów, których okres używania przez podatnika dokonującego ich dostawy wyniósł co najmniej pół roku.

Ponadto w myśl art. 43 ust. 6 ww. ustawy o podatku od towarów i usług zwolnienia, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie stosuje się do dostawy towarów wymienionych w ust. 2 pkt 1, jeżeli przed wprowadzeniem ich do ewidencji środków trwałych lub w trakcie użytkowania wydatki poniesione przez podatnika na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej, a podatnik: 1) miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych wydatków, 2) użytkował te towary w okresie krótszym niż 5 lat w celu wykonywania czynności opodatkowanych.

Natomiast kwestię ustalenia obrotu przy dostawie gruntu, na którym położone są budynki, rozstrzyga przepis art. 29 ust. 5 ww. ustawy stanowiący, iż w przypadku dostawy budynków i budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Oznacza to, że do dostawy gruntu stosuje się stawkę podatku taką jak przy dostawie budynków, budowli lub ich części trwale związanych z gruntem. Jeżeli dostawa budynków albo budowli lub ich części korzysta ze zwolnienia od podatku VAT, ze zwolnienia takiego korzysta również dostawa gruntu, na którym obiekt jest posadowiony.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż Spółka zamierza zbyć grunt wraz ze znajdującym się na nim budynkiem gospodarczym. Przedmiotowy budynek wraz z gruntem Spółka nabyła w 1990 roku, tj. przed wejściem w życie ustawy o VAT, zatem niewątpliwie Spółce nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy jego zakupie. Jednocześnie omawiany budynek gospodarczy spełnia kryteria uznania go jako towar używany, gdyż od końca roku, w którym zakończono budowę minęło więcej niż 5 lat. Ponadto w opisanym zdarzeniu przyszłym nie znajdują zastosowania przepisy wyłączające zwolnienie od podatku od towarów i usług, albowiem Spółka nie poniosła wydatków na ulepszenie budynku.

Konkludując, należy stwierdzić, iż w opisanym we wniosku zdarzeniu przyszłym zastosowanie znajdą przepisy art. 43 ust. 1 pkt 2 oraz art. 29 ust. 5 wyżej cytowanej ustawy o podatku od towarów i usług, pozwalające przy przedmiotowej dostawie budynku gospodarczego wraz z gruntem (działką na której jest posadowiony) skorzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...