• Postanowienie o zakresie ...
  07.06.2024

USIII/443/VAT/181/103/05EL

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 29 sierpnia 2005

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 63 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Czy podatnik ma prawo do pomniejszenia podatku należnego o zredukowaną kwotę wartości sprzedaży VAT ustalona podczas postepowania układowego?

Działając na podstawie:

art. 14 a - art. 14 d, art. 165 § 1, art. 216 i art. 217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 19.07.2005 r. (uzupełnionego w dniu 05.08.2005 r.) o interpretację z zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego zawartego w ustawie z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w jego indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, kontrola skarbowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym po wnikliwej analizie własnego stanowiska wnioskodawcy Naczelnik Urzędu Skarbowego Łódź-Polesie nie podziela poglądu wyrażonego w ww. wniosku.

W dniu 22.07.2005 r. wpłynęło do tut. organu (uzupełnione w dniu 05.08.2005 r.) Pana pismo z dnia 19 07 2005 r. dotyczące interpretacji przepisów ustawy o podatku od towarów i usług. W powyższym piśmie przedstawia Pan następujący stan faktyczny:

W dniu 12.04.2002 r. sprzedał Pan, jako właściciel Zakładu Konfekcyjnego, swoje wyroby Spółce we Wrocławiu na wartość brutto 27.692,17 zł , z terminem płatności 11.06.2002 r. Zgodnie z przepisami ww. wartość zaksięgował Pan jako przychód i sprzedaż w książce podatkowej VAT w miesiącu, w którym nastąpiła transakcja. W następstwie czego zapłacił Pan od tej kwoty należny podatek dochodowy i VAT. Kontrahent nie uregulował należności, w konsekwencji czego wystąpił Pan na drogę sądową i otrzymał tytuł wykonawczy. Ponieważ Spółka nie była w stanie wywiązać się ze swoich zobowiązań w stosunku do wierzycieli skierowano sprawę do Sądu Rejonowego ds. upadłościowych i naprawczych. W konsekwencji tego doszło do postępowania układowego i zawarcia układu na następujących warunkach:

Dla wierzycieli, których wierzytelność jest większa od 5.000,00 zł redukcja wierzytelności o 40 % i rozłożenie zredukowanej kwoty na 20 rat.

W związku z powyższym składa Pan zapytanie czy zgodnie z obowiązującymi przepisami ma Pan prawo do pomniejszenia o zredukowaną kwotę wartość sprzedaży VAT.

Pana zdaniem ma Pan prawo pomniejszyć podatek należny o umorzoną 40 % należność.

Po przeanalizowaniu stanu faktycznego wynikającego z przedmiotowego wniosku oraz Pana stanowiska w sprawie, a także w oparciu o obowiązujący stan prawny postanawiam uznać Pana stanowisko za nieprawidłowe.

Nowelizacją ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, zwanej dalej ustawą, ogłoszoną w Dz. U. Nr 90 poz. 756 wprowadzono zapis zawarty w art. 89 a i 89 b dotyczący rozliczenia podatku w odniesieniu do nieściągalnych należności. Zgodnie z art. 89 a ustawy, od 1 czerwca 2005 r. możliwe jest skorygowanie podatku należnego z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w części dotyczącej wierzytelności odpisanej jako nieściągalne, stanowiących koszty uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z zastrzeżeniem ust. 2 - 7. Korekta podatku dotyczy również kwoty podatku przypadającej na część kwoty wierzytelności odpisanej jako nieściągalna.

Do korekty podatku należnego niezbędne jest przede wszystkim spełnienie warunków do zaliczenia wierzytelności nieściągalnej do kosztów uzyskania przychodu. Dodatkowo powinny zostać spełnione następujące warunki:

dostawa towaru lub świadczenie usług dokonywana jest na rzecz polskiego podatnika VAT czynnego, niebędącego w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji,

wierzytelności zostały uprzednio wykazane w deklaracji jako obrót opodatkowany i podatek należny,

w dniu dokonania korekty wierzyciel i dłużnik posiadają status polskiego podatnika VAT czynnego,

wierzytelności nie zostały uregulowana w jakiejkolwiek formie ani nie zostały zbyte,

od daty wystawienia faktury, będącej podstawą do odpisania wierzytelności, nie upłynęło 5 lat, licząc od początku roku, w którym została wystawiona faktura,

wierzyciel zawiadomił dłużnika o odpisaniu wierzytelności jako nieściągalnych a dłużnik, w ciągu 28 dni od dnia otrzymania zawiadomienia nie uregulował należności w jakiejkolwiek formie.

W myśl art 8 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 90, poz. 756) przepisy art. 89 a i 89 b ustawy mają zastosowanie do wierzytelności powstałych od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy.

Zgodnie z art. 9 ww. ustawy wchodzi w życie z dniem 1 czerwca 2005 r.

Biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny, z którego wynika, iż przedmiotowa wierzytelność powstała w 2002 r. oraz stan prawny obowiązujący w dniu udzielenia interpretacji należy uznać, że rozliczenie podatku w odniesieniu do nieściągalnych wierzytelności nie ma zastosowania do wierzytelności powstałych przed dniem wejścia w życie ustawy, tj. przed 01.06.2005 r.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia opisanego we wniosku.

Ponadto, zgodnie z art. 14 b § 3 przedmiotowa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...