• Informacja o zakresie sto...
  23.05.2024

BI/005/0492/04

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 30 lipca 2004

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 795 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Czy dochód uzyskany w roku 2003 ze sprzedaży akcji nabytych na podstawie zamiany obligacji na akcje korzystał ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 52 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Walne zgromadzenie akcjonariuszy spółki akcyjnej podjęło w dniu 15 maja 2000r.uchwałę o emisji obligacji serii "A" zamiennych na akcje serii "D". Oferta nabycia obligacji skierowana była do mniej niż 300 adresatów i ograniczała się do członków zarządu i kadry kierowniczej spółki (tzw. Program Motywacyjny) Następnie Spółka Akcyjna wyemitowała akcje serii "D" i ofertę ich nabycia skierowała do obligatariuszy objętych Programem Motywacyjnym - jedna obligacja zamieniona została na jedną akcję. Cała emisja akcji serii "D" została wprowadzona do publicznego obrotu na warunkach określonych w prospekcie emisyjnym.

W 2003r. podatnik (osoba objęta Programem Motywacyjnym) nabył pewną ilość takich obligacji, które zamieniwszy na akcje sprzedał na giełdzie papierów wartościowych.

Ocena prawna stanu faktycznego:

W świetle zapisu art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991r.o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r., nr 14, poz. 176 ze zm.) źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.

Za przychody z kapitałów pieniężnych w myśl z art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia tytułu własności udziałów w spółkach, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym także po-chodnych instrumentów finansowych od papierów wartościowych.

W art. 52 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 26 lipca 1991r. ustawodawca postanowił, że zwalnia się od podatku dochodowego w okresie od dnia 1 stycznia 2001 r. do dnia 31 grudnia 2003 r. dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, które są dopuszczone do publicznego obrotu papierami wartościowymi, nabytych na podstawie publicznej oferty lub na giełdzie papierów wartościowych, albo w regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie publicznym, albo na podstawie zezwolenia udzielonego w trybie art. 92 lub 93 przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz. U. z 2002 r. nr 49, poz. 447 ze zm.)

Zatem aby dochody ze sprzedaży akcji były zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym muszą zostać spełnione jednocześnie wszystkie przesłanki zawarte w tym przepisie tj.:

-akcje zostały dopuszczone do publicznego obrotu,

-nabycie akcji nastąpiło na podstawie publicznej oferty.

Użyte w tym przepisie sformułowanie "... nabytych na podstawie publicznej oferty" oznacza powszechny dostęp do zakupu akcji przez ogół społeczeństwa, bez względu na liczbę osób do których oferta nabycia jest kierowana.

Z ugruntowanego orzecznictwa NSA, w tym przykładowo z wyroku z dnia 27 czerwca 2003r. ( sygn. akt I SA/Bk 1403/02) wynika, że mówiąc o publicznym charakterze oferty należy mieć na względzie powszechny dostęp do akcji przez ogół społeczeństwa bez względu na liczbę osób, do których jest skierowana oferta. Jeśli oferta nie jest skierowana do ogółu społeczeństwa, a do konkretnie oznaczonych adresatów, nawet jeśli ich liczba przewyższa 300 osób, to nie sposób jest mówić o ofercie publicznej w rozumieniu art. 2 ust. 1 ustawy z 21.07.1997 r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że akcje serii D zostały objęte w trybie zamiany obligacji zamiennych serii A, wyemitowanych przez spółkę akcyjną w związku z przyjętym przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy tzw. Programem Motywacyjnym, skierowanym do członków Zarządu Spółki oraz osób uprawnionych. Zgodnie z Regulaminem Programu Motywacyjnego oferty nabycia obligacji były kierowane przez Powiernika do członków zarządu i osób uprawnionych. Akcje Serii D przeznaczono wyłącznie do objęcia przez obligatariuszy, a posiadanie jednej obligacji uprawniało do otrzymania jednej akcji serii D. Tym samym wyłączono prawo poboru akcji serii D w stosunku do wszystkich dotychczasowych akcjonariuszy Spółki, posiadających dotychczas istniejące akcje spółki.

Pojęcie publicznej oferty należy oceniać na podstawie ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz.U. z 2002 r. Nr 49, poz. 447 ze zm.). Zgodnie z art. 2 ust. 1 tej ustawy publicznym obrotem papierami wartościowymi, zwanym dalej "publicznym obrotem", jest proponowanie nabycia lub nabywanie emitowanych w serii papierów wartościowych, przy wykorzystaniu środków masowego przekazu albo w inny sposób, jeżeli propozycja skierowana jest do więcej niż 300 osób albo do nieoznaczonego adresata.

A zatem jeżeli oferta skierowana jest do konkretnie oznaczonych adresatów, z góry określonego i zamkniętego kręgu osób to nie można mówić o publicznym charakterze tej oferty. Fakt, że akcje zostały dopuszczone do publicznego obrotu i oferta została umieszczona w prospekcie emisyjnym nie przesądza, że nabycie nastąpiło na podstawie publicznej oferty.

W przedmiotowej sprawie wyłączną podstawą nabycia akcji była uchwała Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy a oferta była skierowana do konkretnych oznaczonych osób. W tej sytuacji nie sposób przyjąć, że nabycie nastąpiło na podstawie publicznej oferty.

W myśl art. 20 ust. 1 ustawy z dnia 29 czerwca 1995r. o obligacjach (Dz. U. z 2001r. Nr 120, poz. 1300 z późn. zm.) o ile statut spółki tak stanowi, spółka może emitować obligacje uprawniające do objęcia akcji emitowanych przez spółkę w zamian za te obligacje, zwane dalej "obligacjami zamiennymi". Z tego i następnych przepisów ustawy z dnia 29 czerwca 1995r. wynika jednoznacznie, że skorzystanie z prawa zamiany obligacji na akcje powoduje, że obligatariusz (nabywca obligacji) przestaje być właścicielem papieru wartościowego o charakterze wierzycielskim (obligacji) i staje się akcjonariuszem. Oznacza to, że nabycie akcji w takim przypadku nie następuje w żadnej z form nabycia wymienionych w art. 52 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 26 lipca 1991r.

W świetle powyższego należy uznać, że dochód uzyskany przez podatnika ze sprzedaży w 2003r. akcji - nie korzystał ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 52 pkt 1 lit. b) ustawy z dnia 26 lipca 1991r. i podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...