• Postanowienie o zakresie ...
  26.05.2024

1406/DL/415-10/HH/05

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 18 kwietnia 2005

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 324 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Czy dochód uzyskany ze sprzedaży akcji w roku 2004 - nabytych w 1998 roku, podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Pismem z dnia 14.02.2005r. zwrócili się Państwo z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych. Przedstawiony we wniosku stan faktyczny:

W dniu 30.10.1996r. na podstawie uchwały Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy przyznano prawo nabycia akcji serii J, wyłącznie pracownikom i osobom wchodzącym w skład władz Spółki.W związku z tym, w styczniu 1998 roku dokonali Państwo zakupu tych akcji w cenie emisyjnej, określonej w umowie ( 2,50 zł za każdą akcję zwykłą imienną).W dniu 03.11.2004r. Zarząd Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie dopuścił do obrotu giełdowego akcje Spółki .W dniu 29.11.2004r. za pośrednictwem Biura Maklerskiego dokonali Państwo sprzedaży posiadanych akcji.

Biorąc pod uwagę przedstawiony w piśmie stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grodzisku Maz uprzejmie informuje : Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.Nr 14 z 2000 roku, poz.176 z późn.zm) za przychodyz kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z:

a) odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych

b) realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowaw art.3 ust.3 ustawy o publicznym obrocie papierami wartościowymi.

Stosownie do art. 19 ust 1 pkt 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003r.o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U.Nr 202 z 2003r, poz. 1956 z późn.zm.), przepisów dotyczących opodatkowania dochodów ze zbycia papierów wartościowych uzyskanych po dniu 31 grudnia 2003r. nie stosuje się do dochodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, o których mowa w art. 52 pkt 1 lit.b w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004r. pod warunkiem że papiery te zostały nabyte przed 1 stycznia 2004r.

Natomiast zgodnie z brzmieniem art. 52 pkt 1 lit.b w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wyłączono z opodatkowania m.in. dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, które są dopuszczone do publicznego obrotu papierami wartościowymi, nabyte na podstawie publicznej oferty lub na giełdzie papierów wartościowych, albo w regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie publicznym, albo na podstawie zezwolenia udzielonego w trybie art. 92 lub art. 93 przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 roku - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi (Dz.U.Nr 118 z 1997r. poz. 754 z późn.zm).

Z w/w przepisów wynika, iż dochód uzyskany ze zbycia w 2004r. akcji nabytych na giełdzie papierów wartościowych , na podstawie oferty publicznej lub w regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie przed 1 stycznia 2004r. - nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Aby roztrzygnąć, czy akcje które Państwo, jako akcjonariusze Spółki nabyli w powyższy sposób, spełniają przesłankę ustawową uprawniającą do zwolnienia podatkowego (art.52 pkt 1 lit.b w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), należy ustalić czy zostały one nabyte w ofercie publicznej.

Zgodnie z art. 2 ust.1 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. - Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi - publicznym obrotem papierami wartościowymi, zwanym dalej " publicznym obrotem" jest proponowanie nabycia lub nabywanie emitowanych w serii papierów wartościowych, przy wykorzystaniu środków masowego przekazu albo w inny sposób, jeżeli propozycja skierowana jest do więcej niż 300 osób albo do nieoznaczonego adresata.Przepis ten nie zawiera definicji " publicznej oferty".Pojęcie " oferta" wynikająca z art. 66 § 1 Kodeksu cywilnego, a także określone w słowniku języka polskiego oznacza oświadczenie woli jednej ze stron przedstawione drugiej stronie w celu zawarcia odpowiedniej umowy na warunkach podanych w oświadczeniu.

Charakter " publicznej" oferty oznacza jej skierowanie do bliżej nie określonych osób w sposób dający możliwość zapoznania się i ewentualnego skorzystania z przedmiotowej oferty. Mówiąc o publicznym charakterze oferty publicznej należy mieć na względzie powszechny dostęp do akcji przez ogół społeczeństwa, bez względu na liczbę osób do których jest skierowana oferta. Jeśli oferta nie jest skierowana do ogółu społeczeństwa, a do konkretnie oznaczonych adresatów, nawet jeśli ich liczba przewyższa 300 osób, to nie można mówić o ofercie publicznej w rozumieniu art. 2 ust.1 ustawy z dnia 21. 08.1997r. - Prawo o obrocie papierami wartościowymi.

W związku z powyższym, nabycie przez Państwo w 1998r. na podstawie uchwały Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Spółki akcji imiennych serii J nie stanowi publicznego charakteru oferty ponieważ oferta musi być skierowana do ogółu społeczeństwa, a nie do określonego adresata w tym przypadku do pracowników Spółki.

Wobec powyższego, uwzględniając w/w uregulowania prawne, organ podatkowy nie podziela stanowiska Państwa wyrażonego w piśmie i stoi na stanowisku, iż w opisanej sytuacji nie zostały spełnione przesłanki, o których mowa w powołanych przepisach. Zatem dochód uzyskany przez Państwa w 2004 roku z tytułu zbycia przedmiotowych akcji podlega opodatkowaniu na podstawie art. 30b ust. 1i ust.2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U.Nr 14 z 2000r., poz.176 z późn.zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2004 roku - zgodnie z którym od dochodów uzyskanych na terytorium Rzyczypospolitej Polskiej z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych, i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowaną część - podatek dochodowy wynosi 19 % uzyskanego dochodu. Dochodem, o którym mowa wyżej, jest różnica między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia papierów wartościowych a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art.22 ust.1f lub ust.1g, lub art. 23 ust. 1 pkt 38, z zastrzeżeniem art. 24 ust. 13 i 14.

Dochodów uzyskanych ze sprzedaży papierów wartościowych (akcji) nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art.27 (wg skali podatkowej) oraz art.30c (wg. Stawki 19 % uzyskanych z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej). Dochody uzyskane w roku podatkowym z odpłatnego zbycia papierówwartościowych ( akcji ) należy wykazać po zakończeniu roku podatkowego w zeznaniu podatkowym o którym mowa w art.45 ust.1a pkt 1 (PIT-38 - zeznanie odrębne od zeznania rocznego, które podatnicy składają od pozostałych dochodów uzyskanych w roku podatkowym) i obliczyć należny podatek dochodowy Ponadto w terminie określonym do złożenia tego zeznania tj. do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym - na mocy art. 45 ust.4 pkt 2 należy wpłacić należny podatek wynikający z odrębnego zeznania.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grodzisku Maz. informuje, iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Grodzisku Maz. informuje również,iż interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na niniejsze postanowienie służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tutejszego organu podatkowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia ( art. 236 § 2 pkt 1 ustawy - Ordynacja podatkowa).

Zażalenie winno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art.222 w związku z art. 259 ustawy - Ordynacja podatkowa).

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...