• Wyjaśnienie Ministra Fina...
  04.06.2024

PO 5/9-5086-01106/95

Wyjaśnienie Ministra Finansów
z dnia 11 września 1995

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 1617 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

W związku z podniesionym w piśmie z 29.4.95 r. Nr RPO/ 181300/95/VI/DN wystąpieniem dotyczącym opodatkowania od wypłacanych przy emeryturach i rentach podwyżek (zwiększeń) mających charakter dodatków rodzinnych, Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje:

Przy opracowywaniu pisma z 5.7.1994 r. Nr PO 5.803-0267/94 Ministerstwo Finansów dysponowało dokumentem francuskiej instytucji ubezpieczeniowej, w której ww. dodatki (zwiększenia) emerytur i rent określono jako majorations familiales. Stąd we wspomnianym piśmie Ministerstwa zawarto to określenie. Oczywiście, przepis § 9 ust. 1 pkt 36 rozporządzenia wykonawczego Ministra Finansów z 24.3.1995 r. (Dz.U. Nr 35, poz. 173), a poprzednio § 12 ust. 1 pkt 37 uchylonego rozporządzenia Ministra Finansów z 21.12.1991 r. (Dz.U. Nr 124, poz. 553 ze zm.) mówiąc o podwyżkach (zwiększeniach) emerytur i rent, mających charakter rent rodzinnych nie zawiera określenia majorations familiales jak jedynego dla tego rodzaju dodatków lub zwiększeń, zwolnionych od opodatkowania. Stąd, jeżeli w dokumentach francuskich kas ubezpieczeniowych zawarte są inne określenia dla dodatków (zwiększeń) mających charakter dodatków rodzinnych, jak np. "majorations enfants" (dodatki z tytułu dzieci na utrzymaniu) czy majoration conjoint a charge (dodatek z tytułu małżonka na utrzymaniu), to również one są zwolnione na mocy ww. przepisu od opodatkowania.

Równocześnie Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje, że ww. rozporządzenie ani ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zwalniają od opodatkowania dodatków (zwiększeń) do rent i emerytur zagranicznych z tytułu wieku podatnika. Przepisu art. 21 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym nie można interpretować rozszerzająco, chociażby z różnicy pomiędzy dodatkiem pielęgnacyjnym w rozumieniu polskich przepisów (otrzymują go u nas renciści z I grupą inwalidztwa oraz emeryci i renciści po ukończeniu 75 roku życia) a wspomnianym dodatkiem francuskim, dla którego jedynym kryterium przyznania jest, jak wynika z pisma p. E. W., ukończenie 72 roku życia. Gdyby ww. przepis ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych interpretować rozszerzająco, nie zamieszczano by wspomnianego zwolnienia dodatków i zwiększeń o charakterze dodatków rodzinnych w rozporządzeniu wykonawczym Ministra Finansów.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...