• Decyzja o zakresie stosow...
  27.05.2024

1401/BF-II/415-63/BCz/07

Decyzja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 2 lipca 2007

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 79 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Czy można odliczyć od podstawy opodatkowania wydatki poniesione na spłatę odsetek od kredytu hipotecznego zaciągniętego w 2006r. na refinansowanie uprzednio zaciągniętego kredytu mieszkaniowego?

Decyzja

Na podstawie art. 14b§5 pkt1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /tekst jednolity Dz. U. z 2005r., Nr 8, poz. 60/ po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 16 maja 2007r. /data wpływu do Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany/ na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany z dnia 16 kwietnia 2007r. Nr 1432/IDG/415/428/27/61/2007 uznające Pana stanowisko oraz argumenty przedstawione we wniosku z dnia 15 lutego 2007r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, dotyczące odliczenia od dochodu wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu hipotecznego zaciągniętego w 2006r. na refinansowanie uprzednio uzyskanego kredytu mieszkaniowego jako nieprawidłowe, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie

orzeka:

- odmówić zmiany zaskarżonego postanowienia.

U z a s a d n i e n i e

Jak wynika z akt sprawy – wnioskiem z dnia 15 lutego 2007r. wystąpił Pan do Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w trybie art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa.Zapytanie dotyczyło kwestii odliczania od podstawy opodatkowania wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu hipotecznego zaciągniętego w 2006r. na refinansowanie uprzednio zaciągniętego kredytu mieszkaniowego.

Zgodnie ze stanem faktycznym przedstawionym we wniosku – w dniu 9 sierpnia 2002r. zawarł Pan z Bankiem O S.A. z siedzibą w Warszawie umowę o kredyt mieszkaniowy przeznaczony na sfinansowanie inwestycji mieszkaniowej, ukończonej w marcu 2003r.Działając w myśl przepisu art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przewidującego tzw. ulgę odsetkową, stosownie do ust. 5 rozpoczął Pan odliczenia z tytułu tej ulgi, składając zeznanie podatkowe za 2003r. Odliczenia kontynuował Pan w kolejnych latach podatkowych.W dniu 27 kwietnia 2006r. zawarł Pan z Bankiem B S.A. z siedzibą w Warszawie umowę o kredyt hipoteczny na refinansowanie powyższego kredytu mieszkaniowego.

W ocenie Pana nowoudzielony kredyt przyznany przez Bank S.A. celem sfinansowania wcześniejszego kredytu mieszkaniowego nadal służy sfinansowaniu inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych związanej z zakupem lokalu mieszkalnego, ponieważ stanowi w prostej linii jego kontynuację. Nowoudzielony kredyt jest nadal kredytem hipotecznym zabezpieczonym na nabytym lokalu, co również potwierdza cel jego udzielenia.Spełnione przez Pana pozostają też pozostałe przesłanki z art. 26b ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2007r. Nie ma natomiast podstaw do zastosowania wyłączeń, o których mowa w art. 26b ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z powyższym stoi Pan na stanowisku, iż nadal przysługuje Panu prawo do odliczania od podstawy opodatkowania wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu udzielonego na refinansowanie pierwotnego kredytu mieszkaniowego.

Dokonując oceny stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany po rozpatrzeniu powyższego wniosku – postanowieniem z dnia 16 kwietnia 2007r. Nr 1432/IDG/415/428/27/61/2007 nie potwierdził Pana stanowiska zawartego we wniosku z dnia 15 lutego 2007r.W uzasadnieniu swojego postanowienia Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany podniósł, że przepis art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jednoznacznie określa, iż podatnik może odliczyć wydatki na spłatę odsetek od konkretnego kredytu, tj. kredytu udzielonego na sfinansowanie inwestycji. Należy zauważyć, że kolejny kredyt nie może już tego warunku spełnić, ponieważ nie będzie udzielony na sfinansowanie inwestycji, lecz na spłatę kredytu, którym inwestycja już została sfinansowana.

Na postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa Bielany pismem z dnia 16 maja 2007r. wniósł Pan zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie.W zażaleniu tym podnosi Pan, że nie można zgodzić się ze stanowiskiem organu pierwszej instancji wyrażonym w postanowieniu z dnia 16 kwietnia 2007r.Stanowisko to zostało bowiem oparte na założeniu, iż inwestycja mieszkaniowa podatnika została już sfinansowana, a kolejny kredyt nie może służyć temu samemu celowi.Wskazuje Pan również, iż z punktu widzenia podatnika finansowanie inwestycji mieszkaniowej trwa nadal, ponieważ w dalszym ciągu dokonuje on spłat rat kapitałowo-odsetkowych tytułem kredytu związanego z zakupem mieszkania.

Po rozpatrzeniu zażalenia i zapoznaniu się z aktami sprawy Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie nie znalazł podstaw do zmiany zaskarżonego postanowienia i w oparciu o przepisy prawa stwierdza, co następuje:

Zgodnie z art. 26b ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) od podstawy obliczenia podatku, ustalonej zgodnie z art. 26 ust. 1, odlicza się, z zastrzeżeniem ust. 2-4, faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z:1) budową budynku mieszkalnego, albo2) wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo3) zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo4) nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.Z akt sprawy wynika, że w dniu 27 kwietnia 2006r. zawarł Pan z Bankiem B SA z siedzibą w Warszawie Umowę nr 00 o Kredyt Hipoteczny Dla Osób Fizycznych „mPlan” Waloryzowany Kursem CHF. Celem tego kredy jest refinansowanie kredytu mieszkaniowego przyznanego przez Bank O S.A. na podstawie umowy kredytowej nr 1 z dnia 09 sierpnia 2002r.

W tym miejscu zaznaczyć należy, że fakt zawarcia nowej umowy kredytu hipotecznego nie stanowi przeszkody w kontynuacji praw do wyżej wymienionej ulgi, pod warunkiem, że nowa umowa kredytowa spełni wymagania wymienione w art. 26b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a mianowicie kredyt zostanie udzielony przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych do udzielania kredytów (pożyczek), a z umowy kredytu (pożyczki) wynikać będzie, że dotyczyć on będzie jednej z inwestycji wymienionych w ust. 1 art. 26b cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W Pana przypadku nie został jednak spełniony warunek zawarty w art. 26b ust. 1, tj. sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych.Celem nowego kredytu jest bowiem spłata poprzedniego kredytu, co ewidentnie wynika z umowy kredytowej, a takiej przesłanki nie zawiera wymieniony wyżej przepis.W konsekwencji, kwota faktycznie spłaconych odsetek od drugiego kredytu nie uprawnia Pana do odliczeń w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Z tych wszystkich względów Dyrektor Izby Skarbowej orzekł jak w sentencji.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...