• Decyzja o zakresie stosow...
  28.05.2024

PD I-42190/J/8/EP/05

Decyzja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 26 sierpnia 2005

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 1037 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Czy istnieje obowiązek odprowadzenia podatku dochodowego od osób prawnych, od dochodu przeznaczonego na pokrycie wydatków z tytułu odsetek budżetowych i składek PFRON, które na podstawie art. 16 ustawy podatku dochodowego od osób prawnych nie stanowią kosztów uzyskania przychodów?

Decyzja

Działając na podstawie art. 14 b § 5 pkt 2 i 207 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U.z 2005r. nr 8 poz. 60) Dyrektor Izby Skarbowej w Opolu zmienia z urzędu interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego udzieloną postanowieniem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu nr PDP/423-5/MD/05 z dnia 16.05.2005r. w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.

Uzasadnienie

Pismem z dnia 20.04.2005r., Jednostka zwróciła się z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowegow indywidualnej sprawie. Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku wynika, że Jednostka prowadzi działalność w zakresie ochrony zdrowia i pomocy społecznej. Jednostka spełnia warunki określone w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000r., nr 54, poz. 654 ze zm.) i jej dochód jest wolny od podatku.

Jednostka zwróciła się się do Urzędu Skarbowego z zapytaniem, czy obowiązana jest odprowadzić podatek dochodowy od osób prawnych, od dochodu przeznaczonego na pokrycie wydatków z tytułu odsetek budżetowych i składek PFRON, które na podstawie art. 16 w/w ustawy nie stanowią kosztów uzyskania przychodów.

Zdaniem podatnika, przedmiotowe wydatki mają ścisły związek z działalnością prowadzoną przez szpital, a zatem dochód przeznaczony na ich pokrycie nie powinien podlegać opodatkowaniu.

Organ pierwszej instancji, po zapoznaniu się ze sprawą, postanowieniemnr PDP/423-5/MD/05 z dnia 16.05.2005r., potwierdził prawidłowość stanowiska Jednostki zawartego w w/w piśmie.

Dyrektor Izby Skarbowej w wyniku weryfikacji prawidłowości udzielonej interpretacji stwierdził, iż rażąco narusza ona prawo, wobec czego wyjaśnia co następuje:

Zwolnieniem z podatku dochodowego od osób prawnych na podstawie art. 17ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych(Dz. U. z 2000r. nr 54, poz. 654 ze zm.) objęte są dochody podatników, których celem statutowym jest działalność naukowa, naukowo - techniczna, oświatowa w tym również polegająca na kształceniu studentów, kulturalna, w zakresie kultury fizycznej i sportu, ochrony środowiska, wspierania inicjatyw społecznych na rzecz budowy dróg i sieci telekomunikacyjnej na wsi oraz zaopatrzenia wsi w wodę, dobroczynności, ochrony zdrowia i pomocy społecznej, rehabilitacji zawodowej i społecznej inwalidów oraz kultu religijnego - w części przeznaczonej na te cele.

W myśl natomiast przepisów art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, niektórych wydatków poniesionych przez podatników nie uważa się za koszty uzyskania przychodów. Jeżeli jednak wydatki te wiążą się bezpośrednio z realizacją celów statutowych, które stanowią pozytywną przesłankę zwolnienia, to równowartość dochodu odpowiadająca tym wydatkom (kosztom) będzie wolna od podatku na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Wpłaty na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych nie stanowią kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 36, a odsetki za zwłokę z tytułu nieterminowych wpłat należności budżetowych, na podstawie art. 16 ust.1 pkt 21 w/w ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

Dochód stanowiący równowartość tych wydatków, nie jest jednak wolny od podatku, gdyż nie może być przeznaczony na cele statutowe, jakimi dla szpitali jest ochrona zdrowia (art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) bowiem został już wydatkowany na inne cele, tj. na zasilenie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych i na uiszczenie odsetek od należności budżetowych. Wydatki te poniesiono co prawda na skutek prowadzonej przez jednostkę działalności i w związku z nią, ale nie na cele statutowe, zgodnie z art 17 ust. 1 pkt 4i ust. 1b cyt. ustawy.

Stwierdza się zatem, iż stanowisko Jednostki przedstawione we wniosku nie jest prawidłowe.

Ponieważ postanowienie organu pierwszej instancji narusza rażąco prawo,tj. art 17 ust. 1 pkt 4 i ust. 1b cyt. ustawy. o podatku dochodowym od osób prawnych, tut. organ niniejsza decyzją dokonuje jego zmiany z urzędu.

Powyższej interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego.

W związku ze zmianą postanowienia Urzędu Skarbowego, niniejsza decyzja na podstawie w/w art. 14b §5 wywiera skutek począwszy od rozliczenia podatku za rok następujący po roku,w którym została doręczona podatnikowi.

W tym stanie faktycznym i prawnym orzeka się jak w sentencji.

Od niniejszej decyzji służy odwołanie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu w terminie 14 dni od daty jej doręczen

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...