• Wyjaśnienie Ministra Fina...
  03.06.2024

PO 3-5829/BO-722-618/97

Wyjaśnienie Ministra Finansów
z dnia 19 listopada 1997

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 17 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Odpowiadając na pismo z 18 lipca br. dotyczące ulg inwestycyjnych, Ministerstwo Finansów, uprzejmie wyjaśnia:

Na podstawie obowiązujących do 31.12.1996 r. przepisów § 1 ust. 4 pkt 5 lit. b rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25.1.1994 r. w sprawie odliczeń od dochodu wydatków inwestycyjnych oraz obniżek podatku dochodowego (Dz.U. z 1996 r. Nr 39, poz. 171 ze zm.) oraz obowiązujących od 1.1.1997 r. przepisów art. 18a ust. 2 pkt 2 ustawy z 15.2.1992 r. PDOPrU ulgą inwestycyjną objęte są wydatki inwestycyjne faktycznie poniesione - m.in. na budowę lub rozbudowę budynków objętych wymienionym wykazem Klasyfikacji rodzajowej środków trwałych Głównego Urzędu Statystycznego.

Przez budowę, zgodnie ze słownikiem języka polskiego PWN 1991 r. rozumie się wznoszenie obiektu budowlanego natomiast przez rozbudowę powiększenie, rozszerzenie obszaru już zabudowanego, dobudowanie nowych elementów. Przepisy Prawa budowlanego, które przez "budowę" określają wykonanie obiektu budowlanego w określonym miejscu, a także odbudowę, rozbudowę, nadbudowę, przebudowę oraz modernizację obiektu budowlanego, przy wykładni przepisów dotyczących ulg inwestycyjnych znajdą tylko odpowiednie zastosowanie.

Nie są zatem objęte ulgą inwestycyjną wydatki inwestycyjne poniesione przez podatników na modernizację budynków.

W przedmiotowej sprawie opisanej w piśmie przez Spółkę, należy przyjąć, że wykonane prace opisane w pkt 1, 2, 3 (w tym również wykonanie nowego dachu w związku z wykonaniem nowej kondygnacji w poziomie poddasza) pisma zaliczyć należy do prac o charakterze rozbudowy natomiast prace opisane w pkt 4, 5, 6, pisma zaliczyć należy do prac o charakterze modernizacyjnym. Wydatkami związanymi z rozbudową, czyli objętymi ulgą inwestycyjną, są wszystkie prace stanowiące o ukończeniu rozbudowy obiektu, w tym również koszty instalacji elektrycznych, gazowych itp. Dlatego też poniesione przez podatnika wydatki wykazane w pkt 4, 5, 6 pisma oraz inne wydatki poniesione na prace o charakterze modernizacyjno-remontowym zgodnie z zakresem rzeczowym robót, liczone proporcjonalnie do przyrostu powierzchni użytkowej budynku, zaliczyć również należy do wydatków inwestycyjnych objętych ulgą inwestycyjną.

Rozliczenie poniesionych wydatków inwestycyjnych kosztorysami powykonawczymi, na podstawie których będzie możliwe ustalenie kosztów poniesionych na rozbudowę w ogólnej kwocie wydatków inwestycyjnych, jest właściwe i zasadne dla potrzeb ustalenia prawidłowej kwoty wydatków objętych ulgą inwestycyjną.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...