• Postanowienie o zakresie ...
  30.04.2024

MP/436-20/05

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 17 stycznia 2006

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 354 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

1. Czy nabycie w drodze darowizny od teściów 1/3 udziału w nieruchomości rodzić będzie obowiązek zapłaty podatku?

2. Czy zawarcie umowy majątkowej małżeńskiej rozszerzającej wspólność majątkową małżeńską na przedmioty nabyte przez zawarciem związku małżeńskiego rodzić będzie obowiązek zapłaty jakiegokolwiek podatku?

POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków- Podgórze działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity ustawy Dz. U. Nr 8 z 2005 r. poz. 60 ze zmianami) po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 7.12.2005 r. uzupełnionego następnie 22.12.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego:

1. w zakresie podatku od darowizny stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe,

2. w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest błędne.

Uzasadnienie

Z pisma z dnia 07.12.2005 r. wynika, iż jest Pan właścicielem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego położonego w Krakowie przy ul. K, które nabył Pan przed zawarciem związku małżeńskiego. Pana żona jest współwłaścicielką 2/3 części nieruchomości stanowiącej dwie działki: nr 622/75, nr 622/72 położone w Krakowie. Ww. udział nabyła również przed zawarciem związku małżeńskiego. Właścicielami pozostałej 1/3 części są rodzice żony, w chwili obecnej zamierzają posiadany udział wraz z rozpoczętą budową domu podarować córce na współwłasność z Panem. W uzupełnieniu wniosku z dnia 22.12.2005 r. informuje Pan, iż w ostatnich 5 latach poprzedzających datę mającej nastąpić darowizny nie otrzymał Pan darowizny od teściów. W związku z powyższym pyta Pan czy nabycie ww. udziału rodzić będzie obowiązek zapłaty podatku od darowizny, oraz przedstawia swoje stanowisko, iż od każdej z czterech darowizn w udziałach po 1/12 części, każda o wartości 12.500,-zł należny będzie podatek w wysokości 85,89 zł.

W dalszej kolejności zamierzają Państwo zawrzeć umowę majątkową małżeńską rozszerzającą wspólność małżeńską o własność posiadaną przez małżonków przed zawarciem związku. W piśmie przedstawia Pan swoje stanowisko, iż umowa majątkowa małżeńska nie rodzi żadnych skutków podatkowych w jakimkolwiek podatku.

Ad. 1 Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków Podgórze zgadza się z Pana stanowiskiem w zakresiepodatku od darowizny.

Wysokość podatku o darowizny ustala się w zależności od grupy podatkowej, do której zaliczony jest nabywca, podatek oblicza się od nadwyżki podstawy opodatkowania ponad kwotę wolną od podatku, według skali podatkowej, podanej w art. 15 ustawy z dnia 28.07.1983 r. o podatku od spadków i darowizn (jednolity tekst ustawy Dz.U. Nr 142 z 2004 r. poz. 1514 ze zmianami). Podstawę opodatkowania zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy stanowi wartość nabytych rzeczy i praw majątkowych po potrąceniu długów i ciężarów, ustalona według stanu rzeczy i praw majątkowychw dniu nabycia i cen rynkowych z dnia powstania obowiązku podatkowego. Sposób wyliczenia podatku przedstawiony przez Pana w piśmie jest prawidłowy. Nie możemy się natomiast ustosunkować do wymienionych w zapytaniu wartości udziałów w nieruchomości oraz kwot podatku gdyż ustalenie wartości, a co za tym idzie wartości należnego podatku będzie możliwe dopiero w postępowaniu podatkowym. Pragniemy zauważyć, iż przy sporządzaniu umowy darowizny w Kancelarii Notarialnej zostanie pobrany należny podatek od darowizny. Wypis z aktu notarialnego zostanie przesłany do właściwego Urzędu Skarbowego, gdzie będzie podlegał weryfikacji.

Ad. 2 Stanowisko Pana w kwestii podatku od umowy majątkowej małżeńskiej: a mianowicie, iż umowa taka nie rodzi skutków podatkowych w jakimkolwiek podatku jest błędne.

Umowa majątkowa małżeńska zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. g, ustawy o podatku od czynnościcywilnoprawnych (jednolity tekst ustawy Dz.U. Nr 41 poz. 399 z 2005 r. ze zmianami ) podlega podatkowi od czynności cywilnoprawych. Stawka podatku zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 8 ww. ustawywynosi 38 zł i w takiej wysokości zostanie pobrana w Kancelarii Notarialnej przy sporządzaniu aktu notarialnego.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...