• Decyzja o zakresie stosow...
  07.06.2024

PPB1-4407/I/7/2005

Decyzja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 5 maja 2005

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 526 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Czy podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT czynności cesji wierzytelności własnych?

Decyzja

Na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) - Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, po rozpoznaniu zażalenia z dnia 18 marca 2005 r. znak: ZMPP/513/05 Spółki z o.o., na postanowienie Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu z dnia 7 marca 2005 r. Nr PSUS/PPO I/443/17/05/ŁG stanowiące interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania czynności cesji wierzytelności własnych zmienia zaskarżone postanowienie.

Uzasadnienie

Wnioskiem z dnia 10 stycznia 2005 r. znak: ZMPP/57/05 Podatnik zwrócił się do Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu o wydanie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług cesji należności własnych tytułem zapłaty dla podmiotu wykonującego usługi na rzecz Spółki.

W ww. piśmie z dnia 10 stycznia 2005 r. wnioskodawca stanął na stanowisku, że ww. czynność nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, gdyż jest to forma zapłaty.

Postanowieniem z dnia 7 marca 2005 r. Nr PSUS/PPO I/443/17/05/ŁG Naczelnik Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu uznał za nieprawidłowe stanowisko Podatnika w sprawie będącej przedmiotem wniosku.

Na powyższe postanowienie Strona wniosła zażalenie z dnia 18 marca 2005 r. znak: ZMPP/513/05.

Po rozpatrzeniu przedmiotowego zażalenia Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach stwierdza, co następuje:

Zgodnie z przepisem art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Natomiast przez świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów (art. 8 ust. 1 ustawy o VAT).

Jak wynika ze stanu faktycznego przedstawionego przez Podatnika, jest on nabywcą usług wykonanych przez inny podmiot. Zapłata za wykonanie usług następuje w formie cesji należności własnych.

Zdarzeniem podlegającym opodatkowaniu co do zasady jest odpłatna dostawa i odpłatne świadczenie usług. Odpłatność (wynagrodzenie) może przybierać różną formę - w tym cesji własnych wierzytelności. Sam fakt cesji własnych wierzytelności nie stanowi sam w sobie świadczenia usług, jest bowiem zapłatą za wykonaną usługę.

Wobec powyższego zapłata dokonywana w drodze cesji wierzytelności własnej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Zatem organ odwoławczy uznał, iż stanowisko Podatnika zawarte we wniosku z dnia 10 stycznia 2005 r. jest prawidłowe.

Decyzja niniejsza jest ostateczna w toku postępowania administracyjnego.

Na mocy art. 143 cyt. ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa, wydana została z upoważnienia Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach.

Na decyzję służy skarga (w dwóch egzemplarzach) do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, w terminie 30 dni od dnia jej doręczenia.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...