• Postanowienie o zakresie ...
  27.04.2024

1472/RPP1/443-481/2005/JJ

Postanowienie o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
z dnia 8 września 2005

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 380 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Pytanie podatnika:

Wątpliwości Spółki dotyczą prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu przekazywanych towarów. Spółka uważa, że prawo takie jej przysługuje.

W związku z wnioskiem Spółki z dnia 27.06.2005 r., (data wpływu do Urzędu 28.06.2005) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie, na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), w przedmiocie prawa do odliczenia podatku naliczonego VAT przy nabyciu drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych oraz prezentów o małej wartości,

postanawia

uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe.

Uzasadnienie

Spółka, będąc dealerem samochodowym, w celach promocyjnych nabywa i przekazuje nieodpłatnie różnego rodzaju drukowane materiały reklamowe i informacyjne (katalogi handlowe, informacje o parametrach technicznych pojazdów, wizytówki) oraz prezenty (np. breloki, długopisy, nalepki), cyt: "spełniające warunki, o których mowa w art. 7 ust. 4 pkt 2 ustawy". Przekazania mają związek ze sprzedażą opodatkowaną. Wątpliwości Spółki dotyczą prawa do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu przekazywanych towarów. Spółka uważa, że prawo takie jej przysługuje.

Ustosunkowując się do stanowiska Strony, Naczelnik Urzędu Skarbowego informuje, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych oraz prezentów o małej wartości i próbek zostało określone w treści art. 86 ust. 8 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.), zgodnie z którym podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, jeżeli nabyte towary lub usługi dotyczą czynności, o których mowa w art. 7 ust. 3-7 (czyli nieodpłatnego przekazania drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych, prezentów o małej wartości oraz próbek). Należy jednak pamiętać, że wg dyspozycji art. 86 ust. 1 ustawy, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych.

Z treści powołanych przepisów wynika, że Podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu przekazywanych druków reklamowych i informacyjnych oraz prezentów o małej wartości, w takim zakresie, w jakim przekazania mają związek z czynnościami opodatkowanymi. Jeśli dokonywane przez Spółkę przekazania mają na celu wyłącznie promocję sprzedaży opodatkowanej - odliczenie przysługuje w całości (oczywiście z zastrzeżeniem spełnienia pozostałych warunków określonych w przepisach dotyczących możliwości odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów lub usług).

Pytanie Podatnika przedstawione we wniosku oraz treść własnego stanowiska w sprawie dotyczą prawa do odliczenia podatku naliczonego. Naczelnik Urzędu nie wypowiada się co do prawidłowości zakwalifikowania przez Spółkę przekazywanych towarów do drukowanych materiałów reklamowych i informacyjnych oraz prezentów o małej wartości. Stwierdzenia Wnioskodawcy w tym zakresie traktowane są jako element opisu stanu faktycznego.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...