• III SAB/Wa 35/14 - Postan...
  26.04.2024

III SAB/Wa 35/14

Postanowienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
2014-07-29

Nietezowane

Artykuły przypisane do orzeczenia

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 13 orzeczeń.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się orzeczenie. Znajdź inne potrzebne orzeczenia.

Skład sądu

Grażyna Nasierowska /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Dnia 29 lipca 2014 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie: , Przewodnicząca Sędzia WSA Grażyna Nasierowska, po rozpoznaniu w dniu 29 lipca 2014 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi C. sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w L. na przewlekłe prowadzenie postępowania przez Naczelnika Urzędu Skarbowego W. w przedmiocie podatku od towarów i usług za styczeń i luty 2013 r. postanawia 1) umorzyć postępowanie sądowe, 2) zwrócić ze środków budżetowych Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na rzecz C. sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w L. kwotę 100 zł (słownie: sto złotych) uiszczoną tytułem wpisu sądowego.

Uzasadnienie

C. sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w L. (dalej zwana: "Skarżącą"), działając przez profesjonalnego pełnomocnika, złożyła skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie na przewlekłe prowadzenie przez Naczelnika Urzędu Skarbowego W. postępowania w sprawie podatku od towarów i usług za styczeń i luty 2013 r.

Pełnomocnik Skarżącego pismem z dnia 10 lipca 2014 r., cofnął skargę oraz wniósł o zwrot uiszczonego wpisu od skargi. W uzasadnieniu podniósł, iż w związku z wydaniem przez organ decyzji w sprawie będącej przedmiotem zaskarżenia skarga stała się bezprzedmiotowa.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 60 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270, dalej: "P.p.s.a.") skarżący może cofnąć skargę. Cofnięcie skargi wiąże sąd. Jednakże sąd uzna cofnięcie skargi za niedopuszczalne, jeżeli zmierza ono do obejścia prawa lub spowodowałoby utrzymanie w mocy aktu lub czynności dotkniętych wadą nieważności.

Z ww. przepisu wynika, że Sąd rozpoznający wniosek skarżącego w przedmiocie cofnięcia skargi dokonuje w określonych granicach merytorycznej kontroli zaskarżonego rozstrzygnięcia. Sąd ten musi mieć na względzie by cofnięcie skargi nie zmierzało do obejścia prawa, jak również by wskutek cofnięcia skargi nie pozostały w obrocie prawnym akty lub czynności dotknięte wadą nieważności.

Sąd rozpoznając wniosek Skarżącej o cofnięciu skargi nie stwierdził, aby w sprawie wystąpiły przesłanki wyłączające skuteczność cofnięcia skargi, o których mowa w art. 60 P.p.s.a.

Skuteczne cofnięcie skargi obliguje Sąd do umorzenia postępowania na podstawie art. 161 § 1 pkt 1 P.p.s.a.

W przypadku cofnięcia skargi Sąd z urzędu zwraca Skarżącej cały uiszczony wpis, o czym stanowi art. 232 § 1 pkt 1 P.p.s.a.

W tym stanie rzeczy, na podstawie art. 161 § 1 pkt 1 P.p.s.a. w związku z art. 60 P.p.s.a. i art. 232 § 1 pkt 1 P.p.s.a., Sąd orzekł jak w sentencji.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...