• II SA/Wr 191/13 - Postano...
  26.04.2024

II SA/Wr 191/13

Postanowienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu
2013-09-16

Nietezowane

Artykuły przypisane do orzeczenia

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 13 orzeczeń.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się orzeczenie. Znajdź inne potrzebne orzeczenia.

Skład sądu

Olga Białek /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Olga Białek po rozpoznaniu w dniu 16 września 2013 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku B. M. i D. M. o wstrzymanie wykonania decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. G. z dnia 28 czerwca 2011 r. nr [...] w sprawie ze skargi B. M. na postanowienie D. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 2 stycznia 2013 r. [...] w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia odwołania postanawia: odrzucić wniosek.

Uzasadnienie

Postanowieniem z dnia 12 kwietnia 2013 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu odrzucił skargę B. M. na postanowienie D. Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z dnia 2 stycznia 2013 r. w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia odwołania od decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w K. G. z dnia 28 czerwca 2011 r., nakazującej B. M. oraz D. M. rozbiórkę budynku nr [...] położonego w D., na działce nr [...].

W uzasadnieniu Sąd wskazał, że przyczyną odrzucenia skargi było nieuzupełnienie braku skargi przez uiszczenie wpisu.

Pismem z dnia 3 września 2013 r. B. M. i D. M., na podstawie art. 61 § 3 ustawy Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi wniosły o niezwłoczne wydanie postanowienia o wstrzymaniu wykonania w całości decyzji PINB z dnia 28 czerwca 2011 r., wskazując na wynikające z przymusowego wykonania decyzji zagrożenie dla całkowitego i bezpowrotnego zniszczenia mieszkania, życia i bytu rodziny. Wnioskodawczynie wskazały również, że złożony przez nie wniosek z dnia 19 marca 2013 r. o wstrzymanie wykonania decyzji PINB pozostał bez odzewu.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje:

W pierwszej kolejności podkreślić należy, że zasadą jest, iż wniesienie skargi do sądu nie wstrzymuje wykonania zaskarżonego aktu lub czynności. Po przekazaniu sądowi skargi sąd może jednak na wniosek skarżącego wydać postanowienie o wstrzymaniu wykonania w całości lub w części aktu lub czynności, jeżeli zachodzi niebezpieczeństwo wyrządzenia znacznej szkody lub spowodowania trudnych do odwrócenia skutków, o czym stanowi art. 61 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. Nr 153, poz. 1270, ze zm.), dalej p.p.s.a. Zgodnie z art. 61 § 5 p.p.s.a wstrzymanie wykonania aktu lub czynności upada w razie wydania przez sąd orzeczenia kończącego postępowanie w pierwszej instancji.

Powyższe oznacza więc, że możliwość stosowania art. 61 § 3 p.p.s.a. na etapie postępowania przed sądem administracyjnym istnieje do momentu prawomocnego zakończenia postępowania sądowoadministracyjnego. Postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego odrzucające skargę skutkuje tym, że postępowania sądowoadministracyjnego wszczęte skargą strony na akt lub czynność organu administracji publicznej zostaje prawomocnie zakończone. Zatem złożony po wydaniu przez Wojewódzki Sąd Administracyjny postanowienia odrzucającego skargę wniosek o wstrzymanie zaskarżonego aktu, jest niedopuszczalny.

Zauważyć również należy, że jest zasadą, iż wniosek o wstrzymanie wykonania w całości lub w części zaskarżonego aktu lub czynności, kierowany do sądu na podstawie art. 61 § 3 p.p.s.a., wywołuje skutek i podlega rozpatrzeniu dopiero wtedy, gdy skarga nie podlega odrzuceniu z przyczyn podanych w art. 58 § 1 p.p.s.a., tzn. między innymi, gdy została wniesiona w ustawowym terminie. Wówczas skarga może być uznana za skutecznie wniesioną, a sąd zobowiązany jest do rozstrzygnięcia sprawy co do istoty (art. 132 p.p.s.a.).

W niniejszej sprawie prawomocnym postanowieniem z dnia 12 kwietnia 2013 r. odrzucono skargę B. M. z uwagi na nieuiszczenie wpisu od skargi.

Wobec powyższego, na podstawie art. 61 § 3 i § 5 w związku z art. 64 § 3 i art. 58 § 1 pkt 6 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, należało orzec jak w sentencji.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...