• III SA/Gl 900/12 - Postan...
  26.04.2024

III SA/Gl 900/12

Postanowienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach
2013-04-08

Nietezowane

Artykuły przypisane do orzeczenia

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 13 orzeczeń.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się orzeczenie. Znajdź inne potrzebne orzeczenia.

Skład sądu

Magdalena Jankiewicz /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie: Przewodniczący Sędzia WSA Magdalena Jankiewicz po rozpoznaniu w dniu 8 kwietnia 2013 r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi K. P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego postanawia: odrzucić skargę.

Uzasadnienie

Pismem procesowym, datowanym z dnia [...] r., K. P. wniósł skargę na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] r. nr [...]. Wraz ze skargą złożył wniosek o prawo pomocy. Postanowieniem z 7 stycznia 2013 r. tutejszy Sąd przyznał prawa pomocy w zakresie każdorazowej opłaty sądowej przekraczającej kwotę [...] złotych odmawiając prawa pomocy w pozostałym zakresie.

Zarządzeniem z dnia [...] r. wezwano skarżącego do uiszczenia wpisu w wysokości [...] złotych w terminie 7 dni od daty doręczenia pod rygorem odrzucenia skargi. Wezwanie doręczono skarżącemu (do rąk dorosłego domownika) w dniu [...] r., co wynika ze zwrotnego pokwitowania odbioru przesyłki. Zatem 7-dniowy termin do dokonania określonej w zarządzeniu czynności upływał w dniu [...] r. ([...]). Natomiast w zakreślonym terminie wpis nie został uiszczony.

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje:

Pod pojęciem przesłanek dopuszczalności zaskarżenia należy rozumieć wszystkie warunki wymagane przez przepisy prawne do skutecznego złożenia skargi do sądu administracyjnego jako pisma procesowego. Zatem skarga jako pierwsze pismo strony (skarżącego) w postępowaniu sądowym, powinny czynić zadość określonym wymaganiom formalnym. Zgodnie z art. 230 § 1 i 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r. poz. 270) od pism wszczynających postępowanie przed sądem administracyjnym, w tym od skargi pobiera się wpis, którego wysokość oraz szczegółowe zasady pobierania określiła Rada Ministrów w rozporządzeniu z dnia 16 grudnia 2003 r. w sprawie wysokości oraz szczegółowych zasad pobierania wpisu w postępowaniu przed sądami administracyjnymi /Dz. U. Nr 221, poz. 2193/. Sąd nie podejmie żadnej czynności na skutek pisma, od którego nie zostanie uiszczona należna opłata. W tym przypadku przewodniczący wzywa wnoszącego pismo, aby pod rygorem pozostawienia pisma bez rozpoznania uiścił opłatę w terminie siedmiu dni od dnia doręczenia wezwania. W razie bezskutecznego upływu tego terminu przewodniczący wydaje zarządzenie o pozostawieniu pisma bez rozpoznania. Natomiast skarga/zażalenie, od której pomimo wezwania nie został uiszczony należny wpis podlega odrzuceniu przez sąd (art. 220 § 1 i 3 w/w ustawy).

Reasumując przedstawione okoliczności faktyczne i prawne należy stwierdzić, że w rozpatrywanej sprawie mimo prawidłowego wezwania skarżącej o uzupełnienie braków formalnych w postaci uiszczenia stosownego wpisu, z jednoczesnym pouczeniem o konsekwencjach prawnych niedokonania powyższego, stwierdzone uchybienie nie zostało usunięte w terminie.

Wobec zatem nieuiszczenia w zakreślonym terminie wpisu sądowego na mocy art. 220 § 1 i 3 i przy zastosowaniu art. 58 § 3 wyżej wymienionej ustawy postanowiono jak w sentencji.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...