• VI SA/Wa 688/12 - Postano...
  26.04.2024

VI SA/Wa 688/12

Postanowienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
2012-07-06

Nietezowane

Artykuły przypisane do orzeczenia

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 13 orzeczeń.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się orzeczenie. Znajdź inne potrzebne orzeczenia.

Skład sądu

Joanna Kruszewska-Grońska /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Referendarz sądowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie: Joanna Kruszewska - Grońska po rozpoznaniu w dniu 6 lipca 2012 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku J. R. o przyznanie prawa pomocy w zakresie całkowitym obejmującym zwolnienie od kosztów sądowych i ustanowienie adwokata w sprawie ze skargi J. R. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia [...] grudnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przywrócenia terminu do wniesienia odwołania p o s t a n a w i a: 1) zwolnić skarżącego J. R. od kosztów sądowych, 2) ustanowić dla skarżącego J. R. adwokata.

Uzasadnienie

We wniosku o przyznanie prawa pomocy skarżący J. R. wniósł o zwolnienie od kosztów sądowych i ustanowienie adwokata. W uzasadnieniu wniosku wskazał na fakt pozbawienia go licencji na wykonywanie transportu drogowego taksówką, przez co stracił możliwości zarobkowe. Do czasu cofnięcia licencji skarżący - będąc w faktycznej separacji z żoną - samodzielnie prowadził gospodarstwo domowe oraz łożył na utrzymanie ich dwojga dzieci w wieku szkolnym. Obecnie pozostaje na utrzymaniu dalszej rodziny - siostry i szwagra.

Dokumenty znajdujące się w aktach administracyjnych sprawy, a także nadesłane przez skarżącego dokumenty potwierdzają oświadczenia zawarte we wniosku o przyznanie prawa pomocy. W szczególności należy zwrócić uwagę, że w dniu [...] grudnia 2011 r. skarżący zwrócił do Urzędu Miasta [...] licencję na wykonywanie transportu drogowego taksówką o numerze [...] (poprzednie numery tej licencji to: [...] i [...]) - por. dowód zwrotu [...]. Cofnięcie licencji spowodowało utratę jedynego źródła dochodów skarżącego, który od tego czasu musiał utrzymywać się z własnych oszczędności, a następnie korzystać z pomocy rodziny (siostry B. O. i szwagra). Wiek skarżącego (63 lata) stanowi istotną przeszkodę w znalezieniu nowego zatrudnienia. Oświadczenie żony skarżącego z dnia [...] grudnia 2011 r. (w aktach administracyjnych sprawy) potwierdza faktyczną separację małżonków, ich ograniczone relacje oraz prowadzenie przez nich osobnych gospodarstw domowych. Wyciąg z rachunku bankowego skarżącego za okres od [...] marca do [...] maja br. [...] wskazuje, iż saldo końcowe na tym rachunku zamyka się w kwocie 584,33 zł.

Jako jedyny składnik majątku skarżący wskazał samochód, który - do czasu cofnięcia licencji - służył mu jako narzędzie pracy.

Zgodnie z art. 246 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi - tekst jednolity: Dz. U. z 2012 r., poz. 270 (dalej p.p.s.a.), przyznanie prawa pomocy osobie fizycznej następuje w zakresie całkowitym, gdy osoba ta wykaże, że nie jest w stanie ponieść jakichkolwiek kosztów

postępowania. Zawarte w wyżej cytowanym przepisie określenie "gdy osoba ta wykaże" oznacza, iż to na wnoszącym o przyznanie prawa pomocy spoczywa ciężar dowodu, że znajduje się w sytuacji uprawniającej go do skorzystania z prawa pomocy. Zatem rozstrzygnięcie Sądu (referendarza sądowego) w tej kwestii będzie zależało od tego, co zostanie udowodnione przez stronę (J. P. Tarno – "Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Komentarz" Wydawnictwo LexisNexis, Warszawa 2004 s. 319).

W świetle przedstawionych na wstępie okoliczności, wniosek skarżącego o przyznanie prawa pomocy w zakresie całkowitym obejmującym zwolnienie od kosztów sądowych i ustanowienie adwokata, zasługuje na uwzględnienie. Biorąc bowiem pod uwagę aktualną sytuację skarżącego - brak dochodów spowodowany cofnięciem licencji na wykonywanie transportu drogowego taksówką i konieczność korzystania z pomocy materialnej rodziny, nie jest możliwe pokrycie przez

skarżącego kosztów postępowania, w tym kosztów zastępstwa procesowego.

Mając na uwadze powyższe, na podstawie art. 246 § 1 pkt 1 p.p.s.a. w zw. z art. 258 § 2 pkt 7 p.p.s.a., orzeczono jak w sentencji postanowienia.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...