• II SA/Ke 643/14 - Postano...
  30.04.2024

II SA/Ke 643/14

Postanowienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach
2014-09-03

Nietezowane

Artykuły przypisane do orzeczenia

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 13 orzeczeń.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się orzeczenie. Znajdź inne potrzebne orzeczenia.

Skład sądu

Dorota Pędziwilk-Moskal /przewodniczący/
Renata Detka
Sylwester Miziołek /sprawozdawca/

Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dorota Pędziwilk-Moskal, Sędziowie Sędzia WSA Renata Detka, Sędzia WSA Sylwester Miziołek (spr.), Protokolant Starszy sekretarz sądowy Sebastian Styczeń, po rozpoznaniu w dniu 3 września 2014 r. na rozprawie sprawy ze skargi E. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] znak: [...] w przedmiocie specjalnego zasiłku opiekuńczego p o s t a n a w i a umorzyć postępowanie sądowe.

Uzasadnienie

Sygn. II SA/Ke 643/14

Uzasadnienie

Ewa E. S. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...]. Zaskarżoną decyzją Kolegium, po rozpoznaniu odwołania E. S., utrzymało w mocy decyzję organu I instancji w przedmiocie odmowy przyznania prawa do specjalnego zasiłku opiekuńczego w związku z koniecznością sprawowania opieki nad niepełnosprawnym członkiem rodziny – mężem E. S..

Postanowieniem z dnia 21 stycznia 2014r., sygn. II SA/Ke 57/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach z urzędu zawiesił postępowanie sądowe, z uwagi na toczące się w Trybunale Konstytucyjnym postępowanie w sprawie P 1/14, zainicjowane pytaniem prawnym Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu zawartym w postanowieniu z dnia 12 grudnia 2013r., sygn. II SA/Po 1026/13. Postanowieniem z dnia 17 lipca 2014r. Trybunał Konstytucyjny umorzył postępowanie w sprawie P 1/14.

Postanowieniem z dnia 29 lipca 2013 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach postanowił podjąć z urzędu postępowanie w sprawie II SA/Ke 57/14. Sprawa ta została zarejestrowana pod nową sygnaturą II SA/Ke 643/14.

Na rozprawie w dniu 3 września 2014r. skarżąca cofnęła skargę i wniosła o umorzenie postępowania sądowego, oświadczając, że złożyła wniosek o wypłatę zasiłku dla opiekuna w trybie ustawy z dnia 4 kwietnia 2014 r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów (Dz. U. z 2014r. poz. 567).

Wojewódzki Sąd Administracyjny zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 60 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012r. poz. 270 ze zm.), zwanej dalej "p.p.s.a.", skarżący może cofnąć skargę. Cofnięcie skargi wiąże sąd. Jednakże sąd uzna cofnięcie skargi za niedopuszczalne, jeżeli zmierza ono do obejścia prawa lub spowodowałoby utrzymanie w mocy aktu lub czynności dotkniętych wadą nieważności.

Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że w przedmiotowej sprawie nie zachodzą przesłanki określone w cytowanym przepisie, a zatem cofnięcie skargi było w świetle art. 60 p.p.s.a. dopuszczalne i skuteczne, w szczególności w kontekście regulacji zawartej w art. 5 w zw. z art. 8 ustawy z 4 kwietnia 2014r. o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów. W obecnym stanie prawnym istnieje możliwość złożenia wniosku o przyznanie zasiłku dla opiekunów, którzy z dniem 1 lipca 2013r. utracili prawo do świadczenia pielęgnacyjnego na podstawie art. 11 ust. 3 ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. Ustawa o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów przyznaje jednocześnie prawo do wypłacania świadczenia pielęgnacyjnego za okres między wygaśnięciem tego prawa a dniem wejściem jej w życie, wraz z odsetkami ustalonymi w wysokości odsetek ustawowych, określonej przepisami prawa cywilnego. Wnioski mogą być składane nie później niż w terminie 4 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.

Mając na uwadze powyższe Wojewódzki Sąd Administracyjny umorzył postępowanie sądowe na podstawie art. 161 § 1 pkt 1 p.p.s.a.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...