• I SA/Wr 1407/14 - Postano...
  26.04.2024

I SA/Wr 1407/14

Postanowienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu
2014-06-02

Nietezowane

Artykuły przypisane do orzeczenia

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 13 orzeczeń.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się orzeczenie. Znajdź inne potrzebne orzeczenia.

Skład sądu

Marek Olejnik /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marek Olejnik po rozpoznaniu w dniu 2 czerwca 2014r. na posiedzeniu niejawnym sprawy ze skargi B.G. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej we W. z dnia 26 lutego 2014 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wstrzymania wykonania decyzji odrzucić skargę.

Uzasadnienie

Dyrektor Izby Skarbowej w W., na podstawie art. 246 § 1 i § 2 w związku z art. 216 Ordynacji podatkowej, postanowieniem z 26 lutego 2014 r. odmówił wstrzymania wykonania swojej decyzji ostatecznej.

Pismem z 1 kwietnia 2014 r. Skarżący wniósła skargę na powyższe postanowienie.

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu zważył, co następuje:

Zgodnie z art. 3 § 2 pkt 2 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.) - dalej: "p.p.s.a.", zaskarżeniu do sądu administracyjnego podlegają postanowienia wydane w postępowaniu administracyjnym, na które służy zażalenie albo kończące postępowanie, a także na postanowienia rozstrzygające sprawę co do istoty.

Przedmiotem skargi w niniejszej sprawie jest postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w W. wydane w trybie art. 246 Ordynacji podatkowej, który w § 1 stanowi, iż organ podatkowy właściwy w sprawie wznowienia postępowania wstrzyma z urzędu lub na żądanie strony wykonanie decyzji, jeżeli okoliczności sprawy wskazują na prawdopodobieństwo uchylenia decyzji w wyniku wznowienia postępowania. Zgodnie zaś z § 2 tego artykułu, na postanowienie w sprawie wstrzymania wykonania decyzji służy stronie zażalenie, chyba że postanowienie zostało wydane przez ministra właściwego do spraw finansów publicznych, dyrektora izby skarbowej, dyrektora izby celnej lub samorządowe kolegium odwoławcze.

Zaskarżone postanowienie wydane zostało przez Dyrektora Izby Skarbowej, a zatem nie przysługuje na nie zażalenie. Postanowienie to nie rozstrzyga sprawy co do istoty. Nie jest także postanowieniem kończącym postępowanie.

Postanowienie w przedmiocie wstrzymania wykonania decyzji rozstrzyga jedynie kwestię incydentalną w postępowaniu, którego przedmiotem w rozpoznanej sprawie jest wznowienie postępowania zakończonego decyzją ostateczną ustalającą zobowiązanie podatkowe (por. wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 26 czerwca 2013r. sygn. akt I FSK 1024/12; http://orzeczenia.nsa.gov.pl).

Tym samym, zdaniem Sądu, na postanowienie wydane przez Dyrektora Izby Skarbowej na podstawie art. 246 § 1 Ordynacji podatkowej nie przysługuje skarga do wojewódzkiego sądu administracyjnego, ponieważ postanowienia takiego nie można zaliczyć do żadnej z trzech kategorii postanowień, o których mowa w art. 3 § 2 pkt 2 p.p.s.a.

Zgodnie z art. 58 § 1 pkt 6 p.p.s.a. Sąd odrzuca skargę, jeżeli jej wniesienie jest niedopuszczalne z innych przyczyn niż wymienione w pkt 1-5 art. 58 § 1 p.p.s.a.

W tym stanie rzeczy Sąd odrzucił skargę na podstawie art. 58 § 1 pkt 6 oraz § 3 p.p.s.a.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...