• II SA/Gd 857/13 - Postano...
  26.04.2024

II SA/Gd 857/13

Postanowienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku
2014-03-26

Nietezowane

Artykuły przypisane do orzeczenia

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 13 orzeczeń.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się orzeczenie. Znajdź inne potrzebne orzeczenia.

Skład sądu

Diana Trzcińska /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Referendarz sądowy Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku Diana Trzcińska po rozpoznaniu w dniu 26 marca 2013 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku B. U. o przyznanie prawa pomocy w sprawie z jej skargi na uchwałę Rady Miasta z dnia 29 września 2010 r. Nr [...] w przedmiocie zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego postanawia przyznać B. U. prawo pomocy w zakresie częściowym przez zwolnienie od kosztów sądowych.

Uzasadnienie

B. U. zwróciła się o przyznanie prawa pomocy w zakresie częściowym obejmującym zwolnienie od kosztów sądowych. Ze złożonego oświadczenia o stanie rodzinnym, majątku i dochodach wnioskodawczyni wynika, że prowadzi ona jednoosobowe gospodarstwo domowe. Źródłem jej utrzymania jest emerytura w wysokości 791,49 zł miesięcznie netto. Wedle oświadczenia, nie posiada ona żadnego majątku, oszczędności, przedmiotów wartościowych, poza ½ części udziału w prawie własności nieruchomością budynkowej położonej w G. przy ul. K. [...]. Wnioskodawczyni oświadczyła, że obecnie toczy się z jej udziałem postępowanie przed sądem powszechnym w sprawie zmiany postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku po zmarłym ojcu, w skład którego wchodzi 14 nieruchomości położonych w G., R., S., G. i W. Wobec ujawnienia istnienia testamentu, na mocy ,którego powołany do dziedziczenia ww. spadku w całości został T. U., wnioskodawczyni – jak podała - nie rości sobie praw do tego spadku i nie jest spadkobierczynią po swoim ojcu.

Do wniosku załączono dokumenty potwierdzające oświadczenie w zakresie wysokości dochodów gospodarstwa domowego wnioskodawczyni (decyzję o waloryzacji emerytury z 1 marca 2013 r.), a także wyciąg z jej osobistego rachunku bankowego, z którego wynika, że wnioskodawczyni nie posiada żądnych oszczędności oraz kserokopie rachunków za media, ponoszonych przez stronę.

Stosownie do treści art. 245 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 – tekst jednolity ze zm.), prawo pomocy w zakresie częściowym obejmuje zwolnienie tylko od opłat sądowych w całości lub w części albo tylko od wydatków albo od opłat sądowych i wydatków lub obejmuje tylko ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego. Przyznanie zaś prawa pomocy w zakresie częściowym osobie fizycznej następuje, gdy wykaże, że nie jest w stanie ponieść pełnych kosztów postępowania bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie i rodziny (art. 246 § 1 pkt 2 cytowanej ustawy).

Mając na względzie fakt, że strona wniosła o zwolnienie od kosztów sądowych (wniosek zawarty w rubryce 4 formularza PPF), należało rozważyć, czy wnioskodawczyni spełnia wyżej wymienione przesłanki przyznania jej prawa pomocy w zakresie częściowym. Biorąc pod uwagę okoliczności wskazane we wniosku i dane zawarte w oświadczeniu wnioskodawczyni oraz nadesłanych przez nią dokumentach źródłowych, w szczególności: fakt jej niskich dochodów i braku oszczędności, a także – w dacie składania wniosku o przyznanie prawa pomocy - braku istotnego majątku należało uznać, że wykazała ona, że nie ma realnych możliwości finansowych pozwalających na poniesienie kosztów sądowych w niniejszej sprawie bez uszczerbku utrzymania koniecznego dla siebie.

Wobec powyższego referendarz, na mocy przepisu art. 246 § 1 pkt 2 cytowanej wyżej ustawy - Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi, orzekł jak w sentencji postanowienia.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...