• I SA/Wa 2364/13 - Postano...
  26.04.2024

I SA/Wa 2364/13

Postanowienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie
2014-02-19

Nietezowane

Artykuły przypisane do orzeczenia

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 13 orzeczeń.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się orzeczenie. Znajdź inne potrzebne orzeczenia.

Skład sądu

Przemysław Żmich /przewodniczący sprawozdawca/

Sentencja

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Przemysław Żmich po rozpoznaniu w dniu 19 lutego 2014 r. na posiedzeniu niejawnym wniosku S.P. o przywrócenie terminu do uzupełnienie braków formalnych skargi w sprawie ze skargi S.P. oraz P.P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] lipca 2013 r., nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji postanawia: przywrócić S.P. termin do uzupełnienia braków formalnych skargi.

Uzasadnienie

W dniu 24 sierpnia 2013 r. S.P. oraz P.P. wnieśli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] lipca 2013 r., nr [...], utrzymującą w mocy decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] marca 2013 r., nr [...], w przedmiocie stwierdzenia nieważności orzeczenia administracyjnego Prezydium Rady Narodowej w W. z dnia [...] kwietnia 1953 r., Nr [...], o odmowie przyznania prawa własności czasowej do gruntu nieruchomości [...] oznaczonej hip. [...] przy ul. [...] (dawny numer policyjny) w W.

Zarządzeniem z dnia 25 września 2013 r. Przewodnicząca Wydziału I Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie wezwała S.P. do usunięcia braków formalnych skargi poprzez nadesłanie 97 egzemplarzy odpisów skargi poświadczonych za zgodność z oryginałem lub własnoręcznie podpisanych, w terminie 7 dni, pod rygorem odrzucenia skargi.

Pismem z dnia 9 października 2013 r. skarżaca wniosła o ograniczenie żądania usunięcia braków formalnych skargi do obowiązku nadesłania tylko dwóch egzemplarzy odpisów skargi, ewentualnie o przedłużenie terminu do uzupełnienia braków formalnych o okres 2-3 tygodni, co umożliwi jej techniczne sporządzenie i dostarczenie takiej ilości odpisów skargi.

Postanowieniem z dnia 13 listopada 2013 r., sygn. akt I SA/Wa 2364/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny odrzucił skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] lipca 2013 r., nr [...], wskazując, że skarżąca, pomimo prawidłowego wezwania do uzupełnienia braków formalnych skargi i prawidłowego pouczenia o skutkach nieuzupełnienia braków formalnych, nie nadesłała 97 odpisów skargi poświadczonych za zgodność z oryginałem w określonym przez Sąd terminie.

Pismem z dnia 29 listopada 2013 r. S.P. wniosła o przywrócenie terminu do usunięcia braków formalnych skargi poprzez złożenie 97 odpisów skargi. Do wniosku załączyła 97 egz. odpisów skargi.

Pismem z dnia 2 grudnia 2013 r. skarżąca złożyła wniosek uzupełniający, alternatywny, o stwierdzenie przez Sąd, że braki formalne skargi zostały usunięte w terminie i o uchylenie postanowienia z dnia 13 listopada 2013 r. odrzucającego jej skargę.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie zważył, co następuje.

Stosownie do treści art. 86 i art. 87 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.), dalej Ppsa, uchybiony termin należy przywrócić, jeżeli zostaną spełnione łącznie następujące przesłanki: strona wystąpi z wnioskiem o przywrócenie terminu w ciągu siedmiu dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminu, dokonując jednocześnie czynności, dla której określony był termin, we wniosku zostaną uprawdopodobnione okoliczności wskazujące na brak winy w uchybieniu terminu, a uchybienie powoduje dla strony ujemne skutki w zakresie postępowania sądowego.

Zaznaczyć należy, że skarżąca wystąpiła z wnioskiem o przywrócenie terminu do uzupełnienia braków formalnych skargi w dniu 29 listopada 2013 r. (data prezentaty Sądu), w sytuacji gdy przyczyna uchybienia terminowi ustała w dniu 25 listopada 2013 r., tj. w dniu, w którym skarżącej został doręczony odpis postanowienia z dnia 13 listopada 2013 r. o odrzuceniu jej skargi. Tym samym wniosek został złożony w terminie 7 dni od dnia ustania przyczyny uchybienia terminu.

Zdaniem Sądu w rozpoznawanej sprawie została spełniona również kolejna przesłanka przywrócenia terminu, tj. uprawdopodobniono brak winy w uchybieniu terminu do uzupełnienia braków formalnych skargi. Brak odpowiedzi Sądu na pismo skarżącej z dnia 9 października 2013 r. mógł spowodować u skarżącej stan niepewności co do wykonania tego obowiązku. Okoliczność ta uniemożliwiała skarżącej uzupełnienie braków formalnych skargi w ustawowym 7-dniowym terminie. Tym samym uprawdopodobniony został brak winy w uchybieniu terminu do uzupełnienia braków formalnych skargi, co uzasadnia uwzględnienie złożonego wniosku.

Wobec powyższego Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, na mocy art. 86 § 1 Ppsa, orzekł jak w postanowieniu.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...