Strona używa
plików cookies.

Akceptuję


Masujące fotele, maty, poduszki i masażery nie zawsze mają właściwości lecznicze

7 June 2011

Sugerowanie wyjątkowych właściwości sprzedawanych produktów, gdy w rzeczywistości ich nie posiadają, to praktyka niezgodna z prawem. O tym m.in. przekonał się przedsiębiorca Biomed w Dobieżynie (woj. wielkopolskie). Zobowiązał się on do zmiany kwestionowanych przez Prezes UOKiK praktyk.

REKLAMA

Biomed sprzedaje m.in. masujące fotele, maty, poduszki i masażery do stóp poza lokalem przedsiębiorstwa czyli np. na różnego rodzaju pokazach, prezentacjach. Postępowanie w tej sprawie zostało wszczęte na podstawie zawiadomienia miejskiego rzecznika konsumentów w Warszawie.

Przedsiębiorca w zaproszeniu na pokazy produktów informował o ich rehabilitacyjno-leczniczych właściwościach. Wskazywał także katalog schorzeń, w których stosowanie sprzedawanych przez niego produktów może być pomocne. UOKiK ustalił, że produkty te nie spełniają określonych prawem wymogów umożliwiających ich zakwalifikowanie jako wyrobów medycznych. Sprzedawane przez przedsiębiorcę towary są wyrobami wyłącznie relaksacyjnymi. Zamieszczanie w materiałach reklamowych informacji  o właściwościach leczniczych sugeruje, zdaniem Prezes Urzędu, że konsument nabywa produkt leczniczy, który przeszedł określoną przepisami prawa weryfikację i certyfikację. Innymi słowy, informacja taka buduje przeświadczenie, że sprzedawane przez przedsiębiorcę produkty są wyższej jakości niż inne sprzedawane przez konkurentów.

Urząd zakwestionował także postanowienie, zgodnie z którym Biomed nie odpowiadał za informacje przekazywane konsumentom przez swoich przedstawicieli handlowych podczas pokazów. Zgodnie z prawem, przedsiębiorca odpowiada również za działania pośredników. Jego reprezentant jest jedyną osobą, z którą klient ma kontakt podczas pokazu. To on udziela konsumentowi wszelkich informacji dotyczących nabywanego towaru, a także warunków samej transakcji.

Biomed przyjmował zwroty towarów wyłącznie w swoim biurze, po uprzednim telefonicznym potwierdzeniu terminu. Kupując produkt od akwizytora na pokazach czy prezentacjach, konsument może zrezygnować z zakupu w ciągu 10 dni od daty zawarcia umowy – wystarczy, że odeśle towar do przedsiębiorcy wraz z informacją o swojej decyzji

Ponadto wątpliwości Prezes Urzędu wzbudziło postanowienie, zgodnie z którym Biomed przyjmował zwroty towarów wyłącznie w swoim biurze, po uprzednim telefonicznym potwierdzeniu terminu. Kupując produkt od akwizytora na pokazach czy prezentacjach, konsument może zrezygnować z zakupu w ciągu 10 dni od daty zawarcia umowy – wystarczy, że odeśle towar do przedsiębiorcy wraz z informacją o swojej decyzji. Nałożenie obowiązku zwrotu produktu w biurze handlowym przedsiębiorcy może wiązać się z koniecznością ponoszenia dodatkowych kosztów związanych z zorganizowaniem podróży przez konsumentów mieszkających poza siedzibą przedsiębiorcy - Biomed sprzedaje bowiem swoje produkty na terenie całego kraju, m.in. w Białymstoku, Gdańsku, Tczewie. 

Biomed zobowiązał się do zmiany kwestionowanych praktyk m.in. do zmiany treści zaproszenia i kwestionowanych postanowień. W związku z tym, Prezes Urzędu odstąpiła od nałożenia kary finansowej. Może się ona pojawić wtedy, gdy przedsiębiorca nie wykona obowiązku nałożonego decyzją Prezes Urzędu.

źródło: www.uokik.gov.pl

21 minut(y) temu
Jarek Kamiński rozwiązał(a) test z Ustawa o kontroli w administracji rządowej
27 minut(y) temu
Użytkownik Zuzanna zarejestrował się w portalu.
27 minut(y) temu
Arek Kowalski rozwiązał(a) test z Aplikacja ogólna - Kodeks karny
35 minut(y) temu
Julita Masser rozwiązał(a) test z Ustawa o podatku od czynności cywilnoprawnych osiągając wynik pozytywny
41 minut(y) temu
Jan rozwiązał(a) test z Bezpieczeństwo i higiena pracy osiągając wynik 88%
53 minut(y) temu
Julita Masser rozwiązał(a) test z Osoby
59 minut(y) temu
Anna Wnuk rozwiązał(a) test z Wybór oferty, dokumentacja osiągając wynik pozytywny
59 minut(y) temu
Wojciech Domin kupił(a) audioustawę Ustawa o lasach
1 godzin(y) temu
Jan LIść rozwiązał(a) test z Ustawa o usługach detektywistycznych osiągając wynik pozytywny

Kliknij "Lubie to!" aby otrzymywać informacje o promocjach, rabatach, aktualnościach.

STUDENCIE! Tu znajdziesz DARMOWY DOSTĘP
W bibliotekach niżej wymienionych uczelni znajdziesz stanowiska z darmowym dostępem do bazy testów ArsLege!
Grupa ArsLege: