• Interpretacja indywidualn...
  14.05.2024

ITPP2/443-54/07/AD

Interpretacja indywidualna
z dnia 23 listopada 2007

Artykuły przypisane do interpretacji

Do tego artykulu posiadamy jeszcze 3098 interpretacje.
Kup dostęp i zobacz, do jakich przepisów odnosi się ta interpretacja podatkowa. Znajdź inne potrzebne interpretacje.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Ośrodka Kultury i Sportu, przedstawione we wniosku z dnia 28 września 2007 r. (data wpływu 1 października 2007 r.) uzupełnionym pismami z dnia 18 października i 13 listopada 2007 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku możliwości odzyskania podatku od towarów i usług w związku z realizacją projektu pod nazwą „Modernizacja i wyposażenie świetlic wiejskich” niezwiązanego z wykonywaniem czynności opodatkowanych - jest prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 1 października 2007 r. został złożony ww. wniosek (uzupełniony pismami z dnia 18 października i 13 listopada 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku możliwości odzyskania podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących wykonanie inwestycji o nazwie „Modernizacja i wyposażenie świetlic wiejskich”.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Miejski Ośrodek Kultury i Sportu wystąpił z wnioskiem do Urzędu Marszałkowskiego o dofinansowanie zadania o nazwie „Modernizacja i wyposażenie świetlic wiejskich’’ realizowanego w ramach projektów „Odnowa wsi oraz zachowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego” współfinansowanego z Sektorowego Programu Operacyjnego. Świetlice wiejskie będące w strukturze organizacyjnej Miejskiego Ośrodka Kultury i Sportu służą mieszkańcom danej wsi i prowadzona jest w nich działalność kulturalno-oświatowa, która nie ma związku z czynnościami podlegającymi opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Ponadto w przedmiotowej sprawie nie ma zastosowania zwrot podatku, o którym mowa w rozdziale 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r., według którego kwota podatku naliczonego może być zwrócona jednostkom dokonującym nabycia (importu) towarów i usług finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej, jak też nie ma możliwości zaliczenia nie odliczonego podatku VAT do kosztów uzyskania przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych. Wskazano także, że pomieszczenia świetlic wiejskich nie podlegają wynajmowaniu w związku z tym nie będą zawierane odpłatne umowy cywilnoprawne.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w odniesieniu do realizowanej inwestycji istnieje możliwość odzyskania podatku naliczonego ...

Zdaniem wnioskodawcy Miejski Ośrodek Kultury i Sportu nie ma możliwości odzyskania podatku naliczonego zawartego w fakturach dokumentujących wskazane przedsięwzięcie, gdyż prowadzona w świetlicach działalność kulturalno-oświatowa jest zwolniona od podatku od towarów i usług.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

Szukaj: Filtry
Ładowanie ...